Ponuka sporákov je dnes široká. Na trhu sa stretnete s mnohými typmi a prevedeniami, ktoré sa od seba odlišujú spracovaním, cenou, značkou, výkonom či funkciami. Každý kúsok ponúka niečo iné, vďaka čomu si na svoje príde úplne každý.

V prípade, že vás čaká nákup sporáku, máme pre vás tip na jeden model od značky Mora, ktorý si zamilujte. 

Rýchly náhľad

Voľne stojaci sporák Mora P 140 AW vám prináša desiatky funkcií, jednoduchý dizajn a príjemný výkon za ešte príjemnejšiu cenu. Ide o kúsok, ktorý sa hodí do menších a stredne veľkých rodín. Variť môžete na štyroch varných zónach a v ponuke máte aj veľkú rúru.

Sporák značky Mora vyzerá na prvý pohľad veľmi jednoducho. Opak je však pravdou. Na cenu, ktorá sa drží pod 200 €, má vynikajúcu spotrebu, dostatočný výkon a skvelé funkcie.

Zaujal vás model Mora P 140 AW? V tom prípade čítajte našu recenziu ďalej.

Dizajn

Väčšina sporákov vyzerá na prvý pohľad podobne. Biele prevedenie doplnené o čierne alebo kovové detaily je klasické a neurazí, no ničím nenadchne. Ak túžite po štýlovom kúsku, budete musieť hľadať dlhšie. Ako je na tom po dizajnovej stránke sporák Mora P 140 AW?

Sporák značky Mora svojim dizajnom nijako nevyniká. Ide o presne ten model, ktorý má biely, obyčajný dizajn. Nemusí sa preto hodiť do úplne každej kuchyne. Najmä nie tej modernej zariadenej v minimalistickom štýle.

Biely dizajn sporáku Mora P 140 AW si vie predstaviť snáď úplne každý. Vrchný panel obsahuje niekoľko tlačidiel, prostredníctvom ktorých ovládate buď varné zóny alebo rúru. Časť rúry je odetá do tmavého, čierneho dizajnu, ktorému dominuje biela rúčka.

Čierne rámy sú hrubšie, no do rúry je stále dobre vidieť. Práve preto môžete jedlo pokojne sledovať počas jeho prípravy. Nikdy sa nestane, že by sa vám pripálilo alebo inak zničilo.

Na spodnej časti nájdete panel v bielej farbe, ktorý poskytuje možnosť uloženia plechov. Pokojne ich tam všetky vložte.

V rámci dizajnu je potrebné spomenúť aj samotné rozmery spotrebiča. Tie sú často rozhodujúce a dôležité. Výhodou sporáku značky Mora je najmä to, že sa hodí aj do menších kuchýň, pretože má príjemné rozmery. Tie sú takéto:

  • šírka: 50 cm
  • výška: 85 cm
  • hĺbka: 58,9 cm
  • hmotnosť: 31,6 kg

Výkon 

Výkon sporáku je najdôležitejším parametrom, na ktorý by ste sa mali pri kúpe zamerať. Čím vyšší výkon má, tým lepšie výsledky z varenia či prípravy jedla dostanete. Spolu s vysokým výkonom však čakajte aj vyššie výdavky.

Sporák Mora P 140 AW má vysoký výkon, vďaka čomu sa dokáže veľmi rýchlo nahriať. Nehovoriac o rúre, ktorá má veľký objem, no aj napriek tomu môžete piecť v zlomku sekundy od zapnutia.

V rámci výkonu je však dobré spomenúť aj to, akú spotrebu sporák má. Vysoký výkon sa totižto často odrazí práve na vysokých účtoch za elektrinu. Model Mora P 140 AW patrí do energetickej triedy A, vďaka čomu nespotrebuje príliš veľa energie. Pri platení účtov si nebudete musieť siahnuť príliš hlboko do vrecka.

Varné zóny 

Základom každého sporáku sú varné zóny. Vďaka nim na ňom môžete pohodlne pripravovať každý jeden pokrm. Vo väčšine prípadov majú sporáky rôzne veľké varné plochy.

Sporák je plynový a poskytuje vám rovno štyri varné zóny. Každá je inej veľkosti, vďaka čomu môžete variť ako na menších hrncoch, tak aj na väčších panviciach.

Plynové varné dosky sú užívateľky prívetivé. Veľmi jednoducho si na nich môžete regulovať veľkosť plameňa a tým aj rýchlosť ohrevu. Varenie bude prebiehať presne podľa vašich predstáv.

Rúra 

Väčšina sporákov poskytuje taktiež rúry. Tie sú dôležitou časťou, vďaka ktorej môžete okrem varenia taktiež piecť. Rúry bývajú spravidla menšie, no dokážu upiecť aj väčší objem pokrmov.

Rúra, ktorá je súčasťou sporáka Mora P 140 AW, má objem až 70 litrov, vďaka čomu v nej upečiete všetko, čo potrebujete. Na jedenkrát môžete piecť až v troch úrovniach.

Funkcie 

Každý sporák má nejaké funkcie. Drahšie a kvalitnejšie modely ich majú viac, lacnejšie zas menej. Výber je čisto na vás. Čím viac funkcií však spotrebič má, tým vyšší komfort vám poskytuje.

Sporák Mora P 140 AW disponuje poistkou Stop Gas, ktorá v prípade nechceného zhasnutia plameňa uzavrie prívod plynu. Nemusíte sa tak báť, že by unikal do miestnosti.

Regulácia plameňa vám umožňuje jednoduché ovládanie teploty. Varte presne podľa svojich predstáv bez obáv z toho, že by ste niečo pripiekli alebo inak zničili.

Ovládanie 

Ovládanie sporákov by malo byť jednoduché. Prípravu jedla by vám nemali komplikovať. Výhodou je, že väčšina modelov má klasické, mechanické ovládanie prostredníctvom tlačidiel. Ako je na tom Mora P 140 AW?

Sporák značky Mora sa ovláda veľmi jednoducho, prostredníctvom tlačidiel, ktoré nájdete na vrchnej časti. V prípade, že ste podobný sporák už mali, ovládanie sa nijak špeciálne nelíši.

Nevýhodou môže byť absencia displeja, ktorý často pomáha pri sledovaní času alebo samotnom ovládaní.

Príslušenstvo

Príslušenstvo, ktoré k rúre Mora P 140 AW dostanete, nie je príliš široké. V porovnaní s inými modelmi ide práve o opak. V balení s ňou dostanete len jeden rošt.

Plechy a iné nádoby na pečenie si musíte dokúpiť samostatne.

O značke

Značka Mora patrí medzi veľmi obľúbené značky mnohých slovenských spotrebiteľov. V jej portfóliu nájdete sporáky, rúry, chladničky či mikrovlnky. Všetky výrobky sú vytvorené s dôrazom na funkčnosť a štýlovosť.