Milióny ľudí po celom svete sa dnes snažia ušetriť čas všade tam, kde sa dá. Po ceste pešo z jedného miesta na druhé si čítajú novinky na svojich smartfónoch, aby boli neustále informovaní, v autobusoch čítajú elektronické knihy na tabletoch, pretože inokedy nestíhajú, pracujú vo vlaku alebo v kaviarni len preto, aby po príchode domov mohli ísť rovno do postele spať. A viete, aký prostriedok je na takúto prácu najlepší? Presne tak, tablet.

Na druhej strane, určite aj u vás nastávajú situácie, kedy by ste aj vy potrebovali na chvíľku vypnúť, sadnúť si niekde a len tak si niečo pozrieť alebo prečítať. Aj v tomto prípade môžete staviť na praktické a komfortné tablety. Tablety nám dnes jednoducho otvárajú dvere do rýchleho a moderného sveta, ktorý si vyžaduje neustále pripojenie na internet. Nával informácií na vás totižto nepočká a ak chcete byť v obraze, viete, na ktorý výrobok môžete staviť.

Tablety sú v dnešnej dobe jednoducho top výrobkom, na ktorý staví snáď každý, kto potrebuje rýchly a jednoduchý prístup k internetu. Mobily často na nejakú prácu nestačia, a preto existujú tablety, ktoré sú zlatou strednou cestou medzi veľkým notebookom a malým smartfónom. Mnohé tablety ponúkajú dokonca aj LTE pripojenie a umožňujú volanie, vďaka čomu si mnohokrát so sebou nemusíte vziať ani mobil. Zamerajme sa dnes iba na jeden, ktorý sa radí medzi tie najlepšie a tým je tablet iPad mini (2019).

Rýchly náhľad

iPad Mini (2019) poskytuje kompaktné rozmery, no veľmi výkonný procesor. Na malej obrazovke sa jednoducho pracuje. Taktiež vám poskytuje veľké množstvo funkcií, vrátane funkcie písania pomocou Apple Pencil.

Ohromení budete aj batériou, ktorá prináša omnoho lepšie výsledky. iPad dokáže vydržať omnoho viac ako 10 hodín, ktoré sú spomenuté na Apple.com pri jeho opise. Nechýba ani možnosť rýchleho nabíjania, takže po úplnom vybití nemusíte čakať hodiny na to, aby ste na iPade mohli znova pracovať.

Na druhej strane, iPad je pomerne klamlivý. Je síce výkonný, no pri jeho veľkosti je pomerne drahý. Skutočne stojí viac ako niektoré väčšie, staršie iPady.

iPady už tradične fungujú na operačnom systéme iOS, rovnako ako mobilné telefóny. V roku 2019 však spoločnosť Apple vydala nový systém. Je veľmi podobný ako klasický iOS, no poskytuje viac možností, ako na iPade pracovať a podobá sa počítačovému rozhraniu MacOS. Názov tohto operačného systému je iPadOS.

Tento nový operačný systém pomáha premieňať iPady na menšie notebooky a poskytuje tak pôsobivé pracovné prostredie a zaujímavé funkcie. Tie sú veľmi praktické. Rovnako môžete využívať aj rôzne gestá a vylepšené značenia.

Štýlový dizajn

Začnime dizajnom, na ktorý dbá takmer každý. Aj napriek tomu, že elektroniku by sme si mali vyberať podľa toho, aký má výkon, mnohí sa zameriavajú na dizajn. Niet sa ani čomu čudovať, pekný výrobok sa používa častejšie lepšie. Minimálne má človek taký pocit.

Na jednej strane môžu užívatelia iPadu povedať, že Apple sa nesnažil zmeniť dizajn najnovšieho iPadu Mini (2019). Ten je totižto stále rovnaký ako modely pred ním. Na druhej strane, niet sa ani čomu čudovať. Ľudia tento výzor milujú. Sú naň zvyknutí a teoreticky ide o charakteristický dizajn Apple.

Série Mini ľudia milujú. Je to najmä z toho dôvodu, že majú len do 300 gramov, takže sú ľahké. Vďaka svojim kompaktným rozmerom je dokonale prenosný. Ľahko si ho hodíte do tašky a prenesiete z miesta na miesto. Vziať si ho môžete kamkoľvek, čo sa už nedá povedať napríklad pri modeli Pro 12,9, ktorý je tak veľký ako obrazovka menšieho notebooku.

iPad Mini vám poskytuje klasický 3,5 mm konektor na slúchadlá a spoľahlivé domáce tlačidlo Touch ID, ktoré vám načíta odtlačky prstov. Okrem toho, na tento iPad môžete používať aj Apple Pencil, čo z neho robí ešte lepšieho pomocníka.

Displej

Displej je jasný a veľmi jednoducho čitateľný. Dokáže sa človeku skvelo prispôsobiť. Z praktického hľadiska je taktiež veľmi dobrý, pretože kreslenie pomocou Apple Pencil je prirodzeniejšie. Zdá sa vám, akoby ste písali naozaj po papieri.

Novinkou série iPad mini je široká škála farieb P3, ktorá zobrazuje viac odtieňov farieb a technológiu True Tone Display. Funkcia True Tone upravila vyváženie bielej farby tak, aby zodpovedala nášmu prostrediu. To znamená, že vonku v parku je obrazovka modrejšia a pri prechode dovnútra v kancelárii môžete vidieť slabý žltý odtieň, ktorý je pre oči ľahší a lepší.

Výkon

Za displejom tohto malého tabletu sa nachádza výkonný procesor, vďaka ktorému iPad zvládne náročné 3D hry alebo akúkoľvek aplikáciu vrátanie aplikácií produktivity Procreate, Adobe Lightroom či Adobe Premier Rush.

Jadro tvorí čip Bionic A12, čo je jeden z najvýkonnejších čipov. Nachádza sa aj v telefónoch iPhone XS a XS Max.

iOS 12 a čip A12 umožnili iPadu mini (2019) multitasking pri dvoch naraz otvorených aplikáciách bez spomalenia. Problémom bol tak trochu malý priestor na obrazovke. To môže byť aj dôvod, prečo Split View nebudete používať na tomto iPade príliš často.

Pamäť

iPad mini 2019 sa dodáva v dvoch veľkostiach: 64 GB a 256 GB, čo je omnoho lepšie riešenie ako konfigurácia iPadu 9.7 s 32 GB a 128 GB. Pamäť 32 GB jednoducho nie je dostačujúca.

Kamera

Fotoaparát, často najmenej dôležitá vlastnosť na tablete, zostávajú aj pri tomto tablete dosť zbytočné. iPad mini má zadnú kameru s rozlíšením 8 MP s clonou f / 2,4 a prednú kameru s rozlíšením 7 MP „FaceTime HD“ s clonou f / 2,2. Špecifikácie oboch kamier sú na fotografie aj video. Môžete ich tak používať ako na fotografovanie snímok, tak aj na natáčanie videí.

Kamery sú dobré, ale nie skvelé. Sú ideálne skôr pre videochat alebo občasné fotografovanie.

Batéria

Apple sľubuje 10 hodín výdrže batérie. Pravdou však je, že pri bežnom používaní vám tablet vydrží omnoho dlhšie. Čas v pohotovostnom režime je taktiež pôsobivý. Počas toho, ako ho nepoužívate, takmer nestráca žiadnu energiu.

Séria iPad mini má trvalo vysokú životnosť batérie a prvýkrát má aj vynikajúce výsledky v rýchlosti nabíjania. V kombinácii s rýchlym nabíjacím káblom USB-C-Lightning dokážete prejsť z 0% na 100% za dve hodiny a 19 minút. A to je naozaj pôsobivé.

O značke

Na trhu existuje veľké množstvo rôznych hlasových asistentov, z ktorých si môžete vybrať. Dôležité však je vybrať si ten najlepší. A práve medzi tie najlepšie sa radia výrobky značky Apple. Asi neexistuje človek, ktorý by nepoznal značku Apple. Tá sa vyznačuje najmä kvalitnými výrobkami, ktoré predáva za celkom vysoké ceny. Tieto ceny sú však v porovnaní s kvalitou na dobrej úrovni, vďaka čomu sa nemusíte báť do nich investovať. Všetky výrobky sú krásne, minimalistické a jednoduché, vďaka čomu sa páčia väčšine ľudí. Okrem veľkého jablka v strede nenájdete iné logo či nejaké iné vzory na výrobkoch, čo je omnoho výhodnejšie a lepšie, ako si možno myslíte. Ľahkosť a elegancia, ktorú ukazuje Apple je niečo, čo iné značky nemajú a vďaka čomu sa od nich odlišuje. Aj napriek vysokým cenám si čoraz viac ľudí kupuje práve mobily,  notebooky, hodinky či tablety od Apple. Sú nielen štýlové, ale takisto aj výkonné a kvalitné, čo len podporuje celý predaj a miesto číslo jedna na trhu.