Medzi základné spotrebiče, ktoré by vám v kuchyni nemali chýbať, sa radí aj kuchynský robot. Ten dokáže pomôcť s miesením, hnietením, mixovaním a množstvom ďalších úkonov. V prípade, že žiadny doma nemáte, vám s výberom radi poradíme.

Výber kuchynských robotov sťažuje najmä široká ponuka rôznych modelov. Tie sa od seba odlišujú nielen dizajnom a rozmermi, ale taktiež funkciami, spotrebou a výkonom. Existujú desiatky parametrov, ktoré je potrebné pri výbere zohľadniť.

V dnešnej recenzií máme pre vás jeden kuchynský robot značky Kenwood, ktorý patrí k najobľúbenejším na trhu. 

Rýchly náhľad

Hodila by sa vám v kuchyni, pri varení alebo pečení, pomoc? V tom prípade stavte na pomocníka vo forme kuchynského robota KENWOOD Chef XL KVL 4100 S, ktorý vám vďaka štýlovému dizajnu doplní kuchyňu, a pomôže pri každom jednom úkone nehľadiac na to, čo pripravujete.

Prístroj si poradí s miesením, hnietením, mixovaním, drvením a množstvom ďalších prác. Ponúka vám XL pracovnú nádobu s objemom 6,7 litrov, v ktorej môžete pripraviť akýkoľvek pokrm alebo cesto. Je to len na vás.

Zaujal vás model KENWOOD Chef XL KVL 4100 S? V tom prípade čítajte našu recenziu ďalej.

Dizajn 

Dizajn je jedným z dôležitých faktorov, ktoré ovplyvňujú kúpu spotrebiča. V prípade, že chcete, aby sa vám s robotom dobre pracovalo, mali by ste si vybrať štýlový, no pritom výkonný model. Množstvo značiek dnes na výzor spotrebičov dbá. Roboty sú tak odeté do zaujímavých farieb.

Kuchynský robot KENWOOD Chef XL KVL 4100 S je odetý do elegantného a minimalistického strieborného matného prevedenia. Ten sa skvelo dopĺňa s lesklými tlačidlami na ovládanie a logom značky. Výhodou matného prevedenia je najmä to, že sa tak rýchlo nezašpiní. Nevidieť na ňom žiadne odtlačky prstov.

Minimalistický dizajn sa hodí do každého zariadenia kuchyne. Prístroj skvelo dopĺňa aj hlavná strieborná nádoba s objemom 6,7 litra. V prípade, že hľadáte výkonného pomocníka, ktorý vám poskytne nielen vysoký výkon, ale taktiež štýlový dizajn, stavte na KENWOOD Chef XL KVL 4100 S.

Pri dizajne je dôležité spomenúť aj samotné rozmery. Pri kúpe tohto modelu je dobré dopredu vedieť, že ide o masívneho, celokovového robota, ktorý potrebuje pre svoju prácu dostatok miesta.

Rozmery prístroja KENWOOD Chef XL KVL 4100 S sú takéto: 

  • šírka: 38,5 cm
  • výška: 34,5 cm
  • hĺbka: 28 cm
  • hmotnosť: 7,7 kg

Vďaka masívnemu prevedeniu prístroj stojí na svojom mieste aj pri vyššej záťaži. Nemusíte sa báť, že by sa posúval alebo dokonca prevrátil.

Výkon

Ak chcete, aby vám robot poskytoval tie najlepšie výsledky, je potrebné, aby mal vysoký výkon. Tento parameter sa uvádza vo wattoch a spravila sa označuje ako príkon. Čím vyšší príkon je, tým je robot výkonnejší a často aj drahší.

Kuchynský robot KENWOOD Chef XL KVL 4100 S je známy najmä svojím skvelým výkonom. Pri práci dosahuje až 1200 W. Hravo si tak poradí so všetkými výzvami, ktorým ho vystavíte. Nechajte si vyšľahať bielky alebo žĺtky, mieste kysnuté cesto alebo si pripravte iné, zložité pokrmy.

Vysoký výkon často predstavuje problém pre mnohé roboty. Aj napriek tomu, že ho poskytujú, nemôžu ho využívať, pretože nie sú dostatočne stabilné. To je presným opakom modelu KENWOOD Chef XL KVL 4100 S. Ako sme už vyššie spomenuli, disponuje kovovým telom, ktoré je stabilné a stojí na mieste aj vtedy, keď ho vystavíte vysokej záťaži.

Funkcie

Funkcie sú dôležitým bodom, ktorý je potrebné pri kupovaní robotov sledovať. Kým niektoré modely majú funkcií viac, iné menej. Tento fakt sa najčastejšie odvíja od ceny. Ako je na tom KENWOOD Chef XL KVL 4100 S?

Výhodou modelu KENWOOD Chef XL KVL 4100 S je najmä spomínaný vysoký výkon, ktorý môžete využívať pri každom jednom varení alebo pečení.

Prístroj má adaptér Twist Fit, pomocou ktorého môžete na hlavnú základňu pripojiť desiatky kusov príslušenstva ako napríklad metly, nadstavce na cestoviny alebo mlynčeky. Neobmedzujte sa len na šľahanie a mixovanie.

Nerezová misa, ktorú nájdete v balení, má extra veľký objem, ktorý činí skvelých 6,7 litra. Na jedenkrát tak ušľaháte sneh zo 16 bielkov, pripravíte 2,6 kilogramu tuhého chlebového cesta alebo 4,55 kg koláčového cesta.

Pri takýchto veľkých prístrojoch však nebýva problémom veľké množstvo surovín. Práve naopak. Na malé množstvo surovín často prístroj nedosiahne. KENWOOD Chef XL KVL 4100 S sa s tým však veľmi jednoducho vysporiadal. Poskytuje vám výškovo nastaviteľné miešacie metly, ktoré si prispôsobíte presne podľa seba.

Plus, hlavná nádoba je taktiež vybavená krytom, ktorý ochraňuje nielen vás, ale aj všetko naokolo pred zašpinením. Kryt využijete najmä v prípade tekutých potravín. Výhodou je plniaci otvor. Počas práce môžete pokojne do misy vkladať ďalšie suroviny.

Tak ako pri mnohých moderných prístrojoch, tak aj pri KENWOOD Chef XL KVL 4100 S si môžete sami regulovať rýchlosť. Tento model poskytuje elektronickú kontrolku. Pomocou nej môžete taktiež zapnúť pulzný režim, ktorý zvýši na krátky čas otáčky na maximum.

Samozrejmosťou je aj planetárny systém miesenia. Ten funguje na veľmi jednoduchom princípe. Jednotlivé metličky, ktoré používate, dosiahnu až na spodok, vďaka čomu sa nikdy nestane, že by ste po vytiahnutí cesta z misy našli na spodku múku alebo iné ingrediencie.

Široké príslušenstvo 

Čím viac príslušenstva k robotu dostanete, tým lepšie. To, čo všetko však v balení nájdete, sa odvíja ako od samotného modelu, tak aj od značky či cenovej kategórie.

Prístroj KENWOOD Chef XL KVL 4100 S má jednu veľkú výhodu, ktorú sme spomenuli už vyššie. Poskytuje totižto adaptér Twist Fit. Pomocou neho je kompatibilný s desiatkami kúskov príslušenstva.

V ponuke sú napríklad 3 veľmi kvalitné kovové metly. Pomocou nich vytvoríte desiatky krémov či iných chutných pokrmov. Prvým je balónová metla, ideálna na šľahanie. Má veľký tvar, vďaka ktorému dokáže do krému primiešať veľké množstvo vzduchu.

Druhou možnosťou je K-metla. Vhodná je pre ľahké cestá. Vďaka svojmu tvaru vie všetko veľmi dobre premiešať.

A následne, hnietiaci hák vhodný najmä na kysnuté cestá. Je silný a dokáže si poradiť aj s hutnými a nepoddajnými surovinami.

Ovládanie 

Ovládanie dnešných kuchynských robotov je intuitívne a jednoduché. Na začiatok často nepotrebujete ani manuál. Niektoré modely majú zopár tlačidiel, iné viacero. Ako je na tom KENWOOD Chef XL KVL 4100 S?

Ovládanie prístroja značky Kenwood je veľmi jednoduché. Na zapnutie využívate jedno tlačidlo a na regulovanie otáčok zas druhé. Nič iné nepotrebujete. Používanie robota je tak vhodné ako pre milovníkov nových technológií, tak aj pre starších ľudí, ktorí sa nechcú dlho učiť, ako ovládať spotrebič.

Bezpečnosť 

Základom každej práce s kuchynským robotom je bezpečnosť. Tá sa dá dosiahnuť napríklad bezpečnostnými poistkami či jednoduchým ovládaním.

KENWOOD Chef XL KVL 4100 S má niekoľko bezpečnostných poistiek, ktoré sa starajú o to, aby práca s ním nebola nebezpečná. Tým prvým sú pogumované nožičky, ktoré ho držia na jednom mieste. Pri pracovaní sa tak neposúva z miesta na miesto.

Druhým je zas systém, ktorý v prípade zlého nasadenia príslušenstva robot nepustí. Nemusíte sa tak báť, že by vám pri mixovaní odletela napríklad metla.

O značke

Kenwood je výrobca kuchynských spotrebičov, ktorý pôsobí v 44 krajinách sveta. Značka má britské korene a je vlastnená skupinou De’Longhi. Kenwood okrem toho, že svoje spotrebiče predáva, ich taktiež navrhuje. V jeho portfóliu nájdete výrobky ako kuchynské roboty, mixéry, food procesory, kanvice a toastovače.