Fotoaparáty sú dnes súčasťou každej jednej rodiny. Všetci milujú fotenie a radi zvečňujú svoje spomienky na papier, kde si môžu potom jednotlivé zážitky pozrieť niekoľkokrát odznova. Fotografie sa stali veľmi obľúbeným variantom uchovávania spomienok. Mnohé z nich sa objavujú aj na sociálnych sieťach, kde ich ľudia ukazujú úplne každému. Fotografia je jednoducho niečo, čo ľudia milujú. A nielen fotografiu, ale aj samotné fotografovanie. Na to, aby ste dosiahli ten najlepší výsledok, potrebujete aj kvalitný prístroj, ktorý sa postará o kvalitnú snímku.

Svet fotografie je pre mnohých známym miestom, na ktoré radi “zavítajú”. Cítia sa tam ako doma, čo je dôvod, prečo radi fotografujú. Práve ľudia, ktorí milujú fotografie hľadajú kvalitné fotoaparáty, ktoré im splnia úplne všetky priania, po ktorých túžia. Mnohokrát je však pomerne ťažké nájsť kvalitný fotoaparát, ktorý by poskytoval skvelé funkcie, nádherné fotografie a taktiež by sedel do vášho životného štýlu. Na trhu sa nachádza obrovské množstvo rôznych typov fotoaparátov, čo výber tak trochu šťažuje. Je však z čoho vyberať.

Na robenie fotografií v dobrej kvalite vám môže pomôcť klasický fotoaparát či smartfón. Pravdou však je, že v ak chcete profesionálne fotografie, na ktorých si môžete zdokonaľovať svoje schopnosti v súlade s plnou výbavou profesionálneho vybavenia, potrebujete zrkadlovku, ktorá vám toto všetko ponúkne. Práve zrkadlovka Canon EOS R5 reprezentuje ideálny štart pre začiatočníka a rovnako je dôležitým doplnkom pokročilého fotografa, pre ktorého je kvalita omnoho viac ako kvantita.

Kvalitný fotoaparát

Fotoaparát Canon 1DX Mark III je fotoaparát, ktorý pozná svojich používateľov. Ide o profesionálnu zrkadlovku, ktorá ponúka skvelé vymoženosti každému, kto ju používa.

Rukoväť, rozhranie a optický hľadáčik sú veľmi dobre známe tým, ktorí už zrkadlovku Canon niekedy mali. Aj napriek tomu, že je tento model pomerne mohutný, je stále veľmi príjemný. Jednoducho sa používa a je vhodný ako pre začiatočníkov, tak aj pre pokročilých.

Model Canon 1DX Mark III je odolný voči poveternostným podmienkam, čo je pre mnoho fotografov výhodné. Tí, ktorí berú svoje fotoaparáty von, na rôzne dobrodružstvá, si tak prídu na svoje.

Nová funkcia

Najlepšou novou funkciou v tomto modeli je vylepšené tlačidlo AF-ON, ktoré teraz zdvojnásobuje to, čo spoločnosť Canon nazýva “inteligentný ovládač”. Získate tak rýchlu a presnú kontrolu nad bodom AF.

Ako to funguje? Povrch tlačidla je teraz citlivý na dotyk a len pohybom palca nad ním, či už do strany alebo zvislo, sa bude pohybovať bodom zaostrenia presne tak, ako by to bolo pri používaní pákového ovládača. Spoločnosť Canon povedala, aby ste o tlačidle uvažovali ako o optickej myši.

Keď nájdete bod AF, po ktorom práve hľadáte, stačí stlačiť tlačidlo AF-ON a aktivovať automatické zaostrenie. V praxi je inteligentný ovládač oveľa rýchlejší. Taktiež je to ľahší spôsob výberu bodov AF ako joystick. Na začiatku si však musíte zvyknúť.

K dispozícii sú tiež dva senzory inteligentného ovládača – jeden pre vertikálne snímanie a jeden pre horizontálne snímanie – a je k dispozícii pri snímaní cez hľadáčik alebo s displejom v režime Live View.

Snímanie

Jednou z najpôsobivejších funkcií Canon 1DX Mark III a funkciou, ktorá ju skutočne označuje ako profesionálnu kameru, je jej výkon v sérii snímok. Pre väčšinu z nás ponúka Nikon D5 alebo dokonca D500 viac ako dostatočnú rýchlosť vo väčšine situácií, ale značka 1DX Mark III zaberá všetko – dokonca predbieha nový model Sony A9 II.

A9 II má pri použití mechanickej uzávierky rýchlosť série 10 snímok za sekundu – to je dvakrát rýchlejšie ako jej predchodca, ale výrazne pomalšie ako jeho nový konkurent spoločnosti Canon. Nový model spoločnosti Canon poskytuje neuveriteľných 20 snímok za sekundu.

Automatické zaostrenie

Spoločnosť Canon skutočne prekonala výkonnosť automatického zaostrovania 1DX Mark III. Zaostrovanie je rýchle, presné a zachytáva pohyblivé ciele v sekunde.

Na snímači je celkom 191 AF bodov a pre osoby fotografujúce v režime živého náhľadu je rám rozdelený na slušných 525 segmentov, ktoré pokrývajú 90% horizontálneho rámu a 100% vertikálne.

Pri použití nepretržitého snímania umožňuje nový algoritmus sledovania detekovať situáciu a automaticky meniť parametre snímania v reálnom čase.

Dizajn

Povedzme si pravdu. Aj keď často hľadáme ten najkvalitnejší produkt, tak trochu pozeráme aj po dizajne. Je dôležitý na to, aby sme sa pri používaní tohto zariadenia cítili dobre. Canon 1DX Mark III je naozaj štýlový fotoaparát, ktorým sa určite budete chcieť aj pochváliť. Vyzerá dobre hneď na prvý pohľad.

Telo fotoaparátu bolo vyrobené veľmi dobre. Sedí totižto v ruke pohodlne a vďaka tvarovanej rukoväti vám neoťažie ani po dlhom nosení. Fotoaparát sa zapína rýchlo a zaostrenie je vo všeobecnosti pekné a rýchle. Detekcia tváre pracuje obzvlášť rýchlo a dobre drží všetky objekty.

Ovládanie

Rozhranie v tomto štýle vám tiež poskytuje skvelú kontrolu nad vytváraním obrázkov a vďaka dotykovému displeju je fotografovanie ešte jednoduchšie ako inokedy.

Kvalita výsledných snímok

Výsledné fotografie sú naozaj perfektné. Detaily, ktoré poskytujú, sú priam prekvapivé. Pri dobrom osvetlení vie fotoaparát poskytnúť perfektné výsledky. Rovnako to však je aj vtedy, keď svetla dostatok nie je. V tom prípade je však dôležité myslieť aj na iné parametre.

Vzhľadom na to, že značka 1DX Mark III je zameraná hlavne na profesionálnych fotografov, spoločnosť Canon ju vyzbrojila niekoľkými veľmi silnými schopnosťami snímania videa. Pôsobivo dokáže nasnímať až 4K pri rýchlosti 60 snímok / s.

Dlhá výdrž batérie

Jednou z hlavných silných stránok tejto zrkadlovky v porovnaní s inými je vynikajúca výdrž batérie. Na jedno nabitie môžete spraviť neuveriteľných 2850 záberov. Je to teda pôsobivý krok dopredu, keď sa porovná nový model s tým predchádzajúcim. Ten poskytuje len 1250 záberov.

Pri používaní živého náhľadu Live View sa, prirodzene, životnosť batérie znižuje. Výdrž klesne na 610 záberov na jedno nabitie.

O značke

A na koniec by sme si mohli povedať niečo o samotnej značke Canon. Značka Canon je rokmi overená značka, ktorá má mnohých priaznivcov. Všetci zákazníci sú spokojní s výberom, pretože ani jedného z nich nesklamal výsledok. Jej meno pozná takmer každý, kto sa aspoň trochu orientuje vo svete fotografie či videa. Ak túžite po krásnych záberoch a videách, no patríte len k začiatočníkom, ktorí nechcú investovať príliš veľké čiastky do svojej novej kamery, mali by ste staviť práve na výrobky od značky Canon, ktoré patria medzi tie najlepšie kamery a fotoaparáty na trhu. Nádherné zábery sa tak potom tešia veľkej obľube. Práve výrobky od značky Canon sa u vás udomácnia, zamilujete si ich a po iných už túžiť ani nebudete. Okrem toho má však Canon široké portfólio s mnohými inými produktami.