Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, ako by vyzeral váš život bez mobilného telefónu? Pravdepobone nie. Dôvod je najmä ten, že dnes máme v mobiloch všetko. Kalendár plný rôznych pripomienok na akcie, stretávky, meetingy či prácu a školu, aplikácie, ktoré nám pomáhajú organizovať si deň, aby sme so sebou nemuseli všade nosiť naše diáre, telefónne čísla na dôležitých ľudí a ľudí z rodiny a takisto aj dôležité správy či poznámky, o ktoré jednoducho nechceme prísť. Mobily sú dnes kvalitnými nástrojmi, ktoré by mali mať okrem skvelého výkonu taktiež dobrú výdrž batérie, ktorá vám zaistí bezproblémový chod. Mnohokrát je to však najväčším kameňom úrazu.

Mobilné telefóny dnes spĺňajú omnoho viac funkcií, ako sa vám na prvý pohľad môže zdať. Ich vymoženosti siahajú ďaleko. Technologický pokrok je nezastaviteľný a my napredujeme veľmi rýchlym tempom. Na trhu tak môžete nájsť obrovské mobily, ktorých displej vás určite nadchne, alebo menšie prevedenie mobilov, ktoré sa hodí ľuďom s menšími rukami, kabelkami či na situácie, kedy jednoducho veľký mobil pri sebe mať nemôžete. Výhodou mobilov v dnešnej dobe je najmä to, že vám ponúkajú fotiť kvalitné fotografie a nakrúcať dychberúce videá. Ak túžite po kvalitnom mobile stavte na mobilný telefón Honor 9X Pro, ktorý práve teraz patrí medzi hviezdy na trhu.

Rýchly náhľad

Honor 9X vyšiel koncom roka 2019 ako jeden z mobilov, ktorý si môže dovoliť snáď každý. Je to štýlový mobil, ktorý má vysoký výkon, nízku hmotnosť a dokáže vám naraz otvoriť niekoľko aplikácií bez toho, aby sekal alebo mrzol.

Honor 9X Pro je mobilný telefón, ktorý sa v niekoľkých ohľadoch odlišuje od jej súrodenca v sérií 9X.

Na Honor 9X Pro je však niečo veľmi zaujímavé – je to prvý smartfón Honor bez aplikácií Google a namiesto toho prvýkrát používa mobilné služby Huawei v telefóne Honor (Huawei je materskou spoločnosťou Honor). Toto je prvý krok spoločnosti Honor k prekonaniu zákazu spoločnosti Huawei, ktorý bol prijatý takmer pred rokom, a je to jedna z našich prvých šancí zistiť, aká dobrá je alternatíva spoločnosti Huawei k obchodu Google Play.

Predaj mobilného telefónu sa mal spustiť v marci tohto roku vo Veľkej Británií. Po nej mali nasledovať ďalšie európske krajiny ako Egypt, Malajzia a Saudská Arábia.

Dizajn

Asi nikoho neprekvapí, keď povieme, že Honor 9X Pro vyzerá veľmi podobne ako Honor 9X z roku 2019. To znamená, že prednú časť celú zakrýva obrazovka, pričom predná kamera je umiestnená v malom štvorcovom vyskakovacom module. Jedným z rozdielov medzi telefónmi je však to, že zatiaľ čo staršie zariadenie malo plastovú zadnú časť, Honor 9X Pro má sklo ako spredu, tak aj zozadu.

Obrazovka má 6,6-palcový FHD + LCD, rovnako ako Honor 9X, a hoci sa môže zdať, že je dobrá, pri tejto cenovej kategórií by ste pravdepodobne našli telefón s lepšou obrazovkou, ktorá využíva technológiu OLED.

Na zadnej strane telefónu vľavo hore nájdete šošovky fotoaparátu. Sú trochu vystúpené, no rozhodne by nemali zavadzať alebo pôsobiť rušivo. Na modeli neexistuje žiadny zadný snímač odtlačkov prstov, ako tomu bolo v prípade pôvodného telefónu Honor 9X. Namiesto toho je tu namontovaný bočný skener ako na čínskych modeloch originálu.

Tento skener funguje podobne ako na telefón Honor 20, kde tlačidlo na bočnej strane telefónu slúži tiež ako skener na odtlačky prstov. Toto nastavenie je perfektné, pretože prístup je neuveriteľne rýchly a ľahký.

Vyskakovacia kamera je trochu pomalšia v porovnaní s podobnými technológiami na iných telefónoch, ale je odolná a dokáže sa automaticky zasunúť, ak zistí, že mobil padol na zem.

V prípade tohto modelu sa môžu tešiť fanúšikovia káblových slúchadiel, pretože Honor 9X Pro má stále konektor 3,5 mm pre slúchadlá, ktorý sa stáva menej bežným pre smartfóny (hoci zariadenia v tomto cenovom bode nepreukázali zmenu, tá sa deje až u prémiových telefónov).

Kamera

Na modele Honor 9X bol 48MP hlavný fotoaparát spojený s 8MP ultraširokým fotoaparátom a snímačom hĺbky 2MP, a zdá sa, že 9X Pro má presne rovnaký hardvér. Dokonca poskytuje až 16 MP selfie fotoaparát, ktorý sa nachádza vpredu.

Len preto, že hardvér je rovnaký, neznamená to, že nasnímané fotografie budú identické. Môžete byť prekvapení, že výsledné fotografie sú iné, kvalitnejšie ako z predchádzajúceho mobilu.

Pri používaní môžete zistiť, že kamera Honor 9X je primeraná pre cenovú kategóriu, v ktorej mobil je. Na základe špecifikácií a ich predchodcu má model 9X Pro celkovo slušné fotografické výsledky, ale za jeho cenu môžete nájsť aj lepšie smartfóny.

Batéria

Batéria Honor 9X Pro poskytuje 4 000 mAh. Pri jeho používaní môžete byť ohromení tým, aká spoľahlivá a dlhá životnosť tejto batérie je. Rýchle nabíjanie však v tomto telefóne chýba.

Výkon

Skutočným zaujímavým aspektom Honor 9X Pro je to, že je nastavený na spustenie vo väčšine regiónov bez mobilných služieb Google (GMS), vrátane Máp Google, Gmailu a čo je najdôležitejšie, bez Obchodu Google Play. To znamená, že nebudete môcť sťahovať niektoré z vašich obľúbených aplikácií pre Android.

Namiesto toho je to prvý pokus využiť rodiace sa Huawei Mobile Services (HMS), niečo ako náhrada spoločnosti GMS. Podľa Honor je v HMS k dispozícii pomerne veľa populárnych aplikácií.

To, či môže HMS nahradiť GMS ešte nevieme, pretože v súčasnosti existuje len veľmi málo telefónov HMS, čo pravdepodobne niektorých vývojárov odradí od prenosu ich aplikácií. Keď sa však HMS stane overenejšiou verziou, rozhodne sa jeho ponuka aplikácií rozšíri o ďalšie.

Čipová súprava v Honor 9X Pro je Kirin 810, čo je krok vyššie od Kirin 710F, ktorý sme videli v telefóne Honor 9X. Vďaka tomuto procesoru mobil pracuje hladko a plynule.

Pokiaľ ide o operačný systém, model disponuje systémom Android 10 s prekrývaním EMUI 10 od spoločnosti Huawei, čo je väčšinou estetická zmena, ale má malé rozdiely v dostupnosti a navigácii v porovnaní s Androidom.

Bezpečie je na prvom mieste

Vaše dáta budú v bezpečí aj v mobilnom telefóne. Nikto sa vám totižto doň nedostane a odomknete ho len vy pomocou svojej tváre. Nechýba preto technológia Face unlock.

Senzorová ponuka je tiež veľmi zaujímavá. S GPS sa perfektne zorientujete v neznámom prostredí a so snímačom priblíženia vám odpadnú aj obavy okolo spustenia nechcených funkcií pri telefonovaní. Zaujímavosťou je aj akcelerometer, ktorý podporuje stabilnejší obraz. Nechýba ani slot pre dve SIM karty alebo prijímač rozhlasových staníc v pásme FM.

O značke

Okrem známych značiek ako napríklad Apple, Samsung či Huawei prišla na slovenský trh nedávno značka Honor, ktorá si okamžite vyslúžila veľkú dávku chvály. Niet sa ani čomu čudovať. Jej mobilné telefóny sú kvalitné a moderné. Rozhodne sa nedajte oklamať nižšími cenami. Práve skvelá cena vám ponúka komfort v nakupovaní a pri používaní.