Sporáky patria k základným kuchynským spotrebičom. Sú pomocníkmi v každom smere. Veľmi jednoducho si prostredníctvom nich viete uvariť, upiecť či ohriať jedlo. Na trhu však dnes nájdete desiatky rôznych modelov. Ako si vybrať ten správny?

Ponuka sporákov je dnes široká. Na trhu sa stretnete s mnohými typmi a prevedeniami, ktoré sa od seba odlišujú spracovaním, cenou, značkou, výkonom či funkciami. Každý kúsok ponúka niečo iné, vďaka čomu si na svoje príde úplne každý.

V prípade, že vás čaká nákup sporáku, máme pre vás tip na jeden model od značky Electrolux, ktorý si zamilujte.

Rýchly náhľad

Hľadáte kvalitný sporák, ktorý vám poskytne veľké množstvo funkcií, jednoduché ovládanie a minimalistický dizajn? V tom prípade by ste mali staviť na model Electrolux EKC54952OW. Ten je vybavený sklokeramickou varnou platňou so štyrmi zónami a rúrou s objemom 58 litrov. Pokojne tak pripravujte jedlo pre stredne veľkú alebo veľkú rodinu.

Sporák Electrolux EKC54952OW má okrem všetkého spomenutého aj vysoký výkon a príjemnú spotrebu. Nikdy sa tak nestane, že by ste kvôli pravidelnému vareniu museli doplácať desiatky eur. Varte pomocou tohto pomocníka aj vy.

Zaujal vás tento spotrebič? V tom prípade čítajte našu recenziu ďalej!

Dizajn

Väčšina sporákov vyzerá na prvý pohľad podobne. Biele prevedenie doplnené o čierne alebo kovové detaily je klasické a neurazí, no ničím nenadchne. Ak túžite po štýlovom kúsku, budete musieť hľadať dlhšie. Ako je na tom po dizajnovej stránke sporák Electrolux EKC54952OW?

Dizajn Electrolux EKC54952OW je minimalistický a jednoduchý. Na prvý pohľad vyzerá veľmi podobne ako väčšina iných sporákov. Na prednej časti môžete vidieť biely povrch, ktorý je doplnený o čierne detaily. Dvierka rúry majú čierne rámy a veľké priehľadné sklo. Cezeň môžete vidieť dovnútra. Pokojne sledujte celý proces pečenia svojho jedla.

Spodná časť nachádzajúca sa pod rúrou disponuje zásuvkou pre plechy. Pokojne do nej uložte všetko, čo potrebujete. Vrchný panel v bielom prevedení obsahuje LED displej a všetky tlačidlá, ktorými ovládate ako rúru, tak aj samotné platne.

Vďaka minimalistickému dizajnu sa sporák hodí do každej jednej kuchyne, nehľadiac na štýl zariadenia.

V rámci dizajnu je dôležité spomenúť aj samotné rozmery spotrebiča. Tie vám dopredu povedia, či sa do vašej kuchyne zmestí alebo nie.

Rozmery Electrolux EKC54952OW sú takéto:

 • šírka: 50 cm
 • výška: 85,8 cm
 • hĺbka: 60 cm
 • hmotnosť: 44 kg

Rozmery sporáku sú príjemné. Zmestiť by sa mal aj do menšej kuchyne.

Výkon

Výkon sporáku je najdôležitejším parametrom, na ktorý by ste sa mali pri kúpe zamerať. Čím vyšší výkon má, tým lepšie výsledky z varenia či prípravy jedla dostanete. Spolu s vysokým výkonom však čakajte aj vyššie výdavky.

Príkon spotrebiča je 8.6054 kW, čo predstavuje veľmi dobrú hodnotu. Sporák sa dokáže vďaka tomu nahriať a pripraviť za veľmi krátku dobu. Nehovoriac o tom, že vie rovnomerne pripraviť všetky pokrmy v rúre.

Varné zóny

Základom každého sporáku sú varné zóny. Vďaka nim na ňom môžete pohodlne pripravovať každý jeden pokrm. Vo väčšine prípadov majú sporáky rôzne veľké varné plochy.

Sporák Electrolux EKC54952OW má rozdelené svoje varné zóny takto:

 • Ľavá predná varná zóna: HiLight s rýchlym zahrievaním, 1 700 W (1 700 W/700 W) / 180 mm/120 mm
 • Ľavá zadná varná zóna: HiLight s rýchlym zahrievaním, 1 200 W/140 mm
 • Pravá predná varná zóna: HiLight s rýchlym zahrievaním, 1 200 W/140 mm
 • Pravá zadná varná zóna: HiLight s rýchlym zahrievaním, 2 000 W (1 100 W/900 W)/250 × 140 mm/140 mm

Celá varná platňa je sklokeramická. Naraz na nej môžete pripraviť pokrmy pre stredne veľkú aj veľkú rodinu.

Rúra

Väčšina sporákov poskytuje taktiež rúry. Tie sú dôležitou časťou, vďaka ktorej môžete okrem varenia taktiež piecť. Rúry bývajú spravidla menšie, no dokážu upiecť aj väčší objem pokrmov.

Rúra sporáku Electrolux EKC54952OW je teplovzdušná a jej objem činí 58 litrov. Disponuje teleskopickými výsuvkami a prináša jednoduché a intuitívne ovládanie. Nechýba jej ani energetická úspora, ktorá sa značí energetickou triedou A.

Rúra poskytuje desiatky funkcií, ktoré si zamilujete na prvé použitie. Na jedenkrát v nej môžete upiecť dva plechy.

Funkcie

Každý sporák má nejaké funkcie. Drahšie a kvalitnejšie modely ich majú viac, lacnejšie zas menej. Výber je čisto na vás. Čím viac funkcií však spotrebič má, tým vyšší komfort vám poskytuje.

Jednou z veľmi praktických funkcií je Plus Steam, ktorá sa stará o to, aby rúra piekla s prihliadnutím na chrumkavú kôrku a zároveň mäkkú textúru.

Samozrejmosťou je aj jednoduché čistenie interiéru rúry. To je dosiahnuté vďaka katalyckému povrchu. Po pečení stačí rúru vypnúť, nechať vychladnúť a nečistoty zostrieť navlhčenou handričkou.

Rovnako jednoduché je aj čistenie varnej dosky. Tú stačí umyť pomocou čistej vody alebo čistiaceho prípravku.

To, čo si na rúre zamilujete najviac, je rovnomerné prepečenie. Túto funkciu vám zaisťuje teplovzdušný systém a ventilátor. Ten vzduch rovnomerne rozdeľuje do všetkých častí rúry. Jedlo bude upečené nielen rýchlejšie, ale aj presnejšie. Nikdy sa nestane, že by bol vrch spálený a vnútro surové.

Máte radi sušené ovocie? Alebo radi pečiete Pavlovu tortu? V tom prípade si na svoje prídete pri funkcií sušenia. Sušiť môžete pri teplotách v rozmedzí od 50 do 100 °C.

Keramická doska sporáku Electrolux EKC54952OW disponuje štyrmi zónami. Tie vám garantujú ľahkú prípravu jedál.

Osvetlenie v rúre je praktické a výkonné. Osvetlí každý kút v interiéri, vďaka čomu na jedlo pri pečení vidíte veľmi dobre.

Ovládanie

Ovládanie sporákov by malo byť jednoduché. Prípravu jedla by vám nemali komplikovať. Výhodou je, že väčšina modelov má klasické, mechanické ovládanie prostredníctvom tlačidiel. Ako je na tom Electrolux EKC54952OW?

Sporák Electrolux EKC54952OW sa ovláda veľmi jednoducho. Na všetko využívate tlačidlá nachádzajúce sa na vrchnej časti. V ovládacom paneli nájdete taktiež malý displej, ktorý zobrazuje čas.

Pri výbere teploty alebo funkcií sa nemusíte báť, že by bolo potrebné čítať manuál. Opak je pravdou. Ovládanie je intuitívne. Veľmi jednoducho si naň zvyknete.

Príslušenstvo

K rúre Electrolux EKC54952OW dostávate široké príslušenstvo, ku ktorému sa radí:

 • 1 čierny smaltovaný plech na zachytávanie mastnoty
 • 2 koláčové smaltované plechy na pečenie
 • 1 chromovaný otočný rošt

O značke 

Electrolux je známou značkou, ktorá predáva kvalitné spotrebiče. Jej výrobky sú štýlové a majú príjemný dizajn, vďaka ktorému sa vám budú do domácnosti určite hodiť. Okrem elektrických rúr sa Electrolux zaoberá aj výrobou vysávačov, klimatizácií, mrazničiek či práčok. Všetky výrobky sú vyrobené s dôrazom na jednoduché a intuitívne ovládanie. Značka si drží na trhu stále miesto už niekoľko desiatok rokov.