Takisto ako každý september, aj tento patril jednej veľkej udalosti vo svete technológií. Americká značka Apple totižto každý rok v septembri koná jednu veľkú Apple Konferenciu, na ktorej predstavuje svoje novinky. Táto konferencia je pre mnohých milovníkov značky Apple veľmi významným dňom, kedy zasadnú k svojim notebookom alebo počítačom a so zatajeným dychom čakajú na novinky, ktoré prídu. Niektorí šťastlivci majú aj možnosť dostaviť sa do Apple parku, presnejšie do Steve Jobs Theater, kde na vlastné oči môžu vidieť, aké novinky rok priniesol. Rok 2018 priniesol nie jeden a takisto ani dva, ale rovno tri nové mobilné telefóny a jedny Apple Watch štvrtej generácie, ktoré majú o niekoľko milimetrov väčší displej pri zachovaní pôvodnej veľkosti. Nemusíte sa tak báť, že by vám na zápästí hodinky zavadzali. Okrem veľkosti však prišli aj iné, nové funkcie, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. O hodinkách Apple Watch vám však onedlho prinesieme samostatnú recenziu. Ak ste si však doteraz neprečítali žiadnu recenziu alebo ste si nezistili novinky ohľadom nového iPhone Xs Max, ktorý je najväčším modelom, uvedeným tento rok, určite si prečítajte našu recenziu, v ktorej zistíte všetky dôležité informácie, ktoré by ste mali vedieť,  ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa, či je tento mobil pre vás vhodný, alebo by ste si mali vybrať iný.

Mobilné telefóny dnes nie sú už len výrobkom, ktorý by ste mali mať na posielanie SMS správ alebo na telefonovanie. Nové, múdra telefóny sú doslova šperkom, ktorý definuje vašu osobnosť. Ukazuje, čo preferujete a do akej skupiny ľudí patríte. V dnešnom svete je totižto vytvorených niekoľko skupín ľudí a každý z nich preferuje inú značku. Ak patríte aj vy do skupiny značky Apple a ste jej verný fanúšik, určite vás nemusíme informovať o tom, že sa na trh dostal nový mobilný telefón. Presnejšie, dostali sa sem rovno tri modely a to iPhone Xs, iPhone Xs Max a nakoniec iPhone Xr. Každý z týchto mobilov je výnimočný a niečim iný. Dnes sa pozrieme na najdrahší model z tejto skupiny, ktorým je iPhone Xs Max. Tento mobil zamotal hlavy mnohým ľuďom, ktorí netrpezlivo čakajú na spustenie jeho predaja a my vám môžeme len potvrdiť, že sa máte na čo tešiť, ak si ho plánujete objednať. Jeho parametre a vlastnosti sú naozaj jedinečné a zamilujete si ho hneď na prvý pohľad.

Apple je americká technologická spoločnosť založená v roku 1976 v Silicon Valley, v kalifornskom meste Cupertino, USA. Hlavnou úlohou značky je výroba a vývoj osobných počítačov s názvom Mac, mobilných telefónov iPhone, tabletov iPad či predaj hudby iTunes. Prvých tridsať rokov svojej existencie bola spoločnosť známa ako Apple Computer, Inc. Zmena názvu bola ohlásená 9. januára 2007 po predstavení nových produktov iPhone a Apple TV.  Dnes máme pre vás recenziu na iPhone Xs Max.

V prvom rade si vlastne povieme, od čoho sa odvíja názov tohto mobilu. Názov je iPhone “desať S” Max, čo napovedá, že Apple nechal stále rovnaké číslo na mobile. Rovnako ostal veľmi podobný aj celkový dizajn mobilu, ktorý sa podobá na iPhone X. Tento mobil si vyslúžil koncovku Max, pretože je väčší od klasického mobilu. Prečo sa Apple rozhodlo upustiť od svojho povestného “Plus” však nevieme. Veľkosť iPhone Xs Max je rovnaká ako veľkosť mobilov 7 či 8 Plus, len s tým rozdielom, že po celej dĺžke aj šírke mobilu sa vám naskytuje obrazovka, ktorá je naozaj obrovská. Mnoho ľudí si nekúpilo iPhone X len z toho dôvodu, že boli zvyknutí na väčšiu veľkosť mobilu. Aj napriek tomu, že X mala displej väčší ako napríklad 8 Plus, mobil sa zdal kvôli svojim rozmerom menší. Teraz však máte na trhu mobil, ktorý je naozaj veľký a jeho displej ešte väčší. Poďme sa však pozrieť na ďalšie parametre, novinky a takisto aj drobné zaujímavosti.

iPhone Xs Max vám ponúka 6,5 palcovú, obrovskú obrazovku, ktorá vás nadchne hneď, ako sa na ňu pozriete. V porovnaní s rovnako veľkým mobilom iPhone 8 Plus, ktorý má veľkosť displeja 5,5 palca, sa vám bude zdať táto obrazovka omnoho väčšia. V prípade modelu Xs Max (a takisto aj Xs) ide o OLEd displej, ktorý ponúka technológie ako je True Tone, 3D Touch, Dolby Vision a HDR10. Jeho rozmery sú 157,5 x 77,4 x 7,7 mm a jeho hmotnosť je 208 gramov. Úprimne si tak môžeme povedať, že najnovší prírastok do rodiny Apple nie je práve najľahší, no používatelia iPhonov si už po takom čase určite zvykli.

Mobilný telefón značky Apple má procesor Apple A12 Bionic, ktorý obsahuje úžasný, 6-jadrový procesor a 4-jadrové grafické jadro. Takisto máte v ponuke vylepšenú neurónovú jednotku. Rovnako sú vybavené aj ďalšie dva modely, čo znamená, že všetky tri nové iPhone sú si z hľadiska výkonu rovnocenné. Vďaka takémuto procesoru môžete bez problémov hrať hry, nakrúcať videá a takisto mobil aj bežne používať na volanie či SMS.

Mnohých zaujíma aj duálny fotoaparát, ktorý je veľmi známym už od iPhone 7 Plus. Model Xs Max kombinuje rozlíšenie 12 Mpx a clonu f/1.8 a 12 Mpx teleobjektív s 2x optickým priblížením, optickou stabilizáciou a clonou f/2.4. Hlavný fotoaparát taktiež disponuje novým senzorom, optickou stabilizáciou, vylepšeným bleskom a využíva dokonca aj umelú inteligenciu na zlepšenie fotografií, ktoré spravíte. Nie je tak žiaden problém, ak budete fotiť počas dňa, v noci alebo aj za zlého počasia. Zaujímavosťou je aj to, že ak máte zapnutú aplikáciu Fotoaparát, vyrovnávacia pamäť neustále ukladá štyri snímky, vďaka čomu odfotíte presne tú scénu, ktorú ste chceli, okamžite po stlačení spúšte. Nikdy tam nedôjde k oneskoreniu medzi stlačením spúšte a samotným zhotovením fotografie.

Pri fotoaparáte ešte ostaneme a dáme si do hľadáčika novú funkciu Smart HDR, ktorá takisto využíva štyri snímky vo svojej vyrovnávacej pamäti a kombinuje tak dáta na vytvorenie tej najlepšej výslednej fotografie. Každá snímka má totižto inú úroveň expozície a umelá inteligencia ich optimálne spojí do toho najlepšieho výsledného obrázku, ktorý sa vám bude určite páčiť. Predný fotoaparát vám ponúka 7 Mpx kvalitu a takisto nechýba ani odomykanie tvárou Face ID. Táto funkcia funguje trochu rýchlejšie a lepšie, ako pri predchádzajúcom modeli. Nesmieme však ani zabudnúť na portrétový režim, ktorý iPhone X mal na prednom fotoaparáte. To isté ostáva aj v tomto modeli. Novinkou, ktorá bude možná nielen na prednom, ale takisto aj na zadnom modeli bude tá, že si môžete “rozmazanie” za hlavným objektom prispôsobiť sami podľa seba.

Nové iPhony takisto vedia urobiť záznam videa so stereo zvukom a so stabilizáciou obrazu. Kvalitnejšia je aj reprodukcia zvuku zo stereo reproduktorov. Keď toto všetko počúvame, zdá sa nám, že nové iPhony sú náhradou za kvalitné a profesionálne zrkadlovky či videokamery.

Podľa spoločnosti Apple, model iPhone Xs Max bude mať o hodinu a pol dlhšiu výdrž batérie ako jeho predchodca, model X.

Pozrime sa teraz na chvíľku na dizajn nových mobilných telefónov. iPhone Xs Max bude dostupný v troch farbách, známych stáliciach, zlatej, striebornej a vesmírne čiernej. Mobily sú odolné voči prachu a vode na úrovni IP68. Apple sa pochválil aj najodolnejším ochranným sklom na trhu. Telefón takisto ponúka aj bezdrôtové nabíjanie, ktoré tu bolo už minulý rok, rýchlo nabíjanie, na ktoré si však budete potrebovať dokúpiť špeciálnu, rýchlo nabíjačku, a podporu Dual SIM, ktorá však bude fungovať trošku inak, ako sme boli doteraz zvyknutí. Apple totižto využíva nový eSIM štandard, ktorý bohužiaľ, u nás žiadny operátor neponúka. Funkcia funguje na takom systéme, že vy vložíte jednu SIM kartu do telefónu a druhé číslo si pridáte pomocou funkcie eSIM. Vo vnútri mobilu však bude len jedna SIM karta. Ako sme však spomenuli, táto funkcia u nás nie je podporovaná a budeme si musieť vystačiť stále s jednou SIM kartou a takisto aj jedným telefónnym číslom.

Na trh sa dostane iPhone Xs Max v troch veľkostiach a to v dvoch, na ktoré sme už zvyknutí: 64 GB a 256 GB, no takisto prichádza aj veľkosť 512 GB, ktorá mnohých prekvapila. Táto veľkosť sa rovná mnohým Macbookom, ktoré Apple predáva. Cena tohto modelu sa vyšplhala na neuveriteľných 1649 eur. Len málokto však potrebuje až takúto obrovskú veľkosť a mnohým, “obyčajným” používateľom stačí veľkosť 64 alebo maximálne 256 GB.

Nové mobily od značky Apple nadchli mnohých ľudí, ktorí už netrpezlivo čakajú na 28. september, kedy sa začne mobil oficiálne predávať. Zatiaľ si ho môžete predobjednať. Niektoré e-shopy na slovenskom trhu už predobjednávky spustili, iné ich spustia 21. septembra.