Fotoaparáty sú dnes súčasťou každej jednej rodiny. Všetci milujú fotenie a radi zvečňujú svoje spomienky na papier, kde si môžu potom jednotlivé zážitky pozrieť niekoľkokrát odznova. Mnohí ľudia sa fotografovaním aj živia a je to nielen ich práca, ale takisto aj hobby. Takíto ľudia potrebujú kvalitné fotoaparáty, ktoré budú pri nich neustále a budú im ponúkať aj špeciálne funkcie, vďaka ktorým sa nikdy nestratia a vždy budú môcť svoje fotografie používať. Vo všetkých podmienkach a úplne vždy, kedy budú potrebovať. Mnohí ľudia však fotografujú len preto, aby si spravili pekné fotografie a aby jednoducho mali pekné spomienky na nejaké dni, ktoré prežili so svojimi priateľmi alebo blízkymi. Práve v takomto prípade by ste mali aj vy staviť na kvalitný digitálny fotoaparát, ktorý je omnoho cenovo prijateľnejší a jednoduchšie sa s ním pracuje. To, že fotografovanie nie je príliš lacný koníček a lacné hobby vie asi úplne každý, no nie všetci si uvedomujú, aké fotoaparáty by si mali kúpiť. Ak sa fotografovaniu nevenujete príliš dlho, určite vám bude na začiatok stačiť aj základný fotoaparát, ktorý má naozaj skvelé funkcie a popri profesionálnych fotoaparátoch vám poskytujú zlatú strednú cestu.

Svet fotografie je pre mnohých známym miestom, na ktoré radi “zavítajú”. Cítia sa tam ako doma, čo je dôvod, prečo radi fotografujú. Ľudia, ktorí majú nejaký vzťah k fotografovaniu si užívajú každú jednu minútu v prítomnosti svojho fotoaparátu. Práve ľudia, ktorí milujú fotografie hľadajú kvalitné fotoaparáty, ktoré im splnia úplne všetko, čo potrebujú. Mnohokrát je však veľmi ťažké nájsť kvalitný fotoaparát pre človeka, ktorý príliš nefotí, no má to rád alebo len potrebuje fotoaparát do rodiny, kde by spravil fotografie z rodinných výletov alebo dovoleniek. Na trhu nájdete rovno niekoľko zaujímavých kúskov, z ktorých sme sa rozhodli jeden vybrať a predstaviť vám ho v dnešnej recenzií.

Na robenie fotografií v dobrej kvalite vám môže pomôcť klasický fotoaparát či smartfón. Pravdou však je, že v ak chcete profesionálne fotografie, na ktorých si môžete zdokonaľovať svoje schopnosti v súlade s plnou výbavou profesionálneho vybavenia, potrebujete zrkadlovku, ktorá vám toto všetko ponúkne. Práve zrkadlovka Nikon D5600 reprezentuje ideálny štart pre začiatočníka a rovnako je dôležitým doplnkom pokročilého fotografa, pre ktorého je kvalita omnoho viac ako kvantita.

Vhodná aj do terénu

Digitálna zrkadlovka s komfortným využitím v teréne je presne zrkadlovka Nikon D5600. Tento model vám totižto ponúka pokročilú ergonómiu pre pohodlné uchytenie, nízku hmotnosť, ktorá činí len 415 gramov a monolitické telo zosilnené uhlíkovými vláknami. Hlboký grip zaisťuje stabilitu uchytenia aj v rizikových podmienkach, v ktorých je fotoaparát vybavený skvelou odolnosťou. Ústredná súčasť je takisto obrazový snímač CMOS formátu DX, ktorý vám ponúka rozlíšenie neuveriteľných 24,78 miliónov pixelov. Je to teda ideálny predpoklad pre detailný obraz.

Široký rozsah rôznych nastavení

Výhodou zrkadlovky Nikon D5600 je najmú to, že vďaka širokému rozhahu nastavenia citlivosti (ISO od 100 do 25 600) si môžete vytvárať snímky aj za horších podmienok, pričom ich kvalita bude stále perfektná.
Nechýba ani čistenie obrazového snímača, funkcia HDR pre kontrast a Active D-Lighting režim. Výhodou je aj High Dynamic Resolution, ktorý využijete pri spontánnom fotografovaní statických objektov.

Pri starších modeloch fotoaparátov sa často stávalo, že detaily z fotografií na displeji nebolo dobre vidieť. Pri tomto modele sa však nemusíte ničoho báť. Displej má totižto uhlopriečku 3,2 palca a rozlíšenie 1 037 000 pixelov. S jeho pomocou spravíte precíznu kontrolu každej jednej snímky. Displej je naviac dotykový a takisto aj výklopný a všestranne otočný.

Viete, čo je na tejto zrkadlovke skvelé? Že vám toho ponúka naozaj veľmi veľa. Ďalším parametrom je sériové snímanie 5 obrázkov za sekundu a systém automatického zaostrovania. Ten použijete v prípade, že fotíte pohybujúci sa objekt v režime živého náhľadu.
AF systém disponuje 39 zaostrovacími bodmi, vrátane deviatich krížových snímačov, ktoré precízne pokryjú celé obrazové pole. Máte tak slobodnú voľbu zvoliť si cieľ zaostrenia. Pri snímaní nočnej scény uplatníte takisto systém redukcie šumu EXPEED 4, ktorý efektívne potláča negatívne vplyvy vysokého nastavenia citlivosti.

Bezdrôtové služby

Pozadu neostali ani bezdrôtové služby. Kým všetky dáta, ktoré nasnímate, sa uložia na pamäťovú microSD kartu, Wi-Fi technológia či Bluetooth sa zas postarajú o to, aby ste nemuseli pri prenášaní súborov používať káble. Bezdrôtový prenos si tak doslova užijete.

Nakrúcanie videí

Tak ako väčšina kvalitných zrkadloviek, tak aj zrkadlovka Nikon D5600 vám ponúka nakrúcanie Ultra HD videí. Tešiť sa tak môžete na videá, ktoré nemajú obdobu a vyzerajú skvelo. Nechýba kontinuálne zaostrovanie pre záznamy dynamických akcií a takisto si sami môžete zvoliť manuálne zaostrovanie s elektronickým diaľkomerom v prípade, že si všetko chcete regulovať sami.

Máte radi tvorenie rôznych videí či fotografí? K dispozícií tak máte celú radu nástrojov, s ktorými vytvoríte pôsobivé fotografie. Perfektnú kontrolu nad celkovým vzhľadom snímok ponúka sada predvolieb Picture Control, ktorá reguluje parametre ako je kontrast či farebná sýtosť ešte predtým, ako fotografia uzrie svetlo sveta.

Ak ste profesionál, určite s vám bude páčiť aj technológia pre postprodukciu, ktorá umožňuje fotografie a videosnímky retušovať.

Dizajn

Ak ste zvyknutí na klasický tvar a dizajn zrkadloviek, tento fotoaparát vás rozhodne nesklame. Klasický, moderný, štýlový. Aj tak by sme mohli popísať to, ako zrkadlovka vyzerá. Na tele nájdete všetky potrebné tlačidlá, ktoré vám pomôžu zhotoviť tú najlepšiu fotografiu a takisto displej, ktorý je dostatočne veľký na to, aby ste na ňom videli všetky dôležité detaily. Práca s digitálnym fotoaparátom Nikon D5600 je jednoduchá, rýchla a nemusíte sa báť, že by ste na ňom pracovať nevedeli.

Výstupy

Možností na rozšírenie tejto zrkadlovky je naozaj veľa. Ak si chcete vypočuť videosekvencie bez okolného ruchu, neváhajte využiť stereofónny 3,5 mm konektor. Pre ukladanie súborov je k dispozícií zas slot pre pamäťové karty (SD, SDHC, SDXC), k prenosu súborov a dobíjanie vysokorýchlostnej Hi-Speed USB s mikrokonektorom USB. Pre pripojenie k zobrazovaciemu zariadeniu (monitoru) poslúži zas rozhranie pre prenos nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu HDMI.

Užívateľského komfortu a možností prispôsobenia je nespočetne veľa. Na zrkadlovke Nikon D5600 nájdete vstup pre bezdrôtové diaľkové ovládanie alebo zariadenie GPS pre lokalizáciu polohy.

O značke

Nikon je japonská firma, ktorá sa radí medzi popredných svetových výrobcov fotoaparátov rôznych typov a fotografickej opticky. Okrem vybavenia pre fotografiu má vo svojom portfóliu aj mikroskopy, ďalekohľady či geodetické prístroje.