Umývačky riadu patria k základným spotrebičom, ktoré by nemali chýbať v žiadnej domácnosti. Sú praktickými pomocníkmi. Dokážu umyť veľké množstvo riadu, ušetriť vám čas a taktiež náklady na vodu a energie. Premýšľate, že by ste si jeden model kúpili aj vy? Stavte na značku AEG.

Pri nakupovaní umývačiek sa stretnete s mnohými modelmi. Tie sa od seba odlišujú cenou, značkou, prevedením, funkciami a mnohými ďalšími parametrami. Ešte predtým, ako si jeden z modelov vyberiete, zistite, či poskytuje presne to, čo od neho vyžadujete. My sme pre vás do dnešnej recenzie vybrali model od jednej z najobľúbenejších značiek na trhu. 

Rýchly náhľad

Či už doma nejakú umývačku máte a pokazila sa, alebo ide o vašu premiéru, rozhodne by ste mali staviť na model AEG Mastery FFB83730PM, ktorý patrí k tým najlepším na trhu. Tento užitočný pomocník vám ušetrí nielen veľa času, ale taktiež energie a peňazí. Poskytuje jednoduché ovládanie, štýlový dizajn a nízku spotrebu. To však, samozrejme, nie je všetko.

Umývačka značky AEG sa zaraďuje do úspornej energetickej triedy A+++, na jeden cyklus spotrebuje len 11 litrov vody a disponuje zaujímavými programami, ktoré rozhodne pri umývaní riadu využijete. Chcete o tomto modeli vedieť niečo viac? V tom prípade čítajte našu recenziu ďalej.

Dizajn

Dizajn je dôležitým parametrom, ktorý by ste nemali pri umývačkách prehliadať. Niektoré z nich môžete jednoducho zabudovať do kuchynskej linky, iné budú dopĺňať vašu kuchyňu rovnakým spôsobom, ako to robí práčka v kúpeľni.

Umývačka AEG Mastery FFB83730PM patrí k voľne stojacim spotrebičom. Nie je možné zabudovať ju, a preto sa musí do vašej kuchyne hodiť. To však nebude žiaden problém, pretože má minimalistický a štýlový dizajn. Celé telo je v striebornom prevedení.

Strieborné kovové prevedenie je potiahnuté špeciálnou vrstvou, ktorá zamedzuje odtlačkom prstov alebo dlaní. V prípade, že by ste ju chytili špinavými rukami, stačí prejsť po nečistote navlhčenou handričkou. Vonkajšia starostlivosť o spotrebič je tak veľmi jednoduchá.

Umývačka riadu je minimalistická. Dominuje jej veľký displej, ktorý sa nachádza na vrchnej časti. Na ňom si vyberáte všetky programy a funkcie. Nechýba ani časovač alebo zvukový signál. Nižšie od displeja sa nachádza rúčka, za ktorú umývačku otvárate.

V rámci dizajnu je potrebné spomenúť aj rozmery. Podľa nich zistíte, či sa vám spotrebič do kuchyne zmestí. AEG Mastery FFB83730PM má takéto rozmery:

 • šírka: 59,6 cm
 • výška: 85,0 cm
 • hĺbka: 61,0 cm
 • hmotnosť: 43,4 kg

Spotreba

Spotreba je najdôležitejším parametrom, ktorý by ste pri nákupe mali sledovať. To, akú spotrebu má daný model, zistíte pomocou energetickej triedy. Najlepšia je A+++, no rozpočet nezruinujú ani triedy A++, A+ alebo A. Vyhnite sa spotrebičom v triede B alebo dokonca C.

Umývačka riadu značky AEG sa radí do tej najlepšej energetickej triedy A+++. To znamená, že pri platení účtov si nebudete musieť siahať príliš hlboko do vreciek. Odhadovaná ročná spotreba vody činí 3080 litrov. Odhadované náklady za rok sú v hodnote 59 €, za 5 rokov 296 € a za 10 rokov 592 €.

Vďaka príjemnej spotrebe vody a energie si môžete byť istí, že umývačka šetrí nielen váš rozpočet, ale aj životné prostredie. Priemerná spotreba vody na jeden cyklus predstavuje 11 litrov, čo je niekoľkonásobne menej ako spotreba pre celodenné umývanie špinavého riadu po každom jedle.

Kapacita

Kým kapacita rúr alebo mikrovlniek sa udáva v litroch, pri umývačkách sa stretnete s počtom jedálnych súprav. Menšie rodiny si vystačia s umývačkou, ktorá na jedenkrát umyje 5 – 7 súprav, väčšie rodiny by sa mali poobzerať po väčšom spotrebiči s kapacitou aspoň 12 – 15 súprav. Ako je na tom umývačka AEG Mastery FFB83730PM?

Značka AEG vybavila tento model umývačky veľkým interiérom. Na jedenkrát dokáže umyť neuveriteľných 15 obedových súprav, čo znamená, že je vhodná do stredne veľký a veľkých rodín. Poradí si s mnohými taniermi, príbormi, pohármi či šálkami. Problém jej nerobia ani veľké hrnce či panvice.

Funkcie a programy

Základom každej umývačky sú funkcie a programy, ktoré sa starajú o váš riad. Niektoré modely ich majú viac, iné menej. Je dobré, ak vaša umývačka má aspoň 3 – 4 odlišné programy.

AEG Mastery FFB83730PM poskytuje nielen veľkú kapacitu, ale taktiež množstvo skvelých programov. Jedným z nich je napríklad ProZone. Po jeho aktivácií sa zmení teplota a tlak vody zvlášť u horného a spodného koša. Na spodný kôš je vyvíjaný vyšší tlak, ktorý si poradí aj s horšími nečistotami, ako napríklad extra špinavými hrncami alebo panvicami. Na druhej strane, vo vrchnom koši je tlak jemnejší, aby sa poháre alebo šálky nezničili alebo nepraskli.

SoftGrip je technológia, ktorá poskytuje špeciálne držiaky na poháre od vína alebo šampanského. Riad zostane na svojom mieste počas celého cyklusu. Nemusíte sa tak báť, že by popadal a zničil by sa.

Umývačke nechýba ani vnútorné osvetlenie, ktoré vám uľahčuje jej nakladanie a vyberanie.

Umývačka poskytuje ďalších osem umývacích programov, z ktorých si určite vyberiete ten, ktorý práve potrebujete. K programom patria:

 • krátky
 • automatický
 • úsporný ECO
 • špeciálny pre sklo
 • intenzívny na extra špinavý riad
 • tichý
 • ProZone
 • oplach

Plus, všetky programy si môžete upraviť podľa teploty. Umývačka má päť rôznych stupňov teploty.

Účinnosť umývania a sušenia

Tento parameter sa udáva na základe toho, aké výsledky umývačka dosahovala pri niekoľkotýždňovom testovaní. Spotrebič môže dostať hodnotenie od A po G, pričom A je najlepšie.

Účinnosť umývania aj sušenia je pri umývačke značky AEG ohodnotená písmenom A. Môžete tak očakávať tie najlepšie výsledky.

Ovládanie

Na to, aby sa vám umývačka používala dobre, by sa mala jednoducho ovládať. Niektoré modely poskytujú displej, iné klasické tlačidlá na vrchnej časti. Ako je na tom AEG Mastery FFB83730PM?

Umývačka značky AEG má veľký dotykový displej, na ktorom si vyberáte všetky nastavenia, programy a teplotu. Displej zobrazuje aj časovač. Vždy tak viete, kedy umývačka skončí a budete ju môcť vytiahnuť.

Ovládanieje prostredníctvom dotykového displeja intuitívne a jednoduché. Zabudnite na dlhé listovanie v manuáli.

Hlučnosť

Väčšina dnešných spotrebičov má nízku hlučnosť. Nevyrušujú vás pri práci, rozprávaní sa s rodinou alebo blízkymi, či dokonca pri spánku. Hlučnosť sa udáva v decibeloch so skratkou dB.

Hlučnosť umývačky AEG Mastery FFB83730PM dosahuje len 40 dB. To znamená, že ju pri umývaní nebudete takmer vôbec počuť.

O značke

Spoločnosť AEG bola založená v roku 1883 mužom menom Emil Rathenau. Zo začiatku sa volala Deutsche Edison-Gesellschaft für angewandte Elektricität, neskôr sa jej meno zmenilo na krátku skratku AEG. Značka AEG poskytuje kvalitné spotrebiče do domácnosti. V jej portfóliu nájdete umývačky riadu, rúry či mikrovlnky. Vybavte si svoj domov tými najlepšími výrobkami aj vy.