Patríte medzi milovníkov fotografovania a premýšľate nad novou zrkadlovkou? Ak áno, pripravte sa na trh plný rôznych modelov, z ktorých si môžete vybrať. Niektoré sú lacnejšie, iné drahšie. Niektoré majú funkcií viac, iné menej. Výber je na vás a vašich preferenciách. Mal by byť však vždy premyslený.

Výber zrkadlovky nie je najjednoduchšia vec. Okrem toho, že musíte zvážiť veľké množstvo parametrov, musíte sledovať aj cenovú kategóriu či dokonca značku. Existujú fotografi, ktorí fotia len fotoaparátmi od značky Nikon či Canon. V mnohých prípadoch je však dôležité pozerať na to, čo vám jednotlivé modely vedia poskytnúť.

Niektoré sú určené na fotografovanie, iné majú skvelé funkcie aj v rámci nakrúcania videozáznamov. Výber je na vás. Ak si však neviete dať rady, máme pre vás recenziu na jednu kvalitnú a veľmi dobrú zrkadlovku, ktorú si zamilujete hneď na prvé použitie.

Rýchly náhľad

Digitálna zrkadlovka Nikon D780 patrí medzi najnovšie kúsky, ktoré sa nachádzajú na trhu. Okrem toho, že poskytuje široké množstvo využitia, má aj štýlový dizajn, vďaka ktorému si ju zamiluje každý jeden fotograf.

Fotiť a nakrúcať dokáže v 4K UHD rozlíšení, poskytuje kvalitný CMOS snímač s vysokou svetelnosťou a výklopný displej, ktorý sa vám bude hodiť v mnohých situáciách, kedy by ste na klasický vstavaný nevideli.

Zapáčila sa vám zrkadlovka Nikon D780 a chceli by ste o nej vedieť niečo viac? Čítajte našu recenziu ďalej!

Dizajn 

Zrkadlovku budete pri používaní neustále držať v ruke. Na to, aby sa vám s ňou dobre pracovalo, musí aj dobre vyzerať. Výhodou je, že zrkadlovky značky Canon majú všetky podobný, veľmi pekný dizajn. Líšia sa od seba najčastejšie rozmermi. Ako vyzerá zrkadlovka Nikon D780?

Nikon D780 má štýlový, no pritom veľmi podobný dizajn ako iné modely značky Nikon predtým. Niet sa však ani čomu čudovať. Dnešné zrkadlovky majú veľmi podobné dizajny, ktoré ich určitým spôsobom odlišujú aj ostatných fotoaparátov.

Všetci používatelia sa však zhodnú na jednom. Tento dizajn je nielen pekný, ale taktiež praktický. Zrkadlovka sa v rukách skvelo drží a často má aj skvelé rozmery.

A ako je na tom zrkadlovka Nikon D780? Viac ako dobre. Jej rozmery sú kompaktné. Nosiť ju tak môžete z miesta na miesto bez toho, aby vám zavadzala alebo oťažela. A v prípade, že by ste pri sebe nemali brašňu, ju jednoducho vložte do kabelky s ostatnými vecami. Rozhodne vám zavadzať nebude.

A aké sú presné rozmery zrkadlovky Nikon D780?

  • šírka: 14,4 cm
  • výška: 11,5 cm
  • hĺbka: 7,6 cm
  • hmotnosť: 0,8 kg

Zrkadlovku tak pokojne noste so sebou všade, kde potrebujete. Vytvárajte krásne zábery a zachytávajte spomienky.

Kvalita obrazu 

Snáď najdôležitejším parametrom pri zrkadlovkách je kvalita obrazu. Tú sledujte vždy ako prvú. Podľa nej totižto zistíte, aké fotografie alebo videozáznamy budete môcť pomocou zakúpeného modelu robiť.

Zrkadlovka značky Nikon dokáže vytvárať kvalitné videá v 4K UHD rozlíšení, ktoré si zamilujete hneď na prvý pohľad. Nehovoriac o CMOS snímači, ktorý sa postará o ostré snímky za každej svetelnosti.

Rozlíšenie fotografií je neuveriteľnách 24,5 MPx. Vytvárajte portréty krajín, ľudí alebo zvierat bez toho, aby ste sa obmedzovali.

Funkcie 

Základom každej kvalitnej a dobrej zrkadlovky je ponuka niekoľkých funkcií. Niektoré ich majú viac, iné menej. Všetko sa spravidla odvíja od cenovej kategórie. Hneď po kvalite obrazu sledujte funkcie. Môžu vám pomôcť vytvoriť najlepšie fotografie alebo videozáznamy.

Jednou z hlavných funkcií, ktoré si zamiluje profesionál aj začiatočník je automatické zaostrovanie. Foťte akýkoľvek objekt, či už stojí na mieste alebo je v pohybe. Zrkadlovka využíva premyslený automatický systém zaostrovania, s ktorým máte istotu, že výsledná snímka bude vždy ostrá a perfektná.

Ak sa však rozhodnete ostriť manuálne, nie je to žiaden problém. Zrkadlovka poskytuje aj túto možnosť. Vhodná je najmä pre profesionálov, ktorí si radi nastavujú všetky nastavenia sami.

Plus, ostrenie je v tejto zrkadlovke možné aj priamo v hľadáčiku. Pokojne pozerajte do hľadáčika a sledujte akciu v reálnom čase aj pri nízkej viditeľnosti.

A prečo je zrkadlovka tak dobrá? O všetko sa stará až 51 zaostrovacích bodov v hľadáčiku. Tie priebežne sledujú každý objekt v pohybe a zabezpečujú ostrosť každej jednej fotografie.

Túto funkciu si užijú najmä fotografi rôznych spoločenských podujatí alebo športových zápasov. Vtedy je správne zaostrovanie potrebné ako soľ.

Používate na fotografovanie displej a jeho živý náhľad? Zrkadlovka Nikon D780 s tým nemá žiaden problém. Poskytuje možnosť fotografovania, nakrúcania videa a zaostrovania aj v móde živého náhľadu.

Dokonca, pri živom náhľade máte až 273 zaostrovacích polí, ktoré vám pomáhajú nasnímať tú najlepšiu fotografiu.

Zaostrovací systém je to, na čom si zrkadlovka Nikon D780 zakladá. Práve vďaka tomu dokáže nasnímať akúkoľvek scénu. Je jedno či je vonku deň alebo noc. Nikdy sa nestane, že by boli fotografie príliš tmavé alebo rozostrené.

Ak v okolí nie je dostatok svetla, aktivujte zaostrovanie s automatickou expozíciou až do hodnoty jasu -7 EV.

Pri fotografovaní portrétov sa zrkadlovka vždy zameriava na oči. Výsledkom sú správne zaostrené fotografie.

Presuňme sa zo zaostrovania na ďalšiu funkciu, ktorou je sériové snímanie. Pomocou neho môžete zaznamenávať pohyb prostredníctvom fotografií. Zrkadlovka Nikon D780 poskytuje snímanie rýchlosťou 7 snímok za sekundu. Zo série si tak môžete vybrať tú, ktorá sa vám najviac páči.

A pokiaľ by vám klasické sériové snímanie nestačilo, môžete spustiť vysokorýchlostné snímanie, ktoré vám dokáže zachytiť až 120 snímok za sekundu s Full HD rozlíšením.

Dokonca, v menu zrkadlovky nájdete funkciu retušovania. Snímky môžete orezávať, pridávať filtre alebo farby.

Plus, zrkadlovka má rýchle rozhranie WT-7, pomocou ktorého môžete fotografie a videá kopírovať na server alebo do počítača jednoducho a rýchlo.

A aplikácia SnapBridge vám pomôže ľahko presúvať videá a fotografie zo zrkadlovky do mobilu alebo rovno uverejňovať na sociálne siete.

ISO a čas uzávierky

Zrkadlovka sa vie skvelo prispôsobiť každému svetlu. Je jej jedno, či fotí večer alebo cez deň. Na fotografovanie totižto využíva rôzne režimy meriania expozície a vyváženia bielej farby. Každá snímka je tak ostrá, farebná a živá.

ISO si môžete regulovať sami v rozmedzí od 100 do 51 200. Prispôsobovať si ho viete sami podľa seba, poprípade nastavenie nechajte na zrkadlovku.

Čas uzávierky si viete taktiež upravovať sami a to v rozpätí od 900 do 1/8000 s.

Displej 

Dôležitou súčasťou zrkadloviek je displej. Na tom môžete v reálnom čase sledovať, čo fotíte alebo nakrúcate. Poprípade túto možnosť vypnete a na displeji sa objaví len výsledný záznam. Výber je na vás. Displej je však dôležitý aj pri vyberaní jednotlivých nastavení.

Zrkadlovka Nikon D780 má kvalitný displej, ktorý má skvelú praktickú funkciu. Dá sa vyklopiť, vďaka čomu môžete fotiť snímky napríklad z výšky.

Displej je dotykový. Všetko nastavenie si vyberáte na ňom. Zrkadlovku si viete prispôsobiť presne podľa seba.

Ovládanie 

Ovládanie zrkadloviek by malo byť jednoduché a intuitívne. Len vďaka tomu sa vám s nimi bude pracovať dobre. Mnohé nové modely poskytujú dotykové displeje alebo zopár fyzických tlačidiel. Pomocou nich si vyberiete všetko nastavenie. 

Ovládanie zrkadlovky Nikon D780 je jednoduché. Všetko robíte pomocou dotykového displeja, na ktorom si vyberáte jednotlivé nastavenia. Ak by vám to však nestačilo, pokojne stavte na diaľkový ovládač, ktorým môžete zrkadlovku ovládať vo vzdialenosti niekoľko metrov.

Nechcete si kupovať ovládač na zrkadlovku? Využite svoj smartfón, do ktorého stačí len stiahnuť aplikáciu značky Nikon.

O značke

Nikon je japonská firma, ktorá sa radí medzi popredných svetových výrobcov fotoaparátov rôznych typov a fotografickej opticky. Okrem vybavenia pre fotografiu má vo svojom portfóliu aj mikroskopy, ďalekohľady či geodetické prístroje.