Premýšľate, že by ste si do domácnosti kúpili nový model umývačky? V tom prípade sa pripravte na dlhší nákup. Z množstva kúskov, ktoré nájdete na trhu, si musíte vybrať ten, ktorý vám bude sedieť najlepšie.

Pri nakupovaní umývačiek sa stretnete s mnohými modelmi. Tie sa od seba odlišujú cenou, značkou, prevedením, funkciami a mnohými ďalšími parametrami. Ešte predtým, ako si jeden z modelov vyberiete, zistite, či poskytuje presne to, čo od neho vyžadujete. My sme pre vás do dnešnej recenzie vybrali model od jednej z najobľúbenejších značiek na trhu. 

Rýchly náhľad

Voľne stojaca umývačka riadu Bosch Serie 4 SMS4EVI14E patrí k tým najlepším na trhu. Poskytuje desiatky funkcií, príjemnú kapacitu, skvelé programy a množstvo ďalšieho. Vhodná je do stredne veľkých a veľkých rodín, dokonca, zmestí sa aj do menšej kuchyne.

Pri nakupovaní umývačiek je dôležité sledovať jednotlivé parametre, ku ktorým sa radí aj dizajn. Hneď po prvom pohľade usúdite, že model Bosch Serie 4 SMS4EVI14E je trochu iný. Zaujímavý vzhľad rozhodne dotvorí aj vašu kuchyňu. Okrem toho vás poteší energetická trieda A+++ s ročnou spotrebou energie 234 kWh a spotrebou vody 2660 litrov. Zaujala vás táto umývačka a chceli by ste o nej vedieť niečo viac? Čítajte našu recenziu ďalej.

Dizajn 

Dizajn je dôležitým parametrom, ktorý by ste nemali pri umývačkách prehliadať. Niektoré z nich môžete jednoducho zabudovať do kuchynskej linky, iné budú dopĺňať vašu kuchyňu rovnakým spôsobom, ako to robí práčka v kúpeľni.

Umývačka riadu Bosch Serie 4 SMS4EVI14E vás zaujme hneď na prvý pohľad. Jej celokovové telo so strieborným odleskom pritiahne pozornosť a pôsobí ako doplnok. Je jedno, v akom štýle máte zariadenú kuchyňu. Je viac ako pravdepodobné, že tento model sa vám do nej bude hodiť.

Spotrebič sa radí medzi voľne stojace typy. To znamená, že sa nedá zabudovať a bude neustále na očiach. Vďaka štýlovému dizajnu to však nie je žiaden problém.

Celému dizajnu umývačky dominuje vrchný panel, v ktorom nájdete displej a možnosti výberu programu alebo funkcie. Ovládanie je tak jednoduché a intuitívne.

V rámci dizajnu je potrebné spomenúť aj samotné rozmery. Podľa nich zistíte, či sa vám umývačka do kuchyne zmestí. Bosch Serie 4 SMS4EVI14E je na tom takto:

 • šírka: 60,0 cm 
 • výška: 84,5 cm
 • hĺbka: 60,0 cm
 • hmotnosť: 52,6 kg

Spotreba 

Spotreba je najdôležitejším parametrom, ktorý by ste pri nákupe mali sledovať. To, akú spotrebu má daný model, zistíte pomocou energetickej triedy. Najlepšia je A+++, no rozpočet nezruinujú ani triedy A++, A+ alebo A. Vyhnite sa spotrebičom v triede B alebo dokonca C.

Značka Bosch si dala na modeli Bosch Serie 4 SMS4EVI14E záležať. Okrem množstva funkcií vám poskytuje aj tú najlepšiu energetickú triedu A+++. To znamená, že pri platení účtov si nemusíte siahať príliš hlboko do vrecka. Spotreba energie a vody však pozitívne ovplyvňuje aj životné prostredie.

Ak by vás zaujímali presné čísla, pri bežnom používaní spotrebuje umývačka len 9,5 litra vody. Odhadovaná ročná spotreba je len 2660 litrov.

Odhadované náklady umývania za jeden rok sa šplhajú len na 55 €, za 5 rokov na 274 € a za 10 rokov na 548 €.

Kapacita 

Kým kapacita rúr alebo mikrovlniek sa udáva v litroch, pri umývačkách sa stretnete s počtom jedálnych súprav. Menšie rodiny si vystačia s umývačkou, ktorá na jedenkrát umyje 5 – 7 súprav, väčšie rodiny by sa mali poobzerať po väčšom spotrebiči s kapacitou aspoň 12 – 15 súprav. Ako je na tom umývačka Bosch Serie 4 SMS4EVI14E?

Kapacita umývačky Bosch Serie 4 SMS4EVI14E je skvelých 13 jedálnych súprav. Vďaka tomu je vhodná ako do stredne veľkých, tak aj do veľkých rodín. Pokojne ju naplňte taniermi, šálkami, pohármi a príbormi.

Funkcie a programy 

Základom každej umývačky sú funkcie a programy, ktoré sa starajú o váš riad. Niektoré modely ich majú viac, iné menej. Je dobré, ak vaša umývačka má aspoň 3 – 4 odlišné programy.

Všetok špinavý riad dávate v umývačke do dvoch flexibilných košov Flex, ktoré si môžete prispôsobiť presne podľa seba. Príbor umiestňujete do zásuvky s názvom Vario Drawer. Tá je pripravená ako na vidličky, tak aj na lyžice, lyžičky a nože.

Technológia Active Water sa stará o to, aby bol dosiahnutý čo najlepší výsledok pri použití minimálneho množstva vody.

Eco Silence Drive je označenie bezkefkového motora, ktorý má dve veľké výhody. Tou prvou je to, že poskytuje vysoký výkon aj pri použití malého množstva energie. Druhou je zas nízka hlučnosť.

Počuli ste už o funkcií dávkovacieho asistenta? Ten prináša optimálny umývací výsledok. Umývacia tableta je presunutá do špeciálnej záchytnej misky situovanej v hornej časti koša, kde sa následne úplne rozpustí.

Aqua Sensor a Load Sensor prispôsobujú umývací program a množstvo vody podľa množstva riadu a stupňa jeho znečistenia.

Efficient Dry sa postará o to, aby sa dvierka po dokončení programu samé otvorili. Riad tak vychladne a vy nemusíte vyťahovať horúce taniere alebo príbory.

Každého milovníka technológií poteší funkcia Home Connect. Pomocou nej môžete s umývačkou komunikovať na diaľku. Stačí, aby ste si v App Store alebo Google Play stiahli potrebnú aplikáciu a následne využívali všetky programy naplno.

Umývačky v minulosti ničili sklenený riad. Pri nových modeloch sa však toho báť nemusíte. Umývačka Bosch Serie 4 SMS4EVI14E vám poskytuje špeciálnu technológiu, ktorá reguluje stupeň tvrdosti vody. Po umývaní je sklo lesklé a vyčistené.

Odložený štart je praktickou funkciou, ktorú majú mnohé umývačky. Sami si naplánujte, kedy bude umývačka pracovať.

K ďalším skvelým funkciám sa radí taktiež vzdialené zapnutie, polovičná náplň alebo Speed Perfect+.

Ku klasickým umývacím programom sa radia:

 • Eco 50 °C
 • Intenzívne umývanie na 70 °C
 • Auto 45–65 °C
 • hodinový cyklus
 • vlastné kombinácie programu
 • Obľúbený (sami si vyberiete, ktorý program bude obľúbený)
 • Tichý (špeciálne upravený na nočné umývanie)

Účinnosť umývania a sušenia 

Tento parameter sa udáva na základe toho, aké výsledky umývačka dosahovala pri niekoľkotýždňovom testovaní. Spotrebič môže dostať hodnotenie od A po G, pričom A je najlepšie.

Výhodou umývačky Bosch Serie 4 SMS4EVI14E je to, že jej účinnosť umývania aj sušenia bola ohodnotená tým najlepším hodnotením – písmenom A. Pri jej používaní sa tak môžete tešiť na tie najlepšie výsledky.

Ovládanie 

Na to, aby sa vám umývačka používala dobre, by sa mala jednoducho ovládať. Niektoré modely poskytujú displej, iné klasické tlačidlá na vrchnej časti. Ako je na tom Bosch Serie 4 SMS4EVI14E?

Ovládanie umývačky je jednoduché. Na všetko používate tlačidlá, ktoré sa nachádzajú na vrchnej časti. Nastavenia môžete sledovať na prednom displeji, ktorý je dostatočne veľký. Ukazuje vám nielen informácie o tom, čo ste nastavili, ale taktiež čas, ktorý zostáva do konca umývacieho cyklusu.

Hlučnosť

Väčšina dnešných spotrebičov má nízku hlučnosť. Nevyrušujú vás pri práci, rozprávaní sa s rodinou alebo blízkymi, či dokonca pri spánku. Hlučnosť sa udáva v decibeloch so skratkou dB.

Umývačka má nízku hlučnosť. Pri bežnom používaní dosahuje len 44 dB. Vybrať si však môžete aj funkciu Tichý, ktorá upravuje tlak ostrekovania a stišuje chod o ďalšie dva decibely.

O značke

Značka Bosch má vo svojej ponuke nielen kvalitné, ale aj štýlové výrobky. Každý produkt je precízne spracovaný a ponúka výkon hodný mnohých profesionálnych spotrebičov. Výrobky značky Bosch sú známe po celom svete a vy si môžete byť istí, že milióny spokojných zákazníkov by ich nemenili.