Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, ako by vyzeral váš život bez mobilného telefónu? Mnohí asi nie. Dôvod je najmä ten, že dnes máme v mobiloch všetko. Kalendár plný rôznych pripomienok na akcie, stretávky, meetingy či prácu a školu, aplikácie, ktoré nám pomáhajú organizovať si deň, aby sme so sebou nemuseli všade nosiť naše diáre, telefónne čísla na dôležitých ľudí a ľudí z rodiny a takisto aj dôležité správy či poznámky, o ktoré jednoducho nechceme prísť. Práve preto je aj dôležité mať na takéto veci kvalitný mobilný telefón, ktorý vám zaručí, že sa vám nepokazí v tú nesprávnu chvíľu. Mobil by mal mať aj istú výdrž batérie, ktorá vám zaistí bezproblémový chod. Mnohokrát je to však najväčším kameňom úrazu, pretože aj tie najlepšie mobily na trhu neposkytujú tak dobrý výkon a nevydržia celý deň.

Mobilné telefóny dnes spĺňajú omnoho viac funkcií, ako sa vám na prvý pohľad môže zdať. Ich vymoženosti siahajú naozaj ďaleko a niet sa ani čomu čudovať. Technologický pokrok je nezastaviteľný a my napredujeme veľmi rýchlym tempom. Na trhu tak môžete nájsť obrovské mobily, ktorých displej vás určite nadchne, alebo menšie prevedenie mobilov, ktoré sa hodí ľuďom s menšími rukami, kabelkami či na situácie, kedy jednoducho veľký mobil pri sebe mať nemôžete. Výhodou mobilov v dnešnej dobe je najmä to, že vám ponúkajú kvalitné fotografie a vy sa tak môžete pochváliť naozaj perfektnými zábermi, ktoré vás určite očaria. Ak túžite po kvalitnom mobile stavte na mobilný telefón Xiaomi Mi Note 10, ktorý práve teraz patrí medzi hviezdy na trhu.

Rýchly náhľad

Xiaomi Mi Note 10 nie je telefón, pri ktorom by ste očakávali, že bude obzvlášť revolučný. Je to zariadenie strednej triedy od čínskej spoločnosti Xiaomi.

Mi Note 10 prináša všetky výhody špičkových telefónov, ale bez cenovej značky najvyššej úrovne – má krásnu zakrivenú obrazovku, veľkú batériu, snímač odtlačkov prstov na obrazovke, päť zadných kamier a predovšetkým je to prvý smartphone, ktorý prišiel so 108MP hlavným kamerovým senzorom.

Povedať, že kamera robí skvelé fotografie, je podhodnotením, pretože Xiaomi Mi Note 10 je jedným z najlepších telefónov, čo sa týka fotoaparátu.

Popri fotoaparáte je Mi Note 10 pôsobivým zariadením aj iným spôsobom. Poskytuje odolnú zostavu, krásnu obrazovku a skvelé nabíjanie. Má však aj Achillovu pätu vo forme svojej čipovej sady strednej triedy – procesor sa síce snaží spracúvať obrázky 108MP, no občas má s nimi problémy. Okrem toho má problémy aj s niektorými ďalšími úlohami, takže keď používate telefón, náznak slabšieho čipu tu rozhodne je.

Napriek tomu ide o pomerne prémiový telefón, ktorý sa predáva za (relatívne) nízku cenu.

Dizajn

Xiaomi Mi Note 10 nasleduje „štandardný“ vzhľad Androidu a vylepšuje ho svojimi spôsobmi. Poskytuje veľké a tenké telo. Udržuje si nízku hmotnosť a vyzerá veľmi štýlovo.

Telefón meria 157,8 x 74,2 x 9,7 mm. Vďaka svojim rozmerom ide o jeden z najsilnejších smartfónov, ktoré v takejto cenovej kategórií nájdete. Hrúbka sa jemne odráža v hmotnosti 208 g, ktorá je pre telefón tak trochu ťažšia, no dá sa na ňu zvyknúť.

Predná a zadná časť Xiaomi Mi Note 10 je vyrobená z Gorilla Glass 5 z hliníkového rámu, takže telefón je upokojujúco robustný.

Obrazovka Mi Note 10 je zakrivená rovnako ako aj zadná strana smartfónu. Vďaka tomu sú okraje telefónu príjemne zaoblené a mobil sa dobre drží v ruke.

Po okrajoch telefónu nájdete viacero vstupov. Prvým je štandardný port USB-C a spodný konektor pre slúchadlá 3,5 mm jack, takže používatelia káblových slúchadiel si prídu na svoje. Xiaomi Mi Note 10 je už jedno z mála zariadení ktoré stále 3,5 mm jack používajú. Na pravom okraji telefónu je vypínač a ovládač hlasitosti, ktoré sú dostatočne nízko na to, aby sa dali ľahko zachytiť prstom.

Displej

Xiaomi Mi Note 10 má 6,47-palcový displej. V závislosti od veľkosti ľudskej ruky ide o pomerne príjemné rozmery, vďaka ktorým sa dá používať veľmi jednoducho jednou rukou. Niektorí používatelia si však aj tak prídu skôr na „dvojručné použitie“.

Obrazovka je AMOLED s rozlíšením 1080 x 2340, a hoci obrazovky AMOLED vyzerajú dobre, na telefónoch strednej triedy zvyčajne tak nevyzerajú. Farby sú skutočne krásne, maximálny jas je dosť vysoký, fotografie vyzerajú kvalitne a kontrast je dobrý.

Jedna vec, ktorá stojí za zmienku, je, že na rozdiel od mnohých iných telefónov neexistuje možnosť dvojitého klepnutia na prebudenie možnosti displeja, čo môže byť pre ľudí zvyknutých na tento spôsob prebúdzania telefónu trochu nepríjemným nedostatkom. Namiesto toho musíte buď stlačiť vypínač, alebo ak máte zapnuté odomykanie odtlačkov prstov, môžete zariadenie prebudiť podržaním palca na snímači na obrazovke.

Ako už bolo spomenuté, okraje obrazovky sú zakrivené, rovnako ako na Samsung Galaxy S10 alebo Huawei P30 Pro, avšak na Mi Note 10 je krivka mierne výraznejšia, čo uľahčuje držanie telefónu.

V hornej časti obrazovky je v strede malý zárez, v ktorom je umiestnená predná kamera. Nie je to obzvlášť rušivé, ale iné telefóny majú lepšie alternatívy. V tomto prípade však ide o otázku dizajnu a vkusu.

Kamera

Najsilnejšou stránkou Xiaomi Note 10 je jej kamera. Hlavný senzor 108MP je prvý svojho druhu na svete a je tak dôležitou súčasťou identity telefónu.

K tejto hlavnej zadnej kamere sa pripája celá rada pomocníkov. Nachádza sa tu 12MP snímač s 2x teleobjektívom pre portrétový režim; druhý teleobjektív s 5x zväčšením a 5MP senzorom pre zväčšené zábery; ultraširoký fotoaparát s rozlíšením 20 MP; a nakoniec 2MP makro snapper.

Našťastie, vzhľadom na váhu očakávania, ktorá na ňu padá, hlavná kamera s rozlíšením 108 MP sníma úplne neuveriteľné zábery. Zabudnite na telefóny iPhone 11 Pro, Huawei P30 alebo Realme X2 Pro – tento telefón nasníma tie najlepšie fotografie.

Na fotografiách vyzerá všetko perfektne. Farby sú bohaté, kontrast je vhodne ostrý alebo jemný, aby sa zmestil na fotografiu, a obrázky sú svetlé. Fotografie sú automaticky ukladané do pixelov 4 v 1 a vytvárajú tak 27MP snímok, ale ak chcete (a nemáte strach z nedostatku voľného miesta), môžete snímať v plnom prúde 108 MP.

Vnútro telefónu

Xiaomi Mi Note 10 používa Android 9, ktorý bol najnovším operačným systémom, ktorý bol k dispozícii pre zariadenia Xiaomi od jeho uvedenia na trh, s rozhraním MIUI . Estetické prvky MIUI majú zaoblené štvorcové ikony a tlmenú farebnú schému.

Ako v prípade všetkých používateľských rozhraní tretích strán, je MIUI do značnej miery dobrá, pretože ide väčšinou o estetiku, s niekoľkými rozdielmi v rámci funkcií a navigácie.

Batéria

Kapacita batérie Xiaomi Mi Note 10 je 5 260 mAh, čo je omnoho väčšia kapacita ako v prípade najmodernejších smartfónov – napríklad batéria telefónu iPhone 11 je 3 110 mAh. Pri veľkosti, akú má model Mi Note 10 môžete očakávať výdrž batérie minimálne deň a pol, prípadne aj dva dni.

O značke

Xiaomi je čínska spoločnosť, ktorá navrhuje, vyvíja a predáva smartfóny, aplikácie a spotrebnú elektroniku. Od vydania svojho prvého smarfónu v auguste 2011 získali podiel na trhu v Číne a rozšírili sortiment o širšie spektrum spotrebnej elektroniky. Cieľom Xiaomi je udržať vysokú kvalitu a nízke ceny. Dnes má spoločnosť viac ako tri tisícky zamestnancov a jej hodnota sa odhaduje na 10 miliárd dolárov, čo ju stavia na rovnakú úroveň ako Lenovo,