Tie najlepšie notebooky sa vyberajú dlho a za pomoci niekoho, kto sa v tomto odbore vyzná. Predsa len, na trhu nájdete dnes veľmi veľa zaujímavých typov a druhov notebookov, ktoré vyzerajú dobre, majú vysoký výkon a takisto ponúkajú veľkú pamäť. Bohužiaľ, mnohé počítače majú len jednu z týchto vlastností a kombináciu všetkých troch základných a veľmi dôležitých parametrov za príjemnú cenu len tak nenájdete.
Pri výbere sa treba zamerať nielen na dizajn, ktorý je, samozrejme, veľmi dôležitý, ale takisto aj na výkon alebo na to, akú pamäť vám výrobok ponúka.
Aj keď dnešné moderné notebooky v sebe dokážu skĺbiť niekoľko dôležitých parametrov, existuje len naozaj veľmi málo kusov, ktoré stoja za to. Pri výbere je teda dôležité naštudovať si nejaké tie základné informácie, následne notebooky porovnať a vybrať si ten najlepší. Medzi základné parametre, na ktoré by ste mali pri výbere a kúpe hľadieť sú operačný systém, operačná pamäť, pevný disk či konektivita.

Dokážete si v dnešnej dobe predstaviť svet bez počítačov, notebookov či smartfónov, ktoré využívame pravidelne, každý deň na prácu, zábavu alebo robenie vecí, ktoré nás bavia? Asi je to zbytočná otázka. Počítače a notebooky spĺňajú množstvo úloh a pomáhajú nám vo fungovaní vo svete. A práve v dobe, kedy používame internet a počítače na dennej báze, je úplne normálne, že sa na trhu nachádza stále viac a viac zaujímavých kúskov, z ktorých si môžeme vyberať. Každý model je v niečom iný a každý novší model ponúka iné, vynovené funkcie, o ktorých sme dovtedy nepočuli. Ako si však nájsť presne taký notebook, ktorý by vám vyhovoval vo všetkom? Niekedy je to totižto omnoho ťažšie, ako si ľudia myslia. My vám však vieme poradiť.

Rýchly náhľad

Tenký a ľahký Macbook od spoločnosti Apple zas príjemne prekvapil. Dostal titul najdostupnejšieho počítaču od tejto značky. Poskytuje štýlový dizajn a vysoký výkon. Nechýba ani vynikajúca kvalita použitých materiálov.

Dizajn

Rovnako ako v prípade nového MacBook Pro (2019), Apple nezmenil externý dizajn. Nový MacBook Air (2019) sa drží veľmi podobných tvarov aj farieb svojho predchodcu.

Toto je dobrá správa, ak ste fanúšikom dizajnu MacBook Air. Ak však túžite po nejakej zásadnejšej aktualizácií, nepotešíme vás. Macbook sa príliš nezmenil.

Takmer žiadna zmena v dizajn tiež znamená, že získate rovnako tenký prenosný počítač s rozmermi 30,41 x 21,24 x 1,56 cm a hmotnosťou 1,25 kg. Je tak neuveriteľne ľahký, vďaka čomu ho môžete prenášať z miesta na miesto.

Napriek tomu, že je tenký a ľahký, je pevný a odolný, takže sa nemusíte báť, že by sa vám hneď pokazil alebo by ste ho zničili bežným používaním. Je to vďaka tomu, že MacBook Air je vyrobený zo zliatiny hliníka. Práve hliník vyzerá skvelo a dodáva novému modelu robustný vzhľad. Notebook MacBook Air (2019) si zachováva rovnaký dizajn ako minulý rok a je opäť vyrobený zo 100% recyklovaného hliníka, čo znamená, že na výrobu tohto zariadenia sa neťažil žiadny nový kov. Je to výhoda bod pre každého, kto sa obáva znečistenia životného prostredia.

Napriek tomu, že model zostáva v rovnakom dizajne, neznamená to, že sa neposunul ďalej od svojho predchodcu. Práve naopak, poskytuje toho omnoho viac.

Klávesnica a vstupy

Skutočnosť, že MacBook Air je vybavený iba dvoma portami Thunderbolt 3, je sklamaním, hoci zrozumiteľným, vzhľadom na tenký dizajn. Avšak rozhodnutie spoločnosti Apple umiestniť oba porty na ľavú stranu môže niekoho frustrovať. Narábanie s jednotlivými portami je ťažšie.

Keby boli porty rozložené na obed strany, umožnilo by to ľuďom pri nabíjaní MacBook Air trochu viac univerzálnosti. Namiesto toho musíte vždy sedieť v určitej polohe s napájacím adaptérom zapojeným do ľavej strany prenosného počítača.

Jednou z oblastí, v ktorej spoločnosť Apple vykonala zmenu je oblasť klávesnice. Nový MacBook Air (2019) teraz používa prepracovanú klávesnicu Butterfly tretej generácie, ktorá bola taktiež dodaná s tohtoročnými MacBook Pro.

Staršie verzie klávesníc MacBook, ktoré používajú staršie prepínače Butterfly, mali určité problémy, ako napríklad nereagujúce klávesy alebo klávesy, ktoré sa zasekávali. Cieľom aktualizovanej klávesnice je znížiť pravdepodobnosť problémov.

Rovnako ako v predchádzajúcom modeli je k dispozícii Touch ID, ktorý vám umožňuje prihlásiť sa do MacBooku pomocou odtlačkov prstov alebo platiť za veci pomocou Apple Pay. K dispozícii je tiež väčšia plocha pre trackpad Force Touch, a rovnako ako v minulom roku, aj tentokrát je používanie trackpadu pohodlné a funguje veľmi dobre.

Obrazovka

Možno najvýznamnejšou zmenou v MacBook Air je obrazovka. Tá tento rok ponúka technológiu Apple True Tone.

Funkcia True Tone automaticky jemne doladí teplotu farieb – zvyčajne bielu – zobrazenú na displeji v závislosti od okolitého svetla, v ktorom sa nachádzate. Môže to mať príjemný účinok, najmä na vaše oči. Aj keď toto nastavenie nemusí byť pre všetkých, robí naozaj efektívnu prácu, aby farby vyzerali prirodzenejšie.

Je to pekný doplnok, pravdepodobne vás však nepresvedčí, že chcete vymeniť model 2018 za model z roku 2019.

Obrazovka je stále rovnaká – 13,3-palcový displej s rozlíšením 2 560 x 1 600, ktorý poskytuje detailné a žiarivé farby. Minuloročný model predstavil okolo displeja pozoruhodne tenké rámy, vďaka čomu bola obrazovka takmer po celej šírke. Displej je už dlho jednou z najlepších vlastností MacBookov vo všeobecnosti.

Výkon

Pretože MacBook Air 2019 je vybavený presne rovnakými špecifikáciami ako model 2018, môžete si domyslieť, že nebude mať výrazný nárast výkonu.

Pre niektorých je to trochu sklamanie a to najmä preto, že MacBook Air (2019) je vybavený rovnakým dvojjadrovým procesorom 1.6 GHz, procesorom Intel Core i5-8210Y, ktorý dokáže zvýšiť rýchlosť Turbo až na 3,6 GHz. Rovnako ako v minulom roku, aj tento model je podporovaný 8 GB pamäte RAM. Takáto pamäť RAM je však dostatočne vhodný na každodenné úlohy a macOS (operačný systém Apple) beží pekne a hladko.

Životnosť batérie

A aká je batéria v Macbooku Air z roku 2019? MacBooky sa už roky považujú za tie najvýkonnejšie a najlepšie notebooky s vysokou výdržou batérie. Nový model poskytuje veľmi podobnú výdrž ako model z roku predtým. Ide o 10 hodín pri plnom používaní. Je to veľmi dobrá výdrž, ktorú nezvládnu úplne všetky notebooky.

O značke

Na trhu existuje veľké množstvo rôznych hlasových asistentov, z ktorých si môžete vybrať. Dôležité však je vybrať si ten najlepší. A práve medzi tie najlepšie sa radia výrobky značky Apple. Asi neexistuje človek, ktorý by nepoznal značku Apple. Tá sa vyznačuje najmä kvalitnými výrobkami, ktoré predáva za celkom vysoké ceny. Tieto ceny sú však v porovnaní s kvalitou na dobrej úrovni, vďaka čomu sa nemusíte báť do nich investovať. Všetky výrobky sú krásne, minimalistické a jednoduché, vďaka čomu sa páčia väčšine ľudí. Okrem veľkého jablka v strede nenájdete iné logo či nejaké iné vzory na výrobkoch, čo je omnoho výhodnejšie a lepšie, ako si možno myslíte. Ľahkosť a elegancia, ktorú ukazuje Apple je niečo, čo iné značky nemajú a vďaka čomu sa od nich odlišuje. Aj napriek vysokým cenám si čoraz viac ľudí kupuje práve mobily,  notebooky, hodinky či tablety od Apple. Sú nielen štýlové, ale takisto aj výkonné a kvalitné, čo len podporuje celý predaj a miesto číslo jedna na trhu.