Pre väčšinu ľudí je veľkým luxusom mať nejakého asistenta alebo človeka, ktorý im všetko plánuje, odpovedá na hovory alebo dokonca zdvíha telefóny. V dnešnej dobe je však možné mať aj niečo takéto. Vďka umelej inteligencií existujú hlasoví asistenti. Tí síce neprichádzajú ako roboti, ktorých môžete mať doma a hovoriť im, čo robiť, no poskytujú naozaj skvelé a praktické funkcie, ktoré si určite osvojíte aj vy.

Hlasoví asistenti sú dnes odetí vo veľmi príjemnom minimalistickom dizajne, a preto sa hodia snáď všade. Po vypočutí určitého slova alebo príkazu sa vedia prebudiť a vykonávať rôzne akcie. Môžu zapnúť svetlá, odpovedať na otázky, prehrávať hudbu, zadávať objednávky a mnoho ďalšieho.

Mnohí ľudia si hlasových asistentov mýlia s tými virtuálnymi. Rozdiel medzi nimi je ten, že kým hlasových asistentov máte v podobe nejakého elektronického zariadenia doma, tí virtuálni sú skutoční ľudia, ktorí vykonávajú svoju prácu. Do hlasového asistenta však stačí investovať len raz, pri jeho kúpe, a následne si svoju prácu vykonáva úplne zdarma.

Vysvetliť však túto technológiu, ktorá uľahčuje náš život, je niekedy takmer nemožné. Existuje totižto mnoho výrazov a charakteristík, ktoré sa dajú na túto vec použiť. Taktiež existuje niekoľko druhov hlasových asistentov, no existujú aj univerzálni. Pri ich výbere je dôležité zamerať sa, na čo ich vlastne potrebujete. Existujú inteligentní, múdri, automatickí, virtuálno-digitálni alebo hlasoví asistenti, o ktorých sa ideme práve teraz aj rozprávať.

Malý, no výkonný

Cenovo dostupný Google Home Mini robí to isté a v tej istej kvalite ako väčšina iných omnoho drahších modelov Bluetooth reproduktorov. Okrem toho, že vie prehrať hudbu je vybavený asistentom Google, ktorý je vždy pripravený pomôcť nájsť odpovede, zapnúť melódiu, stlmiť svetlá, zapnúť televíziu alebo mnoho iného. A to len použitým vášho hlasu. Nič iné nepotrebujete.

Inak povedané, Home Mini je presne to, čo jeho väčší “kamarát” Home Max. Má rovnaké funkcie a dokonca sa mu vie vyrovnať aj výkonom. Čo všetko ponúka tento maličký reproduktor?

Vysoká kvalita zvuku

Pri posudzovaní kvality zvuku ide vždy o subjektívny názor. Ak je však väčšina subjektívnych názorov podobná, stáva sa z toho všeobecne objektívny názor. A presne tak to je aj s Home Mini. Jeho zvuk je naozaj veľmi kvalitný. Stačí si vybrať z pomerne širokej škály streamovacích služieb vrátane Youtube, Spotify, Pandory či Google Music. Následne si už len vyberte hudbu a začnite počúvať.

Vokály a basy sú naozaj perfektné a zreteľné aj pri 100 % zvuku. Môžete ho tak mať pri sebe v každej jednej miestnosti, v ktorej chcete mať hudbu alebo hlasového asistenta.

Dizajn

Google Home Mini je veľmi príjemnej veľkosti a dizajnu. Má požadovanú veľkosť pre každého, kto má rád menšie prístroje a zariadenia. Nepúta na seba toľko pozornosti a je skoro priehľadný. Veľkosť tohto zariadenia je taká, že ho zmestíte do dlane.

Jeho výhodou sú ploché rozmery. Zmestí sa úplne všade, do úzkej poličky, na skrinku alebo len tak na stôl. Niektorí si ho možno ani len nevšimnú alebo pomýlia s niečím iným. Vie skvelo splynúť a zmiznúť tak v priestore.

Vďaka maličkým rozmerom sa zariadenie hodí úplne každému do domácnosti. Výber máte aj z viacerých farieb a to koralovej farby, sivej alebo tmavej čiernej.

Jednoduché ovládanie

Ovládanie dnešných prístrojov je naozaj veľmi jednoduché a intuitívne. Rovnako je to aj pri Google Home Mini, ktorý sa ovláda dotykom. Napríklad, ak chcete zastaviť alebo pozastaviť prehrávanie hudby, stačí navrchu jednoducho klepnúť.

Keď umiestnite prsť na ľavú a pravú stranu reproduktora, zvýši sa alebo zníži jeho hlasitosť. Nakoniec, keď budete chcieť zariadenie navigovať hlasom alebo dotykom, Home Mini rozsvieti štyri LED diódy na vrchnej časti. To znamená, že čaká na váš povel alebo to, že vaša akcia už bola registrovaná.

Pohybujúc sa nadol, na spodnú polovicu Home Mini, vidíme, že je vybavený portom micro USB. Ten zaisťuje napájanie a prepínačom mikrofónu. Ten umožňuje vypnúť aktívne počúvanie. Nechýba ani pogumovaná spodná časť, vďaka ktorej zariadenie stojí pevne na jednom mieste.

Výkon

Google Home Mini je najdostupnejších reproduktorom od spoločnosti Google. Našťastie, aj napriek nízkej hmotnosti nie je o nič menej kvalitný. Váš hlas započuje na 10 metrov od seba a poskytuje skvelé funkcie ako iné modely.

Pokiaľ ide o to, čo všetko Google Home Mini dokáže, treba sa odvíjať od krajiny, v ktorej sa nachádzate. Medzi jeho základné funkcie však patrí telefonovanie, streamovanie hudobných aplikácií ako Spotify, Pandora, Youtube, iHeartRadio a ďalšie. Taktiež ním môžete ovládať svoju smart domácnosť ako napríklad svetlo.

Google Home Mini sa môže pochváliť svojimi inteligentnými funkciami, ktoré máte k dispozícií hneď po vybalení.

Keď odbalíte svoj prvý Google Home Mini, stačí ho pripojiť k sieti a počkať, kým sa prehrá zvuk. Tým vám zariadenie povie, že je pripojené. Počas tohto procesu si stiahnite a otvorte aplikáciu od Google. Prihláste sa pomocou svojho Google účtu a v pravom hornom rohu vyberte ikonku Zariadenie. V hornej časti ponuky sa zobrazí položka Google Home Mini.

Oplatí sa?

Je vidno, že Google sa, rovnako ako Amazon, snaží dostať svojho asistenta do čo najviac domácností. Preto vytvára aj menšie prevedenia svojich vlajkových lodí a znižuje ceny. Vďaka množstvu funkcií, ktoré Google prináša spolu s Google Home Mini, si môžete byť istí, že sa zariadenie oplatí. Okrem skvelých funkcií získate aj nízku cenu a elegantné prevedenie. To z neho robí číslom jedna na trhu hlasových asistentov a vie perfektne konkurovať aj značke Amazon.

Ak hľadáte lacnejší variant hlasového asistenta, Google Home Mini je pre vás skvelým výberom. Považuje sa ako za hlasového asistenta, tak aj za doplnok do domácnosti a kvalitný reproduktor. Špecialitou tohto zariadenia je najmä to, že je inteligentné a poskytuje toho omnoho viac ako iné bežné reproduktory.

Ak by ste chceli niečo väčšie so silnejším zvukom, stále máte možnosť staviť na väčšieho hlasového asistenta vo forme Google Home Max. Ten je väčší, má širšie spektrum zvuku, no taktiež je o niekoľko desiatok eur drahší. Výber je však na vás.

Niečo o značke

Kto by nepoznal značku Google? Známy vyhľadávač sa už dávnejšie začal zaujímať o výrobu iných výrobkov. Zameriava sa napríklad na mobilné telefóny či hlasových asistentov, ktorí vám zjednodušia celý život. Ich výrobky sú prepracované a kvalitné. Predsa len, sú to odborníci na technológie s dlhoročnou tradíciou. Užite si aj vy tú najvyššiu kvalitu a jednoduchosť v jednom.