Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, ako by vyzeral váš život bez mobilného telefónu? Mnohí asi nie. Dôvod je najmä ten, že dnes máme v mobiloch všetko. Kalendár plný rôznych pripomienok na akcie, stretávky, meetingy či prácu a školu, aplikácie, ktoré nám pomáhajú organizovať si deň, aby sme so sebou nemuseli všade nosiť naše diáre, telefónne čísla na dôležitých ľudí a ľudí z rodiny a takisto aj dôležité správy či poznámky, o ktoré jednoducho nechceme prísť. Práve preto je aj dôležité mať na takéto veci kvalitný mobilný telefón, ktorý vám zaručí, že sa vám nepokazí v tú nesprávnu chvíľu. Mobil by mal mať aj istú výdrž batérie, ktorá vám zaistí bezproblémový chod. Mnohokrát je to však najväčším kameňom úrazu, pretože aj tie najlepšie mobily na trhu neposkytujú tak dobrý výkon a nevydržia celý deň.

Mobilné telefóny dnes spĺňajú omnoho viac funkcií, ako sa vám na prvý pohľad môže zdať. Ich vymoženosti siahajú naozaj ďaleko a niet sa ani čomu čudovať. Technologický pokrok je nezastaviteľný a my napredujeme veľmi rýchlym tempom. Na trhu tak môžete nájsť obrovské mobily, ktorých displej vás určite nadchne, alebo menšie prevedenie mobilov, ktoré sa hodí ľuďom s menšími rukami, kabelkami či na situácie, kedy jednoducho veľký mobil pri sebe mať nemôžete. Výhodou mobilov v dnešnej dobe je najmä to, že vám ponúkajú kvalitné fotografie a vy sa tak môžete pochváliť naozaj perfektnými zábermi, ktoré vás určite očaria. Ak túžite po kvalitnom mobile stavte na mobilný telefón Huawei Mate Xs, ktorý práve teraz patrí medzi hviezdy na trhu.

Rýchly náhľad

Mate Xs je najnovší skladací telefón od spoločnosti Huawei a vylepšuje ním pôvodný model Huawei Mate X mnohými spôsobmi. Vyznačuje sa vylepšeným dizajnom pántov Falcon Wing. Tie sú silnejšie a omnoho kvalitnejšie. Spoločnosť Huawei tiež zlepšila životnosť telefónu pomocou štvorvrstvovej konštrukcie s použitím polyamidového filmu.

Na rozdiel od všetkých iných skladacích telefónov, ktoré sme videli, kde je skladacia obrazovka chránená vnútri puzdra a je doplnená vonkajšou obrazovkou, Huawei obrazovku umiestnil na vonkajší obvod svojich zariadení .

Výhoda tohto dizajnu spočíva v tom, že máte ľahko prístupnú primárnu obrazovku.

Mate Xs je veľmi odlišný od Galaxy Fold, aj keď sa oba tieto skladacie telefóny vedia rozložiť do jednej veľkej obrazovky. Pri Galaxy Fold bola vonkajšia obrazovka s uhlopriečkou 4,6 palca príliš malá na bežné používanie a zariadenie je potrebné rozložiť takmer vždy, keď chcete urobiť viac ako len zavolať alebo napísať rýchlu SMS.

To však nie je prípad Mate Xs. Primárny displej môžete použiť pokojne ako v zloženom, tak aj rozloženom stave. Stále vám bude poskytovať dostatok miesta.

Zložená obrazovka má veľkosť 6,6 palca. Je dostatočne veľká na to, aby konkurovala neskladacím vlajkovým telefónom. Keď sa rozloží, 8-palcová obrazovka na telefóne Mate Xs je doslova obrovská. Ide o mobil, ktorý vie v mnohých situáciách nahradiť tablet.

Vnútro telefónu

Mate Xs je vybavený najnovšou čipovou sadou Kirin 990 5G od spoločnosti Huawei, ktorá je postavená na technológii 7nm + a je jedinou čipovou súpravou s integrovaným 5G modemom. Huawei tiež poskytuje veľmi veľkorysých 512 GB úložného priestoru, zatiaľ čo 8 GB pamäte RAM si poradí so všetkými aplikáciami, ktoré doňho stiahnete. A ako funguje? Úplne bez problémov! Plynulý chod je zaistený, aj keď je otvorených niekoľko aplikácií naraz.

Nové telefóny Huawei nie sú vybavené službami Google Mobile Services (GMS) z dôvodu vládnych obmedzení USA. Spoločnosť Huawei preto začala budovať svoj vlastný rámec (mobilné služby spoločnosti Huawei) a snaží sa nahradiť obchod Google Play. To je to, čo dostanete na Mate Xs.

Aj keď v App Gallery sú k dispozícii aplikácie tretích strán, ako napríklad TikTok a Microsoft Office, stále je čo doháňať. V ponuke nenájdete žiadnu zo služieb Google Apps (to sú veci ako YouTube, Gmail alebo Chrome). Nie sú tu ani iné populárne aplikácie, ako napríklad Snapchat, Facebook, Instagram alebo WhatsApp.

Samozrejme, očakáva sa, že aplikácia App Gallery príde s rozšírením a prinesie dôležité aplikácie, vďaka čomu budú jej mobily príťažlivejšie pre širšie publikum.

Displej

V zloženom stave je veľkosť obrazovky OLED 6,6 palca, čo je približne veľkosť obrazovky, ktorú nájdete na väčšine veľkých telefónov. Má rozlíšenie 2480 x 1148 a je dostatočne jasná, aby sa dala ľahko používať vonku na slnku.

Rámy okolo obrazovky sú o niečo hrubšie ako pri iných súčasných telefónoch, ale na obrazovke nie je žiadny zárez.

Rozloženie displeja vedie k obrovskej 8-palcovej obrazovke s rozlíšením 2480 x 2200. Rozvinutý displej sa jednoducho používa a ide o jeden z najlepších skladacích displejov, aké sú na trhu.

Uprostred je záhyb, ktorý je viditeľný iba v určitých uhloch. Nevidíte ho to toľko, aby vám pri práci alebo používaní zavadzal.

Samozrejme najväčšou otázkou o sklopnom displeji na telefóne Mate Xs je jeho trvanlivosť. Na to sa, bohužiaľ, nedá úplne odpovedať. Mobilný telefón je potrebné otestovať časom, aby sa zistilo, aký je.

Dizajn

Huawei Mate Xs je robustný a ťažký telefón. O tom nemusíme polemizovať. Pri hmotnosti 300 gramov je to určite jeden z ťažších telefónov, ktoré na trhu nájdete. Jeho hmotnosť však môžete pocítiť najmä vtedy, keď ho v ruke držíte príliš dlho.

Väčšinu komponentov nájdete na ľavej strane, ktorá je hrubšia ako zvyšok telefónu. Spoločnosť Huawei implementovala inteligentný dizajn. Hrubšia strana tak obsahuje všetky komponenty aj fotoaparát.

Na pravej strane zariadenia sú tlačidlá hlasitosti a tlačidlo, ktoré má zabudovaný snímač odtlačkov prstov. Poloha tlačidla je iba o kúsok vyššie nad stredom, čo uľahčuje na jeho dosiahnutie. Okrem toho snímač odtlačkov prstov je rýchly a presný.

V spodnej časti na pravej strane je konektor USB Type-C. Na Mate Xs nie je jack 3,5 mm, takže v balení nájdete slúchadlá USB typu C.

Na hornom okraji telefónu je umiestnená hybridná zásuvka pre duálne karty SIM, ktorá môže prijímať dve karty SIM s nano veľkosťou alebo jednu kartu SIM a jeden typ pamäťovej karty NM.

Kamera

Primárnou kamerou na fotoaparáte Mate Xs je kamera značky Leica s rozlíšením 40 MP, f / 1,8 so snímačom RYYB, ktorý je schopný snímať veľké zábery pri slabom osvetlení. K dispozícii je tiež 8 teleobjektív s veľkosťou 8 MP, f / 2,4, pevne nastavený na zväčšenie 52 mm alebo 3 x a ultraširoký modul 16 MP, f / 2,2, 17 mm.

Spoločnosť Huawei bola v oblasti telefónnych kamier takmer na špičke. Model Mate Xs si udržiava tento smer so všestranným kamerovým systémom, ktorý ponúka športové schopnosti AI pre pôsobivé zábery. Výhodou modelu Mate Xs je to, že primárny kamerový systém funguje aj ako selfie fotoaparát so sklopenou obrazovkou, čo vám umožňuje urobiť si pôsobivé selfie.

Mate Xs má univerzálny kamerový systém, ktorý dokáže nasnímať veľmi pôsobivé snímky a má fantastický režim priblíženia.

Kamerový systém sa skladá z troch kamier. Model Mate Xs je vybavený primárnou kamerou značky Leica 40MP, f / 1,8 so snímačom RYYB, ktorý je schopný snímať veľké zábery pri slabom osvetlení.

Primárna kamera sa potom spáruje s teleobjektívom s rozlíšením 8 MP f / 2,4 upevneným na 52 mm a ultraširokým modulom 16 MP f / 2,2 17 mm. Ten je do značnej miery podobný tomu, čo sme mohli vidieť na vlajkových lodiach, ako je Huawei P30 Pro.

Vďaka kombinácii hardvéru a softvéru môžu Mate Xs fotografovať až do 30-násobného priblíženia a robiť videá až do 10-násobného priblíženia. Výhodou modelu Mate Xs je, že primárny kamerový systém funguje aj ako selfie kamera.

Životnosť batérie

Všetky tieto technológie sú napájané 4 500 mAh batériou, ktorá vám vydrží celý deň. Dobíjať ju môžete pomocou priloženej nabíjačky 45 W. V telefóne chýba bezdrôtové nabíjanie, čo je kompromis, ktorý sú zákazníci ochotní akceptovať vzhľadom na to, že obrazovka je po zatvorení “na chrbte” mobilu.

O značke

Huawei, celým názvom Huawei Technologies Co. Ltd., je čínska nadnárodná telekomunikačná a hardvérová spoločnosť, dodávateľ informačných a komunikačných riešení, so sídlom v Šen-čene. V roku 2015 predala vyše 100 miliónov smartfónov, čím sa stala jednotkou v Číne. Huawei je však obľúbený po celom svete. Výnimkou nie je ani slovenský trh.