Fotoaparáty sú dnes súčasťou každej jednej rodiny. Všetci milujú fotenie a radi zvečňujú svoje spomienky na papier, kde si môžu potom jednotlivé zážitky pozrieť niekoľkokrát odznova. Fotografie sa stali veľmi obľúbeným variantom uchovávania spomienok. Mnohé z nich sa objavujú aj na sociálnych sieťach, kde ich ľudia ukazujú úplne každému. Fotografia je jednoducho niečo, čo ľudia milujú. A nielen fotografiu, ale aj samotné fotografovanie. Na to, aby ste dosiahli ten najlepší výsledok, potrebujete aj kvalitný prístroj, ktorý sa postará o kvalitnú snímku.

Svet fotografie je pre mnohých známym miestom, na ktoré radi “zavítajú”. Cítia sa tam ako doma, čo je dôvod, prečo radi fotografujú. Práve ľudia, ktorí milujú fotografie hľadajú kvalitné fotoaparáty, ktoré im splnia úplne všetky priania, po ktorých túžia. Mnohokrát je však pomerne ťažké nájsť kvalitný fotoaparát, ktorý by poskytoval skvelé funkcie, nádherné fotografie a taktiež by sedel do vášho životného štýlu. Na trhu sa nachádza obrovské množstvo rôznych typov fotoaparátov, čo výber tak trochu šťažuje. Je však z čoho vyberať.

Na robenie fotografií v dobrej kvalite vám môže pomôcť klasický fotoaparát či smartfón. Pravdou však je, že v ak chcete profesionálne fotografie, na ktorých si môžete zdokonaľovať svoje schopnosti v súlade s plnou výbavou profesionálneho vybavenia, potrebujete zrkadlovku, ktorá vám toto všetko ponúkne. Práve zrkadlovka Nikon Z50 reprezentuje ideálny štart pre začiatočníka a rovnako je dôležitým doplnkom pokročilého fotografa, pre ktorého je kvalita omnoho viac ako kvantita.

Kvalita na prvom mieste

Nikon je známou značkou, ktorá vie, čo robí. Svoj veľký debut zažila už pred niekoľkými desiatkami rokov, keď uviedla svoju prvú zrkadlovku. Nikon Z50 je všestranným hráčom, ktorý v súčasnosti sedí na vrchole trhu a poskytuje to najlepšie z najlepších.

Zaujímavosťou Nikonu Z50 je najmä to, že patrí medzi fotoaparáty APS-C. Čo táto skratka znamená? APS-C je formát snímača, ktorý sa stal dominantným už v prvých dňoch. Používa sa v mnohých fotoaparátoch a poskytuje možnosti vytvárania perfektných fotografií. Nahádzajú sa v kompaktnejších a dostupných fotoaparátoch, ktoré sú skvelé napríklad na cestovanie či objavovanie nových miest.

Vnútro fotoaparátu

Srdcom celého tohto modelu je 20,9 MP senzor. Ten je spojený s procesorom Expeed 6. Aj keď má rovnaký počet pixelov, ako mnoho iných procesorov, ktoré sa nachádzajú v iných zrkadlovkách značky Nikon, predsa sa niečím odlišuje. Expeed pomáha pri uľahčovaní funkcií, ako nahrávanie videa vo vysokej kvalite, až do 4000 K. Pomáha však aj pri natívnom rozsahu ISO, ktorý začína na najnižšej úrovni ako ISO 50 a dosahuje najvyššiu hodnotu podľa normy ISO 25600.

Na vytvorenie svojich perfektných fotografií máte na výber elektronický hľadáčik s veľkosťou 0,39 palca a 2360 000 bodov. Vybrať si však môžete aj fotografovanie pomocou displeja. Ten má veľkosť 3,2-palca a ponúka aj možnosť vyklápania. Jednoducho tak môžete odfotiť aj objekty, ktoré sa nachádzajú v zlom uhle. Displej si prispôsobíte presne podľa seba. Pomocou tohto vyklápacieho displeju môžete urobiť aj skvelé selfies či iné fotografie.

Možnosť snímania 4K videa je v súčasnosti na väčšine fotoaparátov celkom štandardná. Práve preto, model Z50 túto funkciu má. Okrem toho poskytuje aj snímkové frekvencie až 30 snímok / s. Výsledkom je to najlepšie video alebo krátky film.

Na prenos súborov do smartfónu môžete použoť vstavané Wi-Fi či Bluetooth pripojenie. Tieto pripojenia fungujú s aplikáciou Nikon SnapBridge.

Samozrejmosťou aj aj port na micro USB, ďalej port na nabíjanie. Jedinou menšou nevýhodou je to, že chýba typ pripojenia USB-C. Ten je v zariadeniach ako fotoaparáty už úplne bežnou súčasťou.

To, čo by sme ešte nemali zabudnúť je to, že fotoaparátu nechýba ani otvor na karty SD. Tie sú dôležité na to, aby ste mohli fotografovať toľko fotografií, koľko chcete. Následne stačí kartu vytiahnuť, vložiť do notebooku a všetky súbory si tak môžete preniesť do svojho zariadenia aj touto cestou.

Dizajn

Povedzme si pravdu. Aj keď často hľadáme ten najkvalitnejší produkt, tak trochu pozeráme aj po dizajne. Je dôležitý na to, aby sme sa pri používaní tohto zariadenia cítili dobre. Nikon Z50 je naozaj štýlový fotoaparát, ktorým sa určite budete chcieť aj pochváliť. Vyzerá dobre hneď na prvý pohľad.

Keďže model Z50 patrí do rodiny Z, jeho dizajn je veľmi podobný ostatným modelom z tejto skupiny. Na rozdiel od modelu Z6 alebo Z7 má umiestnenie hľadáčika a rozloženie tlačidiel trochu inak.

Používanie fotoaparátu s novým objektívom Nikkor 16-50 mm f / 3,5-5,6 prispieva k celkovému elegantnému dizajnu, ktoré model Z50 poskytuje.

Na to, aby sa ušetrilo miesto, boli odstránené určité ovládacie prvky. Nenájdete napríklad povestný joystick.

Menšou nevýhodou bolo najmä to, že na rozdiel od niektorých konkurenčných kamier nemôžete pri práci s hľadáčikom používať dotykovú obrazovku, čo môže skutočne spomaliť výber vhodného bodu AF.

Celkový dizajn je naozaj elegantný. Rukoväť je výrazná, vďaka čomu je používanie fotoaparátu veľmi pohodlné po celú dobu fotenia. Niektoré z chýbajúcich tlačidiel boli nahradené virtuálnou dotykovou obrazovkou.

V hornej časti fotoaparátu je volič režimov s prepínačom, ktorý vám umožňuje preskočiť priamo na snímanie videa a späť na fotografie. Na hornej strane fotoaparátu sú tiež vyhradené tlačidlo pre záznam videa, tlačidlo ISO a tlačidlo kompenzácie expozície.

Výkon

Fotoaparát Nikon Z50 používa rovnaký systém AF ako model Z6. Vďaka pôsobivému radu až 209 bodov vám poskytuje 90% pokrytie v celom zábere.

Nikon Z50 je schopný veľmi rýchlo reagovať, vďaka čomu odfotí úplne všetko, čo potrebujete. Objekty nie sú rozmazané či rozostrené. Najlepšie sa s fotoaparátom fotí, ak má zapnutú možnosť AF, automatické zaostrovanie. Pomocou neho ste vždy pripravení na fotografovanie akýchkoľvek objektov.

V prípade pohybujúcich sa objektov by ste mali automatické zaostrovanie s istotou používať. Nezabpdajte ani na AF-C a nepretržitú snímkovú frekvenciu. Pomocou nej vytvoríte tie najlepšie zábery.

Batéria vydrží skvelých 300 záberov, a preto v bežných prípadoch nepotrebujete žiadnu externú batériu alebo nabíjačku. V prípade videí budete potrebovať trochu pomôcť.

Kvalita fotografií

Napriek menšiemu senzoru a nižšiemu rozlíšeniu ako modely Z6 a Z7, Nikon Z50 vytvára fotografie, ktoré majú veľmi krásne detaily a poskytujú veľmi kvalitné fotografie.

Farby vytvárané senzorom sú vynikajúce, vyzerajú realisticky a majú dobrú vibráciu a nasýtenie. Viacúčelové nastavenie merania robí veľmi dobrú prácu pri posudzovaní expozícií, aby sa dosiahli vyvážené výsledky pri rôznych podmienkach snímania. Podobne aj automatické nastavenie vyváženia bielej sa dobre vyrovnáva s rôznymi svetelnými podmienkami.

O značke

Nikon je japonská firma, ktorá sa radí medzi popredných svetových výrobcov fotoaparátov rôznych typov a fotografickej opticky. Okrem vybavenia pre fotografiu má vo svojom portfóliu aj mikroskopy, ďalekohľady či geodetické prístroje.