Okrem mobilov a notebookov je na trhu ešte jedna možnosť, prostredníctvom ktorej môžeme pracovať a v niektorých prípadoch dokonca volať. Touto možnosťou sú tablety, ktoré sa za posledné roky stali pomocníkom nejedného človeka. Poskytujú široké možnosti, ako ich využiť, sú ľahké, malé a jednoducho sa prenášajú z miesta na miesto. Dokážu ušetriť čas a výkon niektorých modelov sa dá porovnávať s výkonom počítačov. 

Samozrejme, tablet nedokáže úplne nahradiť počítač. Aspoň nie teraz. Ide o nástroj, ktorý je zlatou strednou cestou medzi mobilom a počítačom. Od mobilu je väčší, takže sa na ňom jednoduchšie pracuje, no je menší od počítača alebo notebooku, takže sa jednoducho prenáša z miesta na miesto. Vziať si ho môžete do školy, práce alebo len tak na cesty. Niektoré dokonca poskytujú možnosť vloženia SIM karty, čím rozširujú svoje možnosti na telefonovanie alebo využívanie mobilných dát. 

Tablety sú v dnešnej dobe jednoducho top výrobkom, na ktorý sa obracia čoraz viac ľudí. Mobily totižto na prácu často nestačia. Pri výbere je dôležité sledovať jednotlivé parametre, aby ste kúpili model, ktorý má dobrý výkon, štýlový dizajn a správne rozmery. Zamerajme sa dnes iba na jeden, ktorý sa radí medzi tie najlepšie a tým je tablet Samsung Galaxy Tab A 10.5.

O tablete

Spoločnosť Samsung je síce vďaka inovatívnym a špičkovým telefónom jedným z lídrov na trhu so smartfónmi, no je taktiež jedným z najpopulárnejších výrobcov tabletov. Dôvod je jednoduchý. Dobrých tabletov nie je príliš veľa, kvôli čomu je konkurencia pomerne malá.

Séria Samsung Galaxy Tab A je to, čo zvažujete, keď chcete lacný tablet, no pritom chcete niečo výkonné a niečo, čo vám zostane dlho.

Najnovší tablet v rade, Galaxy Tab A 10.5, je jedným z najväčších a najkrajších tabletov spoločnosti Samsung Tab A. Znamená to taktiež to, že získate tablet vyššej kategórie za stále dostupnú cenu.

Štýlový dizajn

Začnime dizajnom, na ktorý dbá takmer každý. Aj napriek tomu, že elektroniku by sme si mali vyberať podľa toho, aký má výkon, mnohí sa zameriavajú na dizajn. Niet sa ani čomu čudovať, pekný výrobok sa používa častejšie lepšie. Minimálne má človek taký pocit.

Existuje dôvod, prečo sa tablety nazývajú aj „tabuľky“, a Samsung Galaxy Tab A 10.5 (2018) ju stelesňuje oveľa presnejšie ako väčšina podobných zariadení.

Displej zaberá iba niečo viac ako 75% prednej časti tabletu; zvyšok tvoria robustné rámy na všetkých stranách obrazovky, v ktorých je umiestnená predná kamera či iné ovládače.

Na zadnej strane tabletu je zadná kamera vrátane blesku. Zadná strana je vyrobená z plastu, čo tabletu dodáva mierne „lacný“ pocit. Mnohí však pri tablete stavia na ochranné puzdro alebo stojan, čo tabletu prepožičia pekný dizajn a taktiež potrebnú ochranu.

Jedným z nepekných detailov je zadná kamera. Tá nie je zarovnaná s celým povrchom. Preto keď tablet položíte, bude ležať na nej. Problém je najmä v tom, že si tak môžete poškriabať celú kameru.

Po stranách tabletu nájdete obvyklú škálu portov a tlačidiel – ovládač hlasitosti, port USB-C a 3,5 mm konektor pre slúchadlá.

Galaxy Tab A 10.5 má rozmery 260 x 161,1 x 8 mm a hmotnosť 529 g.

Displej

Obrazovka má uhlopriečku 10,5 palca. Využíva technológiu LCD a rozlíšenie 1200 x 1920. Nejde o zvlášť vysoké rozlíšenie, takže obrázky na displeji nevyzerajú veľmi ostro. Farby tiež vyzerajú trochu bledo. Ide najmä o čiernu farbu.

Hry a mnoho aplikácií často vyzerajú oveľa lepšie s príjemnou žiarivou paletou farieb. Tablet Samsung Galaxy Tab A 10.5 to, bohužiaľ, neposkytuje.

Batéria

Slabší výkon obrazovky na tablete Samsung Galaxy Tab A 10.5 (2018) má jednu výhodu. Nevyužíva batériu tak, ako iné tablety s perfektnými displejmi. Vďaka tomu má tablet celkom slušnú výdrž.

Samotná batéria má kapacitu 7300 mAh, čo je približne dvojnásobná kapacita v porovnaní s typickým smartfónom, ale z dôvodu väčšej veľkosti obrazovky a rôznych spôsobov používania zariadení nemusí nevyhnutne vyržať dvakrát tak dlho.

Úplné nabitie tabletu z 0 % na maximum trvalo asi tri hodiny, čo nie je vôbec zlé.

Kamera

Kamera na tablete Samsung Galaxy Tab A 10.5 je pomerne ďaleko od toho, čo ponúkajú dnešné skvelé smartfóny ako sú napríklad Samsung Galaxy S10 Plus alebo Samsung Galaxy A80. Na druhej strane, tablet nie je zariadenie, ktoré budete pravidelne vyťahovať z tašky, aby ste urobili fotografie.

Zadná kamera poskytuje snímač s 8 Mpx f / 1,9. Jeho výkon sa dá prirovnať k prednej kamere starých dotykových telefónov.

Aplikácia pre fotoaparáty prichádza s prekvapivým množstvom funkcií pre tablety s nízkym rozlíšením vrátane režimu nočného snímania, režimu Pro, ktorý vám umožňuje vyladiť nastavenia, ako sú vyváženie bielej a citlivosť ISO a režim panorámy.

Toto sú všetky zábavné funkcie, s ktorými sa dá hrať, ale vo všeobecnosti sa aplikácia fotoaparátu používala pomerne pomaly. Pri zmene režimu sa tablet zasekol a tým došlo k miernemu oneskoreniu.

Na prednej strane zariadenia je fotoaparát s rozlíšením 5 MP f / 2,2, ktorý bol opäť vhodný pre úlohy, ktoré potrebujete, ako sú videohovory a automatické overovanie v aplikáciách. Keď však chcete s týmto fotoaparátom odfotiť selfies, nevyzerajú dobre.

Operačný systém

Karta Samsung Galaxy A 10.5 funguje na operačom systéme Android 8.1, čo nie je najnovší operačný systém Android, ktorý je k dispozícii. Využiť však môžete možnosť aktualizácie na Android 9.

Galaxy Tab A 10.5 je na bežné úkony celkom rýchly, no pri filmoch alebo hrách je pomalý. Niekedy dokonca zamŕza. Je tak vhodný len na bežné surfovanie po internete alebo využívanie sociálnych sietí.

Každý, kto využíva tablety so systémom Android, vie, že operačný systém nie je navrhnutý pre väčšie zariadenia, ako je napríklad iOS, a často sa môže zdať trochu komplikovanejší, keď sa pokúša vykonať aj základné úlohy, ako je zmena nastavení alebo prehľadávanie webu. To je jeden z dôvodov, prečo tablety Android nie sú príliš obľúbené.

O značke

Značka Samsung patrí medzi popredných výrobcov elektro spotrebičov, ktorí si svoje miesto na trhu neustále držia a výrobky zdokonaľujú. Mnohí zákazníci poznajú značku Samsung najmä podľa štýlových a kvalitných mobilných telefónov. Značka sa však zaoberá aj inými spotrebičmi a elektronikou, ako sú napríklad chladničky, monitory alebo televízory. Všetky tieto výrobky sú precízne spracované, jednoducho ovládateľné a kvalitné, takže vám vydržia desiatky rokov.