Fotografovanie dnes patrí k veľmi obľúbeným hobby mnohých ľudí. Niektorí sa ním živia, iní ho vykonávajú len pre radosť. Či už patríte k prvej alebo druhej skupine, doma by ste mali mať kvalitnú a dobrú zrkadlovku, ktorá vám spraví tie najlepšie zábery.

Výber zrkadlovky nie je najjednoduchšia vec. Okrem toho, že musíte zvážiť veľké množstvo parametrov, musíte sledovať aj cenovú kategóriu či dokonca značku. Existujú fotografi, ktorí fotia len fotoaparátmi od značky Nikon či Canon. V mnohých prípadoch je však dôležité sledovať to, čo vám jednotlivé modely vedia poskytnúť.

Niektoré sú určené na fotografovanie, iné majú skvelé funkcie aj v rámci nakrúcania videozáznamov. Výber je na vás. Ak si však neviete dať rady, máme pre vás recenziu na jednu kvalitnú a veľmi dobrú zrkadlovku, ktorú si zamilujete hneď na prvé použitie.

Rýchly náhľad

Veľké množstvo zrkadloviek, ktoré nájdete na trhu vás môže jemne zmiasť. Jednou z tých najlepší, na ktoré sa môžete rozhodne obrátiť, je model Nikon D750, ktorý patrí k tým najlepším. Okrem vysokej kvality obrazu a skvelého vykreslenia detailov poskytuje aj ďalšie funkcie.

Zrkadlovky značky Nikon sú známe vysokou kvalitou. Rovnako je na tom aj model Nikon D750, ktorý má vysoký dynamický rozsah a nízku hladinu šumu. Nechýba mu ani vstavaný snímač merania expozície RGB s rozlíšením 91 000 pixelov a množstvo ďalšieho.

Zaujali sme vás zrkadlovkou Nikon D750? V tom prípade čítajte recenziu o nej ďalej.

Dizajn

Zrkadovku budete pri používaní neustále držať v ruke. Na to, aby sa vám s ňou dobre pracovalo, musí aj dobre vyzerať. Výhodou je, že zrkadlovky značky Nikon majú všetky podobný, veľmi pekný dizajn. Líšia sa od seba najčastejšie rozmermi. Ako vyzerá zrkadlovka Nikon D750?

Dizajn zrkadlovky Nikon D750 je veľmi podobný ako dizajn jej predchodcov. To však nie je vôbec nevýhoda, práve naopak. Fotoaparáty dnes majú určitý zaužívaný dizajn, ktorý ľudia milujú. A my sa ani nečudujeme.

Jednoduchý a minimalistický čierny výzor zrkadlovky Nikon D750 dopĺňa biely názov “Nikon” na vrchnej časti. Z boku zas môžete vidieť bielym napísané D750.

Zrkadlovka sa vďaka tomu hodí každému používateľovi bez ohľadu na to, či ste žena alebo muž.

Pomerne dôležitým parametrom, ktorý môžeme v rámci dizajnu spomenúť, sú rozmery. Zrkadlovky nie sú príliš malé výrobky, no nemali by byť ani zbytočne veľké. Musíte myslieť na to, že k telu ešte pridáte jeden z objektívov, ktorý celé jej rozmery a váhu zvýši.

Ak vás zaujímajú presné rozmery tejto zrkadlovky, sú takéto:

 • šírka: 14,1 cm
 • výška: 11,3 cm
 • hĺbka: 7,8 cm
 • hmotnosť: 0,8 kg

Celé telo je odolné voči pádom alebo škrabancom. Konštrukcia je robustná, no pritom ľahká a dosahuje len 0,8 kilogramu. Zrkadlovku so sebou noste kamkoľvek idete.

Odolné je nielen telo, ale aj uzávierka. Tá bola testovaná až na 150 000 cyklov. Foťte tak všetko, čo potrebujete.

Kvalita obrazu

Snáď najdôležitejším parametrom pri zrkadlovkách je kvalita obrazu. Tú sledujte vždy ako prvú. Podľa nej totižto zistíte, aké fotografie alebo videozáznamy budete môcť pomocou zakúpeného modelu robiť.

Zrkadlovka Nikon D750 sa môže pýšiť výnimočnou kvalitou obrazu, ktorá dosahuje hodnotu 24,3 miliónov pixelov. V kombinácii s obrazovým snímačom formátu FX dosiahnete tie najkrajšie a najostrejšie zábery.

Zrkadlovku si môžete nastavovať sami, pomocou manuálneho režimu. Ak sa však na to necítite, nechajte celú robotu na zrkadlovke. Poskytuje automatický režim, ktorý si sám nastaví hodnoty ako napríklad ISO. Taktiež sa postará o automatické zaostrovanie s tou najlepšou citlivosťou. Vďaka takejto kombinácii budú vaše zábery krásne a ostré.

Pri fotení Full HD môžete vo videosekvencii vo formáte 1080/60p urobiť neuveriteľných 6,5 snímok za sekundu. Nakrúcanie videí je rovnako kvalitné.

Funkcie

Základom každej kvalitnej a dobrej zrkadlovky je ponuka niekoľkých funkcií. Niektoré ich majú viac, iné menej. Všetko sa spravidla odvíja od cenovej kategórie. Hneď po kvalite obrazu sledujte funkcie. Môžu vám pomôcť vytvoriť najlepšie fotografie alebo videozáznamy.

Jednou z veľmi dobrých a prepracovaných funkcií je vstavaná Wi-Fi, ktorá vám pomáha zdieľať fotografie alebo videozáznamy bez toho, aby ste ich presúvali do mobilu, tabletu alebo počítača. Jednoducho ich uverejnite hneď ako ich odfotíte cez zrkadlovku.

Obľúbenou funkciou je automatické zaostrovanie Nikon Multi-CAM 3500 II, ktoré pracuje s vysokou citlivosťou. Sériové snímanie fotografií je nielen jednoduché, ale aj vo vysokej kvalite.

Ak patríte k tým, ktorí si zrkadlovky nastavujú sami, hodnoty ISO v rozsahu od 100 – 12800 vás rozhodne potešia. Dokonca, idú ďalej rozšíriť až na 50 – 51200. Fotografujte tak ráno, poobede aj večer. Dnes vás už nestaví ani tma.

A netreba zabúdať ani na systém Picture Control 2.0. Pomocou neho môžete snímky upravovať a zdieľať medzi kompatibilnými zariadeniami. V systéme sa dá upraviť jas, kontrast, sýtosť farieb alebo farebný odtieň.

Displej

Dôležitou súčasťou zrkadloviek je displej. Na tom môžete v reálnom čase sledovať, čo fotíte alebo nakrúcate. Poprípade túto možnosť vypnete a na displeji sa objaví len výsledný záznam. Výber je na vás. Displej je však dôležitý aj pri vyberaní jednotlivých nastavení.

Zrkadlovka Nikon D750 má dostatočne veľký displej, ktorý sa dá vyklopiť smerom nahor v uhle až 90 stupňov a smerom na dol v uhle až 75 stupňov. Čo to znamená?

Znamená to jednu vec – fotografovanie je odrazu omnoho jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Okrem toho, že môžete robiť fotografie objektov, ktoré sú priliš vysoko, spravíte veľmi jednoducho aj fotografie či video záznam objektu, ktorý je príliš nízko.

Namiesto toho, aby ste sa skláňali si jednoducho zrkadlovku prispôsobte podľa seba. Je to tak jednoduché.

Obrazový snímač

Kvalitu záznamu vo veľkom ovplyvňuje aj obrazový snímač. Zrkadlovka Nikon D750 sa môže pýšiť jedným z najlepších, ktoré sa práve na trhu nachádzajú.

Snímač formátu FX spolu s kvalitou záznamu 24,3 Mpx vám ponúka slobodu pri fotení, ktorú ste doteraz nezažili.

Trojicu uzatvára obrazový procesor Expeed 4. Ten dokáže spracovať aj veľké objemy dát. Na tie sa rozhodne pripravte aj kvalitnou SD kartou.

CMOS snímač

Okrem obrazového snímača je dôležité spomenúť aj CMOS snímač. Ten sa dnes nachádza v každej kvalitnej zrkadlovke. Pomáha totižto dosiahnuť tú najvyššiu kvalitu a skvelé vykreslenie detialov.

CMOS snímač má dynamický rozsah a nízku hladinu šumu. Vďaka tomu zrkadlovke pomáha vytvoriť tie najkrajšie zábery.

Zrkadlovka Nikon D750 nie je výnimkou a môže sa taktiež CMOS snímačom pochváliť.

Ovládanie 

Ovládanie zrkadloviek by malo byť jednoduché a intuitívne. Len vďaka tomu sa vám s nimi bude pracovať dobre. Mnohé nové modely poskytujú dotykové displeje alebo zopár fyzických tlačidiel. Pomocou nich si vyberiete všetko nastavenie. 

Zrkadlovka Nikon D750 síce nemá dotykový displej, no poskytuje niekoľko fyzických tlačidiel. Tie sú rozmiestnené tak, aby sa vám s ňou pracovalo dobre a intuitívne. 

Pri fotografovaní dosiahnete jednou rukou na úplne všetky tlačidlá. Pokojne si prepínajte jeden režim za druhým aj vtedy, keď nahrávate videozáznamy alebo zaznamenávate fotografie.

Príslušenstvo

Každá zrkadlovka má v balení nejaké príslušenstvo, ktoré vám pri fotografovaní pomôže. Zrkadlovka Nikon D750 ponúka:

 • fotoaparát
 • gumová očnica DK-21
 • krytka tela BF-1B
 • dobíjacia lítium-iónová batéria EN-EL15 s krytkou kontaktov
 • nabíjačka MH-25a
 • krytka okuláru hľadáčika DK-5
 • kábel USB UC-E17
 • popruh AN-DC14
 • inštalačný disk CD-ROM softvéru ViewNX 2

O značke

Na záver si už len povedzme niečo o značke Nikon. Nikon je rokmi overená značka, ktorá má mnohých priaznivcov. Všetci zákazníci sú spokojní s výberom, pretože ani jedného z nich nesklamal výsledok. Jej meno pozná takmer každý, kto sa aspoň trochu orientuje vo svete fotografie či videa. Ak túžite po krásnych záberoch, stavte na zrkadlovky značky Nikon. Patria totižto medzi tie najlepšie na trhu.