Samozrejme, tablet nedokáže úplne nahradiť počítač. Aspoň nie teraz. Ide o nástroj, ktorý je zlatou strednou cestou medzi mobilom a počítačom. Od mobilu je väčší, takže sa na ňom jednoduchšie pracuje, no je menší od počítača alebo notebooku, takže sa jednoducho prenáša z miesta na miesto. Vziať si ho môžete do školy, práce alebo len tak na cesty. Niektoré dokonca poskytujú možnosť vloženia SIM karty, čím rozširujú svoje možnosti na telefonovanie alebo využívanie mobilných dát.

Tablety sú v dnešnej dobe jednoducho top výrobkom, na ktorý sa obracia čoraz viac ľudí. Mobily totižto na prácu často nestačia. Pri výbere je dôležité sledovať jednotlivé parametre, aby ste kúpili model, ktorý má dobrý výkon, štýlový dizajn a správne rozmery. Zamerajme sa dnes iba na jeden, ktorý sa radí medzi tie najlepšie a tým je tablet iPad 9.7 (2018).

Rýchly náhľad

Nový iPad 9.7 pre rok 2018 bol navrhnutý tak, aby pre svojich používateľov dosiahol jednu vec: poskytol čo najlepší výkon za príjemnú a dostupnú cenu. To sa mu aj podarilo. Môžete si všimnúť, že cena klesla, no iPad je pritom stále výkonný.

Tento model iPadu poskytuje skvelý zlatú strednú cestu medzi menším iPadom Mini a veľkou, pôsobivejšou radou iPad Pro. Podpora pre Apple Pencil pridáva tabletu ďalší rozmer, umožňuje metódu interakcie a prináša so sebou množstvo nových aplikácií.

iPady tradične fungovali na rovnakom systéme iOS ako iPhony, ale po testovaní iPadu spoločnosť Apple vydala svoj vlastný operačný systém nazvaný iPadOS. Je veľmi podobný ako klasický iOS, no poskytuje viac možností, ako na iPade pracovať a podobá sa počítačovému rozhraniu MacOS.

Dobré je vedieť, že iPad 9.7 (2018) už nie je najnovším iPadom základnej úrovne, ktorý ponúka spoločnosť Apple. Spoločnosť oznámila nový iPad 10.2, ktorý má podobnú cenu, ale vylepšené špecifikácie a väčšiu, lepšiu obrazovku v porovnaní s týmto modelom.

Iste, je to pôsobivý nový prírastok do už tak slušnej rady tabletov, ale v dôsledku nového iPadu tento iPad 9.7 (2018) pravdepodobne zaznamená zníženie ceny, takže by to mohlo byť zariadenie, ktoré hľadáte – a s novým iPadOS, ktorý je teraz k dispozícii, je ešte lepší!

Výkon

Väčšina užívateľov iPadu čakala, že spoločnosť Apple sa bude držať dobrého a výkonného čipu A9 z iPadu 2018. Spoločnosť však spravila ešte lepšie a do najnovšieho modelu vložili A10 Fusion, ktorý poháňa iPhone 7 a 7 Plus, a ktorý má veľmi blízko k čipu A10X v novej generácií iPadov Pro.

Čip je skombinovaný s 2 GB RAM pamäťou, vďaka čomu máte zaistený plynulý chod pre každú jednu aplikáciu. Posielanie mailov, prezeranie webových stránok a množstvo ďalšieho tak spravíte rýchlo a jednoducho.

iPad 9.7 (2018) je vhodný najmä na bežnú prácu, ako písanie správ, posielanie mailov, sledovanie filmov a videa. Pri náročnejších aplikáciách, akými sú napríklad hry, môže jemne spomaliť.

Štýlový dizajn

Začnime dizajnom, na ktorý dbá takmer každý. Aj napriek tomu, že elektroniku by sme si mali vyberať podľa toho, aký má výkon, mnohí sa zameriavajú na dizajn. Niet sa ani čomu čudovať, pekný výrobok sa používa častejšie lepšie. Minimálne má človek taký pocit.

Ak vás zaujíma, ako vyzerá nový iPad (a za predpokladu, že ste nejakým spôsobom nevideli na internete už všetky fotografie), najnovší model z roku 2018 vyzerá rovnako ako akýkoľvek iný iPad, ktorý ste kedy videli.

Kovový chrbát, dobre spracované tlačidlá, tlačidlo domov na spodnej časti tabletu s integráciou TouchID a mnoho iného. Všetko, čo očakávate, sa tu nachádza. Displej je lemovaný pomerne veľkým čiernym rámom, ktorý však veľmi neovplyvňuje zážitok.

Kov, z ktorého je iPad vyrobený, je síce pomerne odolný, no odporúčame vám kúpiť si nejaký obal alebo kryt.

Displej

Displej je jasný a veľmi jednoducho čitateľný. Dokáže sa človeku skvelo prispôsobiť. Z praktického hľadiska je taktiež veľmi dobrý, pretože kreslenie pomocou Apple Pencil je prirodzeniejšie. Zdá sa vám, akoby ste písali naozaj po papieri.

Rozlíšenie 1536 x 2048, ktoré pixelov prináša hustotu pixelov 264ppi, sa za niekoľko rokov nezmenilo, ale to nie je problém. Zariadenie totižto poskytuje skvelý displej, na ktorom sa vám bude dobre pracovať.

Batéria

Apple má veľmi rozmanitú zostavu iPadov, no pri všetkých je niečo zaujímavé: všetky majú rovnakú výdrž batérie a to 10 hodín surfovania na webe prostredníctvom Wi-Fi, sledovania videa alebo počúvania hudby.

Nestačí vám to? Využite možnosť s názvom “Režim nízkej spotreby”, ktorý skutočne pomáha šetriť výdrž batérie.

Pohotovostný režim je taktiež neuveriteľný. Ak tablet nabijete do 100 % a následne ho necháte len tak, vydrží dlhšie ako týždeň. A to je už naozaj skvelá výdrž!

Kamera

Fotoaparát, často najmenej dôležitá vlastnosť na tablete, zostávajú aj pri tomto tablete dosť zbytočné. iPad má zadnú kameru s rozlíšením 8 MP.

Aj napriek tomu, že iPad 9.7 (2018) dokáže urobiť perfektné fotografie, nedajú sa porovnávať s fotografiami z mobilu Apple iPhone.

O značke

Apple je americká technologická spoločnosť založená v roku 1976 v Silicon Valley, v kalifornskom meste Cupertino, USA. Hlavnou úlohou značky je výroba a vývoj osobných počítačov s názvom Mac, mobilných telefónov iPhone, tabletov iPad či predaj hudby iTunes. Prvých tridsať rokov svojej existencie bola spoločnosť známa ako Apple Computer, Inc. Zmena názvu bola ohlásená 9. januára 2007 po predstavení nových produktov iPhone a Apple TV.