Fotoaparáty sú dnes súčasťou každej jednej rodiny. Všetci milujú fotenie a radi zvečňujú svoje spomienky na papier, kde si môžu potom jednotlivé zážitky pozrieť niekoľkokrát odznova. Fotografie sa stali veľmi obľúbeným variantom uchovávania spomienok. Mnohé z nich sa objavujú aj na sociálnych sieťach, kde ich ľudia ukazujú úplne každému. Fotografia je jednoducho niečo, čo ľudia milujú. A nielen fotografiu, ale aj samotné fotografovanie. Na to, aby ste dosiahli ten najlepší výsledok, potrebujete aj kvalitný prístroj, ktorý sa postará o kvalitnú snímku.

Svet fotografie je pre mnohých známym miestom, na ktoré radi “zavítajú”. Cítia sa tam ako doma, čo je dôvod, prečo radi fotografujú. Práve ľudia, ktorí milujú fotografie hľadajú kvalitné fotoaparáty, ktoré im splnia úplne všetky priania, po ktorých túžia. Mnohokrát je však pomerne ťažké nájsť kvalitný fotoaparát, ktorý by poskytoval skvelé funkcie, nádherné fotografie a taktiež by sedel do vášho životného štýlu. Na trhu sa nachádza obrovské množstvo rôznych typov fotoaparátov, čo výber tak trochu šťažuje. Je však z čoho vyberať.

Na robenie fotografií v dobrej kvalite vám môže pomôcť klasický fotoaparát či smartfón. Pravdou však je, že v ak chcete profesionálne fotografie, na ktorých si môžete zdokonaľovať svoje schopnosti v súlade s plnou výbavou profesionálneho vybavenia, potrebujete zrkadlovku, ktorá vám toto všetko ponúkne. Práve zrkadlovka Canon PowerShot G7 X Mark III reprezentuje ideálny štart pre začiatočníka a rovnako je dôležitým doplnkom pokročilého fotografa, pre ktorého je kvalita omnoho viac ako kvantita.

Rýchle zrhnutie

Model Canon PowerShot G7 X Mark III berie všetky pozitíva zo svojho predchodcu a prichádza s novým a čerstvým 20,1 Mpx jednopalcovým snímačom a najnovším procesorom DIGIC 8. Ten má schopnosť zachytiť obrázky až 30 snímok za sekundu práve vďaka novému Raw režimu sériového snímania.

Do modelu Canon PowerShot G7 X Mark III prichádza perfektný 4K Ultra HD video spolu s 3,5 mm mikrofónnym vstupom. Jednoducho tak pripojíte mikrofón, ktorý vám pomôže nahrať kvalitnejší zvuk.

Kamera ponúka objektív s rozsahom 24 – 100 mm , výklopný LCD displej a štyri fyzické ovládacie kolieska, ktoré nájdete na tele. Nechýbajú ani bezdrôtové siete ako NFC a Wi-Fi. Výhodou je aj USB-C port.

Dizajn

Povedzme si pravdu. Aj keď často hľadáme ten najkvalitnejší produkt, tak trochu pozeráme aj po dizajne. Je dôležitý na to, aby sme sa pri používaní tohto zariadenia cítili dobre. Canon PowerShot G7 X Mark III je naozaj štýlový fotoaparát, ktorým sa určite budete chcieť aj pochváliť. Vyzerá dobre hneď na prvý pohľad.

Telo fotoaparátu bolo vyrobené veľmi dobre. Sedí totižto v ruke pohodlne a vďaka tvarovanej rukoväti vám neoťažie ani po dlhom nosení. Fotoaparát sa zapína rýchlo a zaostrenie je vo všeobecnosti pekné a rýchle. Detekcia tváre pracuje obzvlášť rýchlo a dobre drží všetky objekty.

Dizajn je štýlový a zaujímavý. Kombinácia čiernej farby spolu s kovovými časťami sa naozaj podarila. Nesmieme zabudnúť ani na jeho kompaktné rozmery. Vďaka nim ho môžete mať pri sebe takmer neustále. Jednoducho sa prenáša a jeho hmotnosť je veľmi nízka. Fotoaparát značky Canon je tak pripravený pre pravidelné a každodenné používanie.

Zatiaľ čo väčšina fyzických ovládacích prvkov sa zdá byť vyrobená skôr z polykarbonátu než z kovu, kvalita zostavy a celkové spracovanie je kvalitné a precízne.

Ovládanie

Rozhranie v štýle EOS vám tiež poskytuje skvelú kontrolu nad vytváraním obrázkov a vďaka dotykovému displeju je fotografovanie ešte jednoduchšie ako inokedy.

Kvalita obrazu a videa je vo všeobecnosti veľmi dobrá, s nízkym šumom obrazu. Poskytuje taktiež veľmi peknú úroveň detailov a farby. Video je možné nahrávať v kvalite 4K aj Full HD. Celkový výkon je viac ako dobrý. Vhodný je preto na videá z bežných dní, rodinné videá a podobne.

Medzi hlavné funkcie patrí 20,1 Mpx snímač. Ten poskytuje naozaj kvalitné a detailné zábery. Šošovka poskytuje rozsah 24 až 100 mm v 35 mm a maximálnu clonu f / 1,8 až 2,8.

20 snímok za sekundu je teraz možné urobiť v plnom rozlíšení – to je viac ako dvakrát rýchlejšie ako pri jeho predchodcovi. Na predošlý predchádzajúci záznam vo vysokom rozlíšení bol pridaný záznam 4K videa.

Kompaktné fotoaparáty tohto druhu môžu byť často zložité na používanie, no spoločnosť Canon urobila skvelú prácu, aby zabezpečila, že fotoaparát PowerShot G7 X Mark III dosiahne rovnováhu medzi použiteľnosťou a prenosnosťou.

Ovládací krúžok okolo optiky bol vytvorený z kovu, a preto je jeho ovládanie omnoho lepšie ako pri predchádzajúcom modeli.

Fotoaparát vynikajúco reaguje na úpravu možností, či už ide o jednoduchú zmenu parametrov expozície alebo pri posúvaní obrázkov pomocou zadného kolieska.

Zapnutie aj vypnutie je rýchle a jednoduché. Akonáhle vstúpite do ponuky menu, privíta vás známe prostredie. Ak ste niekedy fotoaparáty Canon používali, prostredie bude pre vás veľmi známe. Ak nie, naučíte sa v ňom veľmi jednoducho orientovať.

Samotný LCD displej funguje dobre. Detaily budete na ňom vidieť aj vtedy, keď svieti priame slnko.

Aj keď zaostrovací systém fotoaparátu nie je taký silný ako u súperov, ktorí kombinujú AF systémy s detekciou fáz a kontrastu, zaostrenie je vo všeobecnosti stále veľmi dobré. Zaostrenie je rýchle pri dobrom osvetlení. Môže byť trochu spomalené pri horšom osvetlení, no nie je to žiadny veľký problém.

Kvalita výsledných snímok

Výsledné fotografie sú naozaj perfektné. Detaily, ktoré poskytujú, sú priam prekvapivé. Pri dobrom osvetlení vie fotoaparát poskytnúť perfektné výsledky. Rovnako to však je aj vtedy, keď svetla dostatok nie je. V tom prípade je však dôležité myslieť aj na iné parametre.

Systém merania fotoaparátu pracuje celkovo dobre, aj keď má tendenciu k nadmernému osvetleniu. To sa dá ľahko napraviť pomocou ovládača kompenzácie expozície, ktorý slúži aj na zlepšenie farieb.

Rovnako je na tom aj kvalita videa. Vďaka funkcií 4K vám poskytne perfektné výsledky.

O značke

A na koniec by sme si mohli povedať niečo o samotnej značke Canon. Značka Canon je rokmi overená značka, ktorá má mnohých priaznivcov. Jej meno pozná takmer každý, kto sa aspoň trochu orientuje vo svete fotografie či videa. Ak túžite po krásnych záberoch a videách, no patríte len k začiatočníkom, ktorí nechcú investovať príliš veľké čiastky do svojej novej kamery, mali by ste staviť práve na ňu. Okrem fotoaparátov má však v ponuke aj ďalšie výrobky ako napríklad tlačiarne. Vyskúšajte ich ešte dnes.