Fotoaparáty sú dnes súčasťou každej jednej rodiny. Všetci milujú fotenie a radi zvečňujú svoje spomienky na papier, kde si môžu potom jednotlivé zážitky pozrieť niekoľkokrát odznova. Fotografie sa stali veľmi obľúbeným variantom uchovávania spomienok. Mnohé z nich sa objavujú aj na sociálnych sieťach, kde ich ľudia ukazujú úplne každému. Fotografia je jednoducho niečo, čo ľudia milujú. A nielen fotografiu, ale aj samotné fotografovanie. Na to, aby ste dosiahli ten najlepší výsledok, potrebujete aj kvalitný prístroj, ktorý sa postará o kvalitnú snímku.

Svet fotografie je pre mnohých známym miestom, na ktoré radi “zavítajú”. Cítia sa tam ako doma, čo je dôvod, prečo radi fotografujú. Práve ľudia, ktorí milujú fotografie hľadajú kvalitné fotoaparáty, ktoré im splnia úplne všetky priania, po ktorých túžia. Mnohokrát je však pomerne ťažké nájsť kvalitný fotoaparát, ktorý by poskytoval skvelé funkcie, nádherné fotografie a taktiež by sedel do vášho životného štýlu. Na trhu sa nachádza obrovské množstvo rôznych typov fotoaparátov, čo výber tak trochu šťažuje. Je však z čoho vyberať.

Na robenie fotografií v dobrej kvalite vám môže pomôcť klasický fotoaparát či smartfón. Pravdou však je, že v ak chcete profesionálne fotografie, na ktorých si môžete zdokonaľovať svoje schopnosti v súlade s plnou výbavou profesionálneho vybavenia, potrebujete zrkadlovku, ktorá vám toto všetko ponúkne. Práve zrkadlovka Canon EOS M50 reprezentuje ideálny štart pre začiatočníka a rovnako je dôležitým doplnkom pokročilého fotografa, pre ktorého je kvalita omnoho viac ako kvantita.

Obľúbená zrkadlovka

Fotoaparát Canon EOS M50 je obľúbenou zrkadlovkou strednej triedy pre tých, ktorí chcú fotografovať, pri fotení sa zabaviť a stať sa profesionálom. Tento model je univerzálny, a preto je vhodný ako na fotografovanie, tak aj na nakrúcanie videa.

Nový model nahradil EOS M5 a EOS M6. Poskytuje nové funkcie a zaujímavé ovládanie, ktoré si zamilujete. Tam kde staršie modely končia, prichádza práve EOS M50, ktorý poskytuje perfektné výsledky za každých okolností.

Na rozdiel od série zrkadloviek EOS R spoločnosti Canon, ktoré majú snímače s plným rámom, má model EOS M50 menší snímač APS-C. To však nie je žiadne negatívum. V tomto prípade je to stále rovnaká veľkosti, ktorú nájdete v mnohých iných digitálnych zrkadlovkách. Fotoaparát je vďaka tomu kompaktný, menší, no pritom si zachováva dobrú kvalitu obrazu.

Model M50 je tiež prvým fotoaparátom spoločnosti Canon, ktorý je DSLR. Je vybavený najnovším obrazovým procesorom DIGIC 8. To umožňuje fotoaparátu snímať 4K video (až 24 snímok / s), vrátane schopnosti snímať zábery v časovom limite 4K a snímať fotografie zo 4K záberov.

Príchod procesora DIGIC 8 umožnil spoločnosti Canon vylepšiť výkonnosť automatického zaostrovania ďalej. K dispozícii je tiež funkcia Eye AF, ktorá, ako už názov napovedá, môže uzamknúť ostrenie na objekt. Táto funkcie je užitočná pre portréty a pre autoportrétov či na vlogovanie.

Na zadnej strane EOS M50 je variabilný dotykový displej. Ten môžete pokojne otvárať a prispôsobovať ho tak podľa seba. K dispozícii je tiež vstavaný elektronický hľadáčik s rozlíšením 2,36 milióna bodov, ktorý sa zdá byť rovnaký ako v prípade drahšieho modelu EOS M5.

M50 má množstvo možností pripojenia, všetky sú vybavené Wi-Fi, NFC a Bluetooth.

Dizajn

Povedzme si pravdu. Aj keď často hľadáme ten najkvalitnejší produkt, tak trochu pozeráme aj po dizajne. Je dôležitý na to, aby sme sa pri používaní tohto zariadenia cítili dobre. Canon EOS M50 je naozaj štýlový fotoaparát, ktorým sa určite budete chcieť aj pochváliť. Vyzerá dobre hneď na prvý pohľad.

Model EOS M50 si prepožičiava veľa štýlov od staršieho modelu EOS M5. Predovšetkým ide o centrálne umiestnenie elektronického hľadáčika. Model M50 váži o niečo menej ako model EOS M6 Mark II. Váha je veľmi podobná ako pri väčšine modelov zrkadloviek. Kvalita zostavy je však veľmi dobrá, zatiaľ čo rukoväť s koženkovým efektom je pekne vyvážená.

Ovládanie

Model M5 bol zameraný viac na nadšeného fotografa s radom ovládacích prvkov namontovaných na tele. Namiesto troch číselníkov v hornej časti fotoaparátu má model M50 iba volič režimov (dokonca zmizol aj nastavený volič kompenzácie expozície viditeľný na EOS M6), vďaka čomu je pre začiatočníkov veľmi prístupný.

Ovládacie prvky boli zjednodušené aj na zadnej strane fotoaparátu. Nenájdete tu žiadne rolovacie koliesko. Namiesto toho tu však je ovládací panel a niekoľko ďalších ovládacích prvkov vyhradených pre vás vrátane automatického zaostrovania. K väčšine nastavení snímania M50 sa dostanete prostredníctvom tlačidla „Q“ (pre rýchle menu) alebo dotykovej obrazovky.

Model EOS M50 tiež získal prepracované grafické používateľské rozhranie spoločnosti Canon. Toto rozhranie, ktoré je určené na pomoc novým používateľom, vysvetľuje nastavenia a vplyv rôznych úprav na výsledný záber. Túto funkciu je možné v ponuke zakázať a držať sa tradičnejšieho systému ponúk spoločnosti Canon.

Výkon

Systém Dual Pixel CMOS AF v modeli EOS M50 funguje skutočne veľmi dobre. Zaostrovanie je svižné, pričom je tu tiež možnosť dotýkať sa a ťahať bod AF palcom na zadnom displeji, zatiaľ čo máte fotoaparát zdvihnutý pri očiach. Vďaka tomu je rýchly výber oblasti AF jednoduchý.

M50 poskytuje veľmi dobrý zvukový výkon aj pri sledovaní AF. Pokiaľ sa nesnažíte sledovať niečo, čo sa pohybuje veľmi rýchlo alebo nepravidelne, systém Dual Pixel CMOS AF urobí dobrú prácu pri sledovaní vášho objektu za predpokladu, že je v rámčeku dosť výrazný.

Vďaka obrazovému procesoru DIGIC 8 dokáže fotoaparát EOS M50 snímať rýchlosťou až 10 snímok za sekundu v režime Single AF. Elektronický hľadáčik na M50 je tiež veľmi dobrý. Obnovovacia frekvencia poskytuje plynulé zobrazenie.

Vstavaný systém stabilizácie obrazu (IS) na dodávanom objektíve s veľkosťou 15 – 45 mm funguje dobre. Životnosť batérie je priemerná. Poskytuje energiu na 235 záberov. Ak budete chcieť fotiť viac, budete potrebovať druhú batériu.

Senzor APS-C s rozlíšením 24,2 Mpx v centre fotoaparátu EOS M50 poskytuje čisté a ostré obrázky. Senzor tiež poskytuje veľmi dobrý výkon pri slabom osvetlení. EOS M50 tiež poskytuje solídny výkon, pokiaľ ide o dynamický rozsah.

O značke

A na koniec by sme si mohli povedať niečo o samotnej značke Canon. Značka Canon je rokmi overená značka, ktorá má mnohých priaznivcov. Jej meno pozná takmer každý, kto sa aspoň trochu orientuje vo svete fotografie či videa. Ak túžite po krásnych záberoch a videách, no patríte len k začiatočníkom, ktorí nechcú investovať príliš veľké čiastky do svojej novej kamery, mali by ste staviť práve na ňu. Okrem fotoaparátov má však v ponuke aj ďalšie výrobky ako napríklad tlačiarne. Vyskúšajte ich ešte dnes.