Máte pred sebou výber stolného počítača a neviete, kde skôr začať? Namiesto toho, aby ste si kúpili prvý model, ktorý sa vám zapáči, by ste mali sledovať jednotlivé parametre. Tie vám odhalia, či je počítač pre vás vhodný alebo by ste mali hľadať ďalej.

Stolné počítače dnes patria medzi základné vybavenie každej kancelárie. Sú výkonné, jednoducho sa s nimi pracuje a poskytujú veľké množstvo funkcií. Jednotlivé modely sa od seba odlišujú výkonom, dizajnom, cenou či značkou. Ak si v širokej ponuke neviete vybrať, radi vám poradíme. 

Rýchly náhľad

Hľadáte spoľahlivý počítač, ktorý by vám pomohol pri písaní dokumentov či surfovaní na internete? Práve ste ho našli. Je ním model Lenovo V530, ktorý sa vyznačuje hneď niekoľkými funkciami. Okrem toho, že má príjemný výkon a štýlový dizajn, sa nachádza v nižšej cenovej kategórií. Dovoliť si ho môže tak naozaj každý.

Najväčšou výhodou stolného počítača Lenovo V530 je najmä veľkolepý priestor pre dáta. Pokojne si doň ukladajte všetko, čo potrebujete. Od pracovných súborov, cez filmy až po osobné fotografie.

Zaujal vám počítač Lenovo V530? V tom prípade čítajte našu recenziu ďalej!

Dizajn

Dizajn je u výrobkov, akými sú stolné počítače, veľmi dôležitý. Počítač je neustále na očiach. Mal by určitým spôsobom dopĺňať dizajn pracovne. Okrem toho by sa mal hodiť aj k ostatnému príslušenstvu ako je monitor, klávesnica či myš.

Stolný počítač Lenovo V530 sa hodí do každej miestnosti, kam ho postavíte. Dôvodom je čierne minimalistické prevedenie s jemnými striebornými detailmi. Počítaču nijako neškodia ani konektory nachádzajúce sa na prednej strane.

Konštrukcia počítača sa vám bude rozhodne páčiť. Spoločnosť Lenovo ho vyrobila z kvalitných materiálov, čo v kombinácií s viac ako 35 rokmi skúseností znamená maximálnu spokojnosť a dlhú životnosť.

V prípade rozmerov, ktoré sú taktiež veľmi dôležité, patrí počítač medzi pomerne malé modely vhodné aj do menších miestností alebo kancelárií. Môžete ho postaviť pri stôl alebo rovno naň. Nikdy vám nebude zavadzať.

A aké sú presné rozmery tohto modelu?

  • šírka: 14,5 cm
  • výška: 36 cm
  • hĺbka: 27,6 cm
  • hmotnosť: 5,7 kg

Počítač nie je ani príliš ťažký, takže ak budete potrebovať, môžete ho pokojne presúvať z miesta na miesto.

Pripojenie 

Monitor, klávesnica aj myš musia byť určitým spôsobom pripojené k stolnému počítaču. Poznáme dva základné spôsoby, ako na to. Prvým je klasické, káblové pripojenie. Jeho výhodou je najmä to, že je praktické a spoľahlivé. Druhým spôsobom je bezdrôtové pripojenie. Výhodou tohto pripojenia je najmä to, že sa zbavíte káblov. Ako je na tom Lenovo V530?

Počítač Lenovo V530 poskytuje obe možnosti pripojenia. Ak patríte k ľuďom, ktorí preferujú drôtové pripojenie, pokojne ho využite. Počítač má niekoľko portov, medzi ktoré sa radia:

  • 10x USB
  • HDMI
  • VGA
  • DisplayPort

Naopak, ak patríte k ľuďom, ktorí sa radi káblov zbavia a využívajú bezdrôtovú technológiu, máme pre vás dobrú správu. Počítač Lenovo V530 má nielen Wi-Fi, ale taktiež Bluetooth 4.0.

Pripojte svoju bezdrôtovú myš či klávesnicu a zbavte sa nepekných káblov, ktoré často kazia moderný a nadčasový vzhľad.

Výkon

Výkon patrí k najhlavnejším parametrom, na ktoré by ste nemali pri výbere počítača zabúdať. Od neho sa totižto odvíja to, ako bude výrobok pracovať. Či bude sekať alebo bude jeho chod plynulý. Vyberajte si zo širokej ponuky počítačov tie, ktoré sa vám budú vedieť prispôsobiť a poskytnú vám najlepšie funkcie.

Výkon počítača je viac ako dobrý. Srdce tvorí procesor Intel Pentium doplnený o 256 GB SSD a 4 GB operačnú pamäť DDR4. To znamená, že máte dostatok priestoru na ukladanie všetkých súborov.

A nielen to. Táto kombinácia vám zaisťuje pohodlný a príjemný chod pri písaní dokumentov alebo surfovaní po internete. Počítač je pri týchto úkonoch plynulý a bezproblémový. Nemrzne a neseká.

Počítač nie je dostatočne výkonný pre náročné hry alebo programovanie.

Lenovo V530 však poskytuje ekologické certifikáty Energy Star 7.0 a GREENGUARD. Vďaka tomu je šetrný k prírode a aj k vášmu rozpočtu.

Plus, značka Lenovo myslela na správne zabezpečenie. Práve preto do tohto modelu nainštalovala funkciu Smart USB Protection. Vďaka nej je možné nastaviť USB porty tak, aby spolupracovali len s vybranými zariadeniami. Napríklad, aby nebolo možné prenášať dáta z alebo do počítača.

Chladenie 

Každý počítač by mal mať kvalitné a profesionálne chladenie, ktoré zamedzí prehrievaniu najmä v teplých mesiacoch.

Počítač má vysoký výkon, čo je dôvod, prečo má aj kvalitne spracované chladenie. Ani v tých najhorúcejších dňoch sa nestane, že by sa vám prehrial a zničil.

Hlučnosť 

Tak ako mnohé notebooky, aj stolné počítače majú určitý stupeň hlučnosti. Je to však bežná vec. Počítač totižto pracuje a vykonáva jednotlivé úkony, ktoré mu zadávate. V minulosti boli tieto prístroje hlučné, dnes je však všetko inak. Počítače sú tak tiché, že ich často ani nepočuť.

Počítač Lenovo V530 nebudete pri pracovaní vôbec počuť. Jeho hlučnosť je nízka. Zvyšuje sa len v prípade vyššieho zaťaženia.

Operačný systém

Väčšina počítačov poskytuje klasický operačný systém vo forme Windows. Model Lenovo V530 je na tom však trochu inak. Pri kúpe v ňom nie je nainštalovaný žiadny operačný systém. Je preto čisto na vás, akú licenciu si kúpite a ktorý systém si nainštalujete.

Veľmi obľúbeným je však Windows 10. Vhodný je nielen na profesionálne, ale aj domáce použitie. Pokojne si ho užívajte, keď budete sledovať filmy, počúvať hudbu alebo hrať menej náročné hry. 

Finálny verdikt

Počítač Lenovo V530 patrí medzi dobré počítače, ktoré neurazia, no rozhodne nenadchnú. Jeho srdce síce tvorí kvalitný procesor, no neposkytuje dostatočný výkon. V kombinácii so 4 GB operačnou pamäťou typu DDR4 vám môže pri väčšom zaťažení sekať alebo mrznúť.

Lenovo V530 je vhodné využívať len na bežné úkony ako napríklad písanie dokumentov, surfovanie po internete či sledovanie filmov. Nie je vhodný pre rôzne náročné programy, programovanie alebo hranie hier.

Treba však podotknúť, že ak hľadáte počítač na bežné fungovanie a nepotrebujete výkonný kúsok, ktorý by zvládol aj vyššie zaťaženie, môže byť pre vás tým pravým.

O značke

Lenovo Group Limited, v skratke len Lenovo, je čínska technologická spoločnosť, ktorá sídli v Pekingu, v Číne a v USA. Patrí medzi najväčších výrobcov osobných počítačov, tabletov, smartfónov a zariadení na ukladanie dát. Svoje pobočky má po celom svete a v roku 2012 sa stala druhým najväčším predajcom osobných počítačov. K najvýznamnejším a najobľúbenejším radám, ktoré značka poskytuje, sa radia ThinkPad a ThinkCentre. Lenovo má pobočky vo viac ako 60 krajinách sveta vrátane Slovenska. Založená bola v roku 1988, vďaka čomu sú jej výrobky otestované nielen miliónmi zákazníkov, ale taktiež časom.