Stolné počítače sú dnes obľúbené najmä vďaka priaznivému pomeru ceny a výkonu. V porovnaní s notebookmi často poskytujú omnoho lepší zážitok zo sledovania filmov, pracovania alebo písania bežných dokumentov. Sú v mnohých smeroch praktickejšie a výhodnejšie. Nezabúdajte však, že každá minca má dve strany a rovnako sú na tom aj tieto produkty. Okrem stolného počítača budete musieť dokúpiť monitor, klávesnicu a myš, ktoré sumu celého nákupu zvýšia.

Stolné počítače dnes patria medzi základné vybavenie každej kancelárie. Sú výkonné, jednoducho sa s nimi pracuje a poskytujú veľké množstvo funkcií. Jednotlivé modely sa od seba odlišujú výkonom, dizajnom, cenou či značkou. Ak si v širokej ponuke neviete vybrať, radi vám poradíme.

Rýchly náhľad

Hľadáte kvalitný stolný počítač, ktorý by zvládol aj vyššie zaťaženie? Práve ste ho našli. Je ním Dell Inspiron DT 5090 Gaming, pri ktorom si na svoje prídu aj tí najnáročnejší používatelia.

Dell Inspiron DT 5090 Gaming vám poskytuje šesťjadrový procesor Intel Core i7 Coffee Lake v kombinácii so 16 GB operačnou pamäťou. To však nie je všetko. Ak by vám 16 GB nestačilo, pamäť si môžete rozšíriť na úctyhodných 64 GB. Užívajte si hranie aj tých najnáročnejších hier bez toho, aby počítač sekal.

Zaujal vás model Dell Inspiron DT 5090 Gaming? V tom prípade čítajte recenziu ďalej.

Dizajn

Dizajn je u výrobkov, akými sú stolné počítače, veľmi dôležitý. Počítač je neustále na očiach. Mal by určitým spôsobom dopĺňať dizajn pracovne. Okrem toho by sa mal hodiť aj k ostatnému príslušenstvu ako je monitor, klávesnica či myš.

Počítač Dell Inspiron DT 5090 Gaming má veľkú výhodu. Jeho dizajn je minimalistický a univerzálny. Hodí sa do každej jednej miestnosti bez ohľadu na to, v akom štýle je zariadená.

Telo počítača je odeté do čiernej farby, ktorú skvelo dopĺňa modrý pás v strede. Povrch nie je hladký, ale vrúbkovaný, čo dodáva celému výzoru na modernosti.

Jednotlivé porty sú skvelo zamaskované, takže dizajn nijako nenarúšajú. Práve naopak. Perfektne sa k počítaču hodia.

Pri stolných počítačoch je dobré vedieť aj to, aké majú rozmery. Niektoré sú totižto väčšie, iné menšie. Dell Inspiron DT 5090 Gaming ich má takéto:

 • šírka: 55 cm
 • výška: 45 cm
 • hĺbka: 25 cm
 • hmotnosť: 7 kg

Rozmery sú príjemné. Počítač sa hodí do každej bežnej pracovne. Nezaberá príliš veľa miesta.

Premiestňovanie počítača však nie je tak jednoduché. Má vyššiu hmotnosť. Dobre urobíte ak ho po vybalení uložíte na miesto, kde má aj zostať.

Počítač môžete vďaka jeho modernému dizajnu položiť na stôl alebo niekde, kde ho bude dobre vidno.

Pripojenie

Monitor, klávesnica aj myš musia byť určitým spôsobom pripojené k stolnému počítaču. Poznáme dva základné spôsoby, ako na to. Prvým je klasické, káblové pripojenie. Jeho výhodou je najmä to, že je praktické a spoľahlivé. Druhým spôsobom je bezdrôtové pripojenie. Výhodou tohto pripojenia je najmä to, že sa zbavíte káblov. Ako je na tom Dell Inspiron DT 5090 Gaming?

Stolný počítač Dell Inspiron DT 5090 Gaming poskytuje obe možnosti pripojenia. Okrem klasického pripojenia cez kábel vám ponúka aj bluetooth možnosť.

Túto možnosť môžete využiť aj na streamovanie obsahu alebo prenášanie súborov bez nutnosti pripájania káblov.

Počítač má ešte jednu bezdrôtovú technológiu. Je ňou Wi-Fi. Tá vám zas poskytuje možnosť pripojenia počítača na internet bez toho, aby ste po celom dome ťahali káble.

V prípade, že by ste chceli využívať káblové pripojenie, má počítač až deväť USB portov a HDMI konektory na pripojenie externých zariadení vrátane reproduktorov, monitorov či tlačiarní.

A aké pripojenia na počítači Dell Inspiron DT 5090 Gaming nájdete? Sú to:

 • mikrofón
 • slúchadlá
 • 4x USB 2.0
 • USB 3.0
 • 4x USB 3.1
 • USB-C
 • audio vstup
 • front L/R surround line-out
 • center line-out
 • Ethernet
 • HDMI

Pripojte k počítaču všetko, čo potrebujete bez toho, aby ste sa báli, že nebudete mať dostatok konektorov.

Výkon

Výkon patrí k najhlavnejším parametrom, na ktoré by ste nemali pri výbere počítača zabúdať. Od neho sa totižto odvíja to, ako bude výrobok pracovať. Či bude sekať alebo bude jeho chod plynulý. Vyberajte si zo širokej ponuky počítačov tie, ktoré sa vám budú vedieť prispôsobiť a poskytnú vám najlepšie funkcie.

Počítač Dell Inspiron DT 5090 Gaming je skvelou voľbou aj pre tých najnáročnejších používateľov. Poskytuje totižto šesťjadrový procesor Intel Core i7 s frekvenciou až 4700 Hz.

Základnú operačnú pamäť 16 GB môžete rozšíriť až na 64 GB.

Počítač s takto rozšírenou pamäťou je vhodný aj na náročné činnosti ako programovanie či hranie hier.

Úložisko

Na to, aby ste si mohli uložiť všetky svoje osobné či pracovné súbory, potrebujete aj dostatočné úložisko. Výhodou je, že počítač Dell Inspiron DT 5090 Gaming vám poskytuje miesta viac ako dosť.

Programy, hry, súbory, filmy či dokumenty si môžete uložiť do priestranného úložiska. V tomto modeli ho tvorí kombinácia pevného disku s veľkosťou 2 000 GB a SSD s kapacitou 512 GB.

Takto veľké úložisko vám zaisťuje, že už nikdy nebudete mať problémy s plnou pamäťou, ktorá by spomaľovala chod. Ukladajte si všetky veci do počítača a majte ich tak neustále pri sebe.

Ako stvorený na hranie hier

Počítač Dell Inspiron DT 5090 Gaming je naozaj ako stvorený pre hranie hier. Dostáva sa totižto so softvérom Alienware Command Center, ktorý vám umožňuje vyťažiť z každej hry maximum.

Nastavte si ho presne podľa seba a uvidíte, že lepšie sa vám nikdy nehralo.

Chladenie

Každý počítač by mal mať kvalitné a profesionálne chladenie, ktoré zamedzí prehrievaniu najmä v teplých mesiacoch.

Počítač Dell Inspiron DT 5090 Gaming má vysoký výkon, kvôli ktorému by sa mohol veľmi jednoducho prehriať. Práve preto má v sebe zabudované špeciálne chladenie.

To dokáže ochladiť každý jeden komponent. Chráni tak počítač pred poškodením.

Hlučnosť

Tak ako mnohé notebooky, aj stolné počítače majú určitý stupeň hlučnosti. Je to však bežná vec. Počítač totižto pracuje a vykonáva jednotlivé úkony, ktoré mu zadávate. V minulosti boli tieto prístroje hlučné, dnes je však všetko inak. Počítače sú tak tiché, že ich často ani nepočuť.

Rovnako je na tom aj počítač Dell Inspiron DT 5090 Gaming, ktorého hlučnosť je tak nízka, že vás nebude vyrušovať pri nijakej činnosti. Pokojne sledujte filmy alebo seriály, píšte dokumenty či hrajte hry bez toho, aby ste počuli nepríjemné šušťanie.

O značke

Dell je americká nadnárodná počítačová spoločnosť so sídlom v Round Rock v Texase. Jej názov je odvodený od mena zakladateľa Michaela Della. Spoločnosť vyvíja a predáva počítače a produkty s nimi súvisiace. V jej ponuke nájdete taktiež servery, záznamové médiá, softvéry, tlačiarne, kamery či MP3 prehrávače. Dell je jednou z najväčších technologických spoločností s viac ako 103 300 zamestnancami po celom svete.