Fotoaparáty sú dnes súčasťou každej jednej rodiny. Všetci milujú fotenie a radi zvečňujú svoje spomienky na papier, kde si môžu potom jednotlivé zážitky pozrieť niekoľkokrát odznova. Fotografie sa stali veľmi obľúbeným variantom uchovávania spomienok. Mnohé z nich sa objavujú aj na sociálnych sieťach, kde ich ľudia ukazujú úplne každému. Fotografia je jednoducho niečo, čo ľudia milujú. A nielen fotografiu, ale aj samotné fotografovanie. Na to, aby ste dosiahli ten najlepší výsledok, potrebujete aj kvalitný prístroj, ktorý sa postará o kvalitnú snímku.

Svet fotografie je pre mnohých známym miestom, na ktoré radi “zavítajú”. Cítia sa tam ako doma, čo je dôvod, prečo radi fotografujú. Práve ľudia, ktorí milujú fotografie hľadajú kvalitné fotoaparáty, ktoré im splnia úplne všetky priania, po ktorých túžia. Mnohokrát je však pomerne ťažké nájsť kvalitný fotoaparát, ktorý by poskytoval skvelé funkcie, nádherné fotografie a taktiež by sedel do vášho životného štýlu. Na trhu sa nachádza obrovské množstvo rôznych typov fotoaparátov, čo výber tak trochu šťažuje. Je však z čoho vyberať.

Na robenie fotografií v dobrej kvalite vám môže pomôcť klasický fotoaparát či smartfón. Pravdou však je, že v ak chcete profesionálne fotografie, na ktorých si môžete zdokonaľovať svoje schopnosti v súlade s plnou výbavou profesionálneho vybavenia, potrebujete zrkadlovku, ktorá vám toto všetko ponúkne. Práve zrkadlovka Canon EOS 90D reprezentuje ideálny štart pre začiatočníka a rovnako je dôležitým doplnkom pokročilého fotografa, pre ktorého je kvalita omnoho viac ako kvantita.

Jedná z najlepších kamier na trhu

Model EOS 90D od značky Canon je skvelou digitálnou zrkadlovkou ako pre amatéra, tak aj pre človeka, ktorý už niekoho rokov fotí. Poskytuje nielen skvelé rozlíšenie, ale taktiež dlhú výdrž batérie, optický hľadáčik a špičkové technické parametre. Podobne, ako jeho predchodca, aj tento model je veľmi prívetivý na používanie. Jeho ovládanie je naozaj jednoduché.

Na prvý pohľad je vidno klasickú zrkadlovku, ktorá by mohla ponúknuť úplne bežný chod. Vnútro však hovorí o niečom inom. Poskytuje snímač AOS-C CMOS 32,5MP. Historicky sa pri tomto modeli rozlíšenie snímača zvýšilo na 24 Mpx, čo znamená, že výsledné fotky sú nádherné. Zrkadlovka tak poskytuje najvyššie rozlíšenie, ktoré môžete nájsť v tejto kategórií fotoaparátov.

Výhoda tohto druhu rozlíšenia znamená, že budete môcť zachytiť viac detailov a zároveň vám poskytne flexibilitu pri samotnom fotografovaní. Aj keď vyššie rozlíšenie je vítanou podporou, môže to viesť k väčšiemu šumu pri snímkach snímaných pri vyšších hodnotách ISO v porovnaní s kamerami rovnakej triedy senzorov, ale s nižšími rozlíšeniami. Deje sa tak preto, že jednotlivé pixely sa musia zmenšiť, aby sa do obmedzeného priestoru zmestili väčšie množstvo.

Takéhoto niečoho sa však báť nemusíte, pretože Canon EOS 90D má procesor Canon Digic 8, ktorý dáva modelu výrazné zvýšenie výkonu oproti modelu 80D. Nový procesor poskytuje nielen skvelé výsledky v oblasti fotografie, ale taktiež nakrúcania videí.

MP4 videá sa zaznamenávajú v kvalite 4K HD až do maximálnej rýchlosti 30 snímok za sekundu.

Pokiaľ ide o zaostrovacie body, nový fotoaparát zdieľa 45-bodový krížový AF systém 80D. Nový merací senzor RGB + IR s rozlíšením 220 000 pixelov pridáva detekciu tváre, keď používa hľadáčik fotoaparátu, a dá sa použiť na fotografiu aj video. Funkcia Face Detect je k dispozícii automaticky, keď používate funkciu inteligentného sledovania a rozpoznávania.

Dizajn

Povedzme si pravdu. Aj keď často hľadáme ten najkvalitnejší produkt, tak trochu pozeráme aj po dizajne. Je dôležitý na to, aby sme sa pri používaní tohto zariadenia cítili dobre. Canon EOS 90D je naozaj štýlový fotoaparát, ktorým sa určite budete chcieť aj pochváliť. Vyzerá dobre hneď na prvý pohľad.

Vďaka príjemným rozmerom je zrkadlovka kompaktná a jednoducho sa prenáša z miesta na miesto. Zrkadlovka je taktiež o niečo ľahšia ako jej predchodca. Váži 701 gramov a to aj s batériou a kartou SD.

Aj napriek tomu, že fotoaparát nie je odolný voči nejakým poveternostným vplyvom, prachu či vode, jeho hliníková konštrukcia a kvalitne spracované telo vám poskytujú záruku, že vydrží aj nejaké horšie podmienky. Jeho používanie je tak pohodlné za akýchkoľvek podmienok.

Ovládanie

Ak ste už niekedy predtým používali zrkadlovku od značky Canon, väčšinu toho budete vedieť a používanie bude pre vás jednoduché. Nový 8-smerový joystick na zadnej strane fotoaparátu je vítaným doplnkom, ktorý vám umožňuje ľahký výber bodov AF.

Niektoré tlačidlá zmizli, niektoré boli nahradené, no nič nechýba. Ovládanie zrkadlovky je veľmi jednoduché a rýchle. Je taktiež intuitívne a pre človeka vďaka tomu prirodzené. Displej je dotykový, takže stačí zopárkrát ťuknúť a všetko je nastavené. Rovnako si môžete prstom prezerať aj obrázky a zmenšovať ich či približovať.

Výkon

Najpôsobivejšou vlastnosťou 90D je nový systém merania v 216 zónach, ktorý zhromažďuje údaje z RGB a infračerveného snímača, ktorý má ohromujúcich 220 000 pixelov. Každá z 216 sekcií sa hodnotí z hľadiska expozície a robí skvelú prácu pri nastavovaní jasu celého rámu.

Rýchlosť nárazu 11 snímok za sekundu dáva spoločnosti Canon príležitosť uviesť na trh model 90D ako skvelú univerzálnu možnosť.

Fotografovanie na zrkadlovku je jednoducho perfektné a zároveň tak jednoduché.

Kvalita fotografií

Vo výsledných fotografiách od Canon EOS 90D je naozaj veľmi veľa detailov a krásnych farieb. Zvýšenie rozlíšenia snímača však znamená, že pri zaobchádzaní s fotoaparátom budete musieť byť opatrnejší – pri snímaní sa môžu prejaviť drobné pohyby, takže na dosiahnutie najlepšej ostrosti bude možno potrebné použiť kratšiu rýchlosť uzávierky.

Šum je skvelo regulovaný a to aj pri nižších hodnotách ISO. Na výber máte taktiež niekoľko možností, ako chcete fotografovať. Nechýbajú ani rôzne filtre či špeciálne úpravy fotografií.

Ak sa pri snímaní ľudí nechcete príliš zaoberať nastaveniami fotoaparátu, štýl obrázka Portrét je dobrá voľba, pretože nevyvoláva neprirodzené tóny pleti.

O značke

A na koniec by sme si mohli povedať niečo o samotnej značke Canon. Značka Canon je rokmi overená značka, ktorá má mnohých priaznivcov. Jej meno pozná takmer každý, kto sa aspoň trochu orientuje vo svete fotografie či videa. Ak túžite po krásnych záberoch a videách, no patríte len k začiatočníkom, ktorí nechcú investovať príliš veľké čiastky do svojej novej kamery, mali by ste staviť práve na ňu. Okrem fotoaparátov má však v ponuke aj ďalšie výrobky ako napríklad tlačiarne. Vyskúšajte ich ešte dnes.