Elektrický sporák je zariadenie, ktoré by vám doma určite nemalo chýbať. Pomocou neho totižto dokážete navariť úplne všetky pokrmy, prichystať si raňajky, obedy a aj večere a to bez zdĺhavého čakania. Dnes na trhu nájdeme naozaj veľké množstvo zaujímavých druhov sporákov, ktoré sa vám určite budú hodiť do domácnosti a zamilujete si ich hneď na prvé vyskúšanie. Predsa len, každý by mal mať doma presne taký sporák, ktorý mu bude vyhovovať a perfektne sa mu bude na ňom pracovať. Ak by ste totižto so svojím výberom spokojní neboli, nemuselo by to tak mrzieť len vás, ale aj vašich členov rodiny. Sporáky však dnes spĺňajú nielen tú praktickú stránku veci, ktorá je veľmi dôležitá, no spĺňajú aj tú dizajnovú, ktorá je pre človeka snáď o niečo dôležitejšia ako tá praktická. Snáď každý chce mať doma kvalitný spotrebič, s ktorým sa dá veľmi jednoducho a bezproblémovo variť alebo chystať jedlo. Novodobé sporáky vám ponúkajú omnoho viac, ako len možnosť varenia. Ich funkcie sú naozaj veľmi široké a všetky do jedného si zamilujete. Okrem toho nesmieme zabudnúť ešte na jednu výhodu, ktorou je jednoduché a intuitívne ovládanie. Aj napriek tomu, že sporáky ponúkajú vždy veľké množstvo funkcií, ponúkajú aj jednoduché ovládanie, vďaka čomu nebudete musieť držať v ruke manuál a neustále sa ním riadiť. Už od prvého použitia budete vedieť ovládať úplne všetko a to bez toho, aby ste sa jednotlivé kombinácie učili. Užívajte si luxus, ktorý vám dnešné moderné sporáky ponúkajú a uvidíte, že nič iné nebudete ani chcieť. Niekedy je však ešte lepšie, keď máte rovno kombinovaný sporák, ktorý vám toho ponúka omnoho viac, ako si myslíte.

Povedzme si úprimne, výber sporáku je trochu ťažšia vec, ako napríklad výber mobilného telefónu alebo nejakej maličkosti. Predsa len, sporák si vyberáte len párkrát za život, keďže ide o spravidla výrobky, ktoré majú dlhú životnosť a doma ich máme desiatky rokov. Pri výbere sporáka je potrebné na začiatku definovať, či chcete sporák vstavaný, čiže integrovaný v kuchynskej linke alebo samostatne stojaci spotrebič. Rozhodujte sa podľa toho, aká je vaša kuchyňa a čo by do nej išlo lepšie. Dôležitý je aj výber správneho typu sporáka. Ak máte k dispozícií len elektrickú energiu, vybrať si môžete len medzi sklokeramickým a indukčným sporákom, ktoré sú v dnešnej dobe najmodernejšie a radia sa medzi tie najlepšie. Nezabúdajte však, že indukčná doska si vyžaduje aj vhodný riad, ktorý funguje v spojení s ňou. Ak však máte k dispozícií aj plyn, výber sa vám môže rozšíriť o ďalšie sporáky ako napríklad plynová varná doska. Jej nevýhodou je ťažšia údržba. Pri výbere sporáka si všimnite aj varné zóny, ktoré môžu byť jemne odlišné, pretože každý sporák je trochu inak spravený. Ak máte odpovedané na tieto otázky, mali by ste vedieť o základných parametroch, medzi ktoré patrí to, či bude sporák voľne stojaci alebo zabudovaný. Dôležité sú aj rozmery, podľa ktorých zistíte, či sa bude sporák do vašej kuchyne hodiť. Ako sme vyššie spomínali, treba sa rozhodnúť aj pre správny prívod energií. Nie každý má možnosť plynu, a tak by sa mal pozerať len po elektrických sporákoch. Existuje aj niekoľko typov varných dosiek ako napríklad plynová varná doska, sklokeramická doska, ktorá je dnes jednou z najobľúbenejších a nakoniec indukčná, na ktorej môžete používať len špeciálny riad. Je najmodernejšou varnou doskou, ktorú na trhu nájdete. Ostatné funkcie a varných dosiek by mali byť napríklad detská poistka, pamäťové funkcie, časovač, upozornenie alebo varný senzor.

Značka Amica u nás nie je až tak rozšírená ako iné značky, no o to viac toho ponúka, čo by vás mohlo prekvapiť. Každá značka totižto prichádza s niečím iným a práve Amica vám ponúka naozaj široké portfólio zaujímavých výrobkov a spotrebičov, ktoré by ste určite chceli poznať aj vy. Medzi tie najobľúbenejšie patria napríklad varné dosky, práčky alebo aj sporáky. Práve na tie sa zameriame v dnešnej recenzií, presnejšie na jeden. Ak aj vy túžite po kvalitnom spotrebiči, ktorý vám doma vydrží omnoho viac ako len jeden alebo dva roky, mali by ste sa popozerať po značke Amica, ktorá patrí už dnes medzi tie najlepšie na trhu. Ak teda plánujete nákup nového sporáku, prezrite si portfólio tejto značky, ktorá si vás určite získa a to nielen funkciami, ktoré výrobky majú, ale takisto aj štýlovým dizajnom.

Jadrom celej kuchyne a centrom, okolo ktorého denne chodíte a používate ho neustále je určite sporák. Či už niečo varíte alebo pečiete, využívate ho určite na pravidelnej báze. Sporákom väčšina výrobcov označuje samostatne stojaci spotrebič, ktorého súčasťou je nielen varná doska, ale takisto aj rúra. Práve to je dôvod, prečo si ich mnohí kupujú viac, ako len varnú dosku. V jednom tak máte rovno dva výrobky, ktoré sú praktické a určite ich radi využijete aj vy. Najlepšou variantou kombinovaného sporáku je práve sporák Amica SHM 51084DA W v bielom prevedení a veľmi štýlovom dizajne, ktorý sa bude hodiť do každej jednej kuchyne.

Tento perfektný sporák v sebe ukrýva omnoho viac, ako si myslíte. Spája všetky výhody, ktoré vám ponúka rúra aj varná doska a ponúka vám jednoducho regulovateľné plynové horáky a elektrickú rúru, ktorú budete používať pravidelne. Vďaka príjemným rozmerom a len 50 cm šírke sa bude hodiť do každej domácnosti a to nielen malej, ale takisto aj veľkej. Maximálny príkon je 3,3 kW a radí sa do energetickej triedy A, čo znamená, že vám ušetrí naozaj dostatok financií.

Plynová doska vám sľubuje naozaj rýchly a kvalitný ohrev, na ktorý možno ani nie ste zvyknutí. Jej rýchlosť je naozaj pozoruhodná. Výhoda tohto typu sporáku je najmä v rýchlosti, ale takisto aj v dobrej regulovateľnosti a úspory tepelnej energie, ktorá je naozaj veľmi dôležitá. Horáky dosahujú okamžite potrebnú intenzitu ohrevu a po vypnutí neuniká žiadne zbytkové teplo, ako je tomu napríklad pri elektrických doskách, kde teplo unikať môže a často sa to stáva. Stabilita však bývala kameňom úrazu pri plynových horákoch. Na sporáku Amica SHM 51084DA W je to však iné. Kvalitné liatinové rošty, ktoré sú okolo horákov sa postarajú o to, aby aj ten najmenší hrniec držal správne. Plynová varná doska je vybavená automatickým zapaľovaním priamo v gombíku, kedy jeho stlačením a otočením zapálite horák bez použitia zápaliek alebo iného otvoreného ohňs, od ktorého by ste sa mohli aj popáliť. Nič také už v dnešnej dobe nie je. Nechýba ani praktický poklop na zaklopenie varných plôch.

Poďme si niečo lepšie povedať o horákoch a systéme, ktorým sporák Amica SHM 51084DA W disponuje. Sporák Amica je vybavený štyrmi horákmi, ktoré používajú systém Opti Gas. Podstatou použitia úsporných trysiek so systémom OptiGlas je taká voľba výkonu horákov, aby sa veľkosť koruny plameňa prispôsobila veľkosti hrnca, ktoré sú súčasťou typických predávaných kompletov. Pri použitá typických hrncov pre malý, stredne veľký a pre veľké horák získavate vďaka tryskám systému OptiGas zvýšenie tepelnej účinnosti a tým zníženie spotreby plynu až o 12%.

Bezpečnosť je dôležitá nielen pre vás, ale takisto aj pre vaše deti alebo domácich maznáčikov, ktorí sa v kuchyni dosť často pohybujú. Oprávnený strach môžu vyvolávať staré sporáky, ktoré ste možno mávali doma. Plyn z tohto sporáku však neuniká, pretože je vybavený bezpečnostnými poistkami horákov. Tie samy zastavia prívod plynu hneď ako plameň zhasne. Rúra zabezpečí takisto bezpečnosť pre úplne všetkých vďaka tomu, že pri pečení alebo používaní rúry sú dvierka studené.

A ako sa vlastne sporák Amica SHM 51084DA W používa? Je to naozaj jednoduché. Sporák je vybavená ovládacím panelom, na ktorom nájdete otočný gombík pre voľbu funkcie rúry, ďalším otočným gombíkom zas regulujete teplotu a štyrmi samostatnými gombíkmi zas štyri plynové horáky. Práve toto je dôvod, prečo je dobré, keď stavíte na tento sporák. Jeho používanie je jednoduché a intuitívne. Kontrolné lampy zas signalizujú zapnutie termostatu a prevádzku sporáku. Nechýba ani prehľadný LCD displej.

Súčasťou sporáku značky Amica je aj grilovací rošť, ktoré môžete využiť napríklad aj na sušenie. Ďalej tu nájdete hlboký pečúci plech, vhodný na mäso a ďalej klasický plech pre prípravu pečiva. Nechýba ani praktický výsuvný úložný priestor, do ktorého vložíte naozaj úplne všetko, čo potrebujete.

Poďme si však povedať niečo o rúre, ktorá je veľmi dôležitou súčasťou tohto sporáku. Rúra je, samozrejme, multifunkčná a ponúka objem 66 litrov a 10 funkcií. Nechýba ani super rýchly ohrev, kedy už za štyri minúty a tridsať sekúnd dosiahne 150 stupňov Celzia. K dispozícií máte aj otočný rožeň, ktorý je ideálny pre prípravu mäsa. Závesné lišty, ktoré sa v rúre nachádzajú vám zaistia jednoduché vysúvanie a zasúvanie roštov a plechov. Ani čistenie nie je ťažké, pretože smalt sa naozaj čistí veľmi jednoducho. Samozrejmosťou je aj osvetlenie rúry.

Rúra vám ponúka nielen spodné, horné, ale aj zadné kruhové tepelné teleso, ktoré je umiestnené pri ventilátore. SPolu s ním vám umožňuje rovnomerné prúdenie horúceho vzduchu v rovnakej teplote v celej rúre. Tým zníži možnosť pripálenia pokrmu alebo jeho vysušeniu. Výhoda spočíva takisto v pečení vo viacerých vrstvách súčasnej. Môžete tak piecť sladké zároveň s niečím slaným.

Táto moderná rúra vám ponúka široké spektrum rôznych zaujímavých spôsobov, ako si pripraviť jedlo, vďaka mnohým programom, z ktorých si môžete vyberať. Vybrať si môžete napríklad program na prípravu pizzy, rovnomerné pečenie, multifunkčný gril, spodné alebo horné tepelné teleso a mnoho ďalšieho.