Výber umývačky riadu nie je až tak jednoduchý ako si možno na začiatku myslíte. Jej výberu predchádza niekoľko dní možno až týždňov premýšľania, ktorá je pre vás tá najlepšia. Umývačku by ste si mali vyberať podľa veľkosti, presnejšie podľa množstva riadu, ktorý počas dňa používate. Ak je ho veľa, tak by ste si logicky mali zaobstarať väčšiu umývačku a naopak. Presnejšie parametre umývačky riadu je potom vhodné dať do súvisu aj s počtom ľudí vo vašej domácnosti. Čím je vás viac, tým je viac riadu a tým by mala byť väčšia aj umývačka. Je zbytočné však mať doma veľkú umývačku a následne čakať na naplnenie aj niekoľko dní alebo ju púšťať poloprázdnu, pretože máte veľký spotrebič, ale doma vás je málo.
Dôležitým faktorom je aj variabilita košov na riad. Je skvelé, ak sa s nimi dá manipulovať, pretože tam môžete do umývačky vložiť aj väčšie kusy riadu ako hrnce alebo aj pekáče. Najúspornejšie umývačky spotrebujú približne 6 až 7 litrov vody pri umytí 13 súprav riadu. Bežná spotreba pri klasickom umývaní je 15 litrov, čo znamená, že vodu naozaj ušetríte.
Na začiatku by ste však mali vedieť, že veľkosť umývačky sa neudáva len v litroch, ale takisto aj v množstve súprav riadu, ktoré do nej môžete na jedno umytie umyť. Dôležitá je však nielen spotreba vody, ale takisto aj spotreba energie, ktorá je významným, ak nie najvýznamnejším faktorom pri kúpe umývačky riadu.
A medzi základné parametre patrí napríklad aj umiestnenie. Chcete voľne stojacu alebo zabudovanú umývačku? Tá zabudovaná šetrí naozaj dostatok miesta a dokáže sa “skryť”. Existuje aj niekoľko typov umývačiek ako napríklad stolné, do ktorých sa zmestí maximálne 4-6 súprav riadu.
Súpravou myslíme jeden tanier hlboký, plytký, dezertný, šálka, podšálka, príbor a lyžička.
Ďalej je dôležitý aj typ umývačky. Existujú také, ktoré majú šírku 45 cm, ktorá sa hodí pre stredne veľké rodiny a umyje približne 8-10 súprav a nakoniec najväčšia so šírkou 60 cm, ktorá pojme 12 až 15 súprav a je vhodná pre veľké rodiny. Existuje však veľmi veľa ďalších parametrov, na ktoré by ste nemali zabúdať.

Ako ste mohli z predchádzajúceho odstavca zistiť, výber umývačky nemusí byť práve najľahšou vecou. Na trhu existujú desiatky, ak nie až stovky rôznych druhov umývačiek, z ktorých si môžete vyberať. Dôležité pre výbere je však zohľadniť všetky parametre, ktoré umývačky riadu majú. Pre mnohých je takisto rozhodujúca aj značka.
Nesmiete zabúdať však na to, že umývačka riadu je spotrebič, ktorý si do domácnosti kupujete na dostatočne dlhú dobu a nie na rok alebo dva. Práve preto by ste si mali dať na výbere aj patrične záležať. Medzi tie najlepšie umývačky sa radí aj umývačka riadu AEG Mastery FFB83730PM, ktorú si určite zamilujete.

Jednoduché umývanie

Asi nikoho nebaví umývať riady v rukách a zabíjať tým tak zbytočne čas, keď môžete všetko jednoducho vložiť do umývačky a počkať, kým sa všetok riad umyje. Prestaňte sa zbytočne zaťažovať zbytočnou prácou a kúpte si aj vy voľne stojacu umývačku riadu AEG Mastery FFB83730PM, ktorá je moderná, štýlová a dokonalo čistí všetok riad, ktorý používate. Nevšedná starostlivosť o sklo, perfektné sušenie a takisto mnoho ďalšieho sa stane súčasťou vašej domácnosti a pravidelnosťou, ktorú budete vyžadovať. Nešetrite na takomto spotrebiči a zainvestujte aj vy do kvalitnej umývačky riadu od značky AEG!

Poznáte taký pocit, kedy máte  úplne plnú umývačku riadu a nezmestíte do nej vôbec nič? Mnoho umývačiek si nedokáže poradiť s takýmto naplnením, a preto sú niektoré misky alebo poháre špinavé aj po umytí. Toto však nie je problém umývačky riadu AEG Mastery FFB83730PM. Pomocou prídavného satelitného sprchovacieho ramena alebo satelitného systému Pro Water s doplnkovým horným ramenom. Vďaka tomu sa voda s čističom dostane aj do ťažko dostupných miest a aj medzi tie najmenšie medzery medzi riadom. Vaše riady tak nikdy neboli čistejšie.

Funkcie a programy

Poďme si povedať niečo o programoch, ktoré si určite zamilujete a sú vhodné pre vaše potreby. Umývačka riadu AEG Mastery FFB83730PM vám ponúka osem rôznych programov a päť voliteľných teplôt. Vyberať si môžete medzi 30 minútovým rýchlym programom na 60 stupňov Celzia, Auto Sense 45-70 stupňov, Eco programom, extra tichým programom. Takisto máte v ponuke aj program na starostlivosť o sklo 45 stupňov, intenzívny program 70 stupňov, PRO ZONE alebo opláchnutie. Umývačka vám ponúka veľkú škálu programov, ktoré vám vykúzlia úsmev na tvári. Nakoniec nechýba ani múdry vodný senzor, ktorý detekuje úroveň zašpinenia vody a tým upravuje aj spotrebu vody.

Bez fľakov

Dlhodobé umývanie skla sa na nich aj podpíše a po čase môžete vidieť aj nepekné fľaky. Mnohokrát sa stáva, že je sklo zničené od poškriabania alebo zafarbenia od mliečnej farby. Vy sa týchto problémov však nemusíte báť, pretože existuje systém Glass Care, ktorý umývačka obsahuje. Tým zaistí perfektnú starostlivosť a bezpečné umývanie. O vínové poháre sa takisto nemusíte báť, pretože pre nich máte technológiu Soft Grip, ktorá ich behom umytia bude pevne držať za stopku, tak aby sa ani trochu nepoškodili a neposunuli. Nakoniec nechýbajú ani mäkké hroty Soft Spikes, ktorý vytvorú sklu podpornú podložku a tým aj perfektnú ochranu pred poškriabaním.

Pre dokonalé umývanie je potrebné dobre riad vysušiť tak, aby na ňom neostávali nevzhľadné fľaky od kvapiek. O to sa postará inovatívna technológia Air Dry, ktorý vďaka cirkulácií vzduchu maximalizuje sušiaci výkon a zároveň minimalizuje spotrebu energie. Pred koncom sušiaceho cyklu sa dokonca otvoria aj dvierka o 10 cm, a tak sa dovnútra dostane vzduch, unikne para a riad sa dokonalo vysuší.

Indikátory a LED displej

Na to, aby mohla umývačka správne fungovať, potrebuje aj správnu údržbu a niektoré prísady, ktoré jej pomáhajú. Medzi to patrí napríklad soľ do umývačky riadu alebo leštidlo. O všetkom ste informovaní pomocou indikátorov, ktoré sa na umývačke nachádzajú. Pomocníkom je aj LED displej, na ktorom sa objavuje napríklad odložený štart, ktorý si môžete nastaviť do rozmedzia od 1 do 24 hodín. Rovnako na displeji uvidíte aj ostatkový čas samotného cyklu. V umývačke nechýba ani vodný senzor, ktorý detekuje úroveň zašpinenia vody a optimalizuje spotrebu.
Takisto si sami môžete zvoliťfázu sušenia, predčasného konca, extra hygienický program, fázu umývania či Xtra Dry. Nakoniec umývačka obsahuje indikátory.

A ako vlastne vyzerá umývačka AEG Mastery FFB83730PM zvnútra? Naozaj skvelo. Celú vnútornú časť osvetľuje vnútorné osvetlenie, ktoré vám zaistí dokonalý prehľad. Naložená umývačka pojme až 15 jedálnych sád, vďaka čomu je vhodná pre veľké rodiny. Nechýba ani výškovo nastaviteľný horný kôš, ktorý sa dá nastaviť do viacerých úrovní, aj keď je plne naložený.
Horný kôš obsahuje úchyty na 12 pohárov na víno, 2 skladacie držiaky, 2 skladacie držiaky pre poháre, 2 mäkké špice, skladacie poličky na šálky a nerezové držadlo. Spodná časť umývačky zas obsahuje dolný košík, v ktorom nájdete štyri rozložiteľné tanierové poličky, nerezové držadlo a držiak na nože.

O značke

Spoločnosť AEG založil v roku 1883 Emil Rathenau ako Deutsche Edison-Gesellschaft für angewandte Elektricität. Zlúčením s dcérskou spoločnosťou Telefunken AG a následnou akvizíciou spoločností Daimler AG a Electrolux sa vytvorila súčasná spoločnosť AEG, ktorá myslí na budúcnosť. Inovácia teda stojí za všetkým, čo sa v AEG deje.