Notebooky sú základným zariadením, ktoré spolu s počítačmi využívame na dennej báze. Pre niekoho plnia hlavne pracovný účel, pre iného ide skôr o pomôcku na zábavu či voľný čas. Tak či inak, pri výbere je potrebné vybrať si ten najlepší, ktorý na trhu nájdete. Len tak sa naň budete môcť spoľahnúť.

Nakupovanie notebookov nie je jednoduchým procesom. Na trhu sa stretnete s desiatkami rôznych modelov, ktoré sa od seba odlišujú cenou, spracovaním, výkonom či značkou. Kým niektoré sú vhodné skôr pre začiatočníkov, iné svojim výkonom poskytujú možnosti aj profesionálom. K veľmi obľúbeným notebookom sa dnes radia modely od značky Apple.

Rýchly náhľad

MacBook Air 13″ (2020) patrí k najvýkonnejším notebookom na trhu. Kombinuje štýlovosť a eleganciu spolu s vysokým výkonom, veľkým úložiskom a množstvom skvelých funkcií. K nim sa radia napríklad Tru Tone či Touch ID.

Výhodou MacBook Air 13″ (2020) sú najmä jeho kompaktné rozmery a nízka hmotnosť. Prenášať ho tak môžete pokojne z miesta na miesto. Nechýba niekoľko farebných prevedení, veľký displej, Magic Keyboard a množstvo ďalších vychytávok, na ktoré je Apple odborníkom.

Zaujal vás model MacBook Air 13″ (2020) a chceli by ste o ňom vedieť niečo viac? V tom prípade čítajte našu recenziu ďalej.

Dizajn

Dizajn je dôležitým parametrom, na ktorý pri notebookoch často pozeráme ako prvý. Prenosné počítače dnes nie sú len nástroje, na ktorých pracujeme, ale aj určitý typ doplnku. Práve preto si vyberajte zo širokej ponuky nielen výkonných, ale taktiež štýlových modelov.

Spoločnosť Apple je charakteristická svojim minimalistickým dizajnom, do ktorého odieva všetky svoje výrobky. MacBook Air 13″ (2020) nie je výnimkou. Na trhu sa nachádza v troch farebných prevedeniach – gold, silver a space grey. Vybrať si tak môžete presne ten, ktorý sa vám bude hodiť.

Po otvorení má MacBook tenké rámy okolo displeja. Aj napriek tomu, že veľkosť tohto modelu je totožná s obľúbencom z roku 2017, displej je v tomto prípade väčší. Potiahnutý je do strán, vďaka čomu sa na počítači omnoho lepšie pracuje.

Magic Keyboard je, ako vždy, odetá do čiernej farby. Zasadená je do hliníkového tela, ktorý je potiahnutý jednou z troch spomínaných farieb. Celému dizajnu následne dominuje oznacenie “MacBook AIr”, ktoré sa nachádza na spodnom ráme displeja.

Na rozdiel od modelu z roku 2017, MacBook Air 13″ (2020) nemá osvetlené jablko. Môžete sa však tešiť na farebné logo, ktoré ladí s celým telom počítača.

Ako sme však už spomínali, MacBook Air je známy svojimi kompaktnými rozmermi a nízkou hmotnosťou. Ako to vyzerá v číslach?

  • šírka: 30,4 cm
  • výška: 1,6 cm
  • hĺbka: 21,2 cm
  • hmotnosť: 1,3 kg

Notebook je nielen kompaktný, ale taktiež ľahký. Jednoducho sa presúva z miesta na miesto. Dokonca, v prípade, že si nechcete kupovať novú brašňu, stačí ho vložiť do väčšej kabelky.

Displej

Pri vyberaní notebookov alebo monitorov je dôležité sledovať parametre displeja. Na ten budete počas pracovania alebo voľného času pozerať. Najnovšie displeje poskytujú technológiu 4 – 5K, sú veľké a vidíte na nich aj ten najmenší detail. Ako je na tom MacBook Air 13″ (2020)?

Spoločnosť Apple sa každým rokom snaží prinášať technologický pokrok. Jeden si môžeme všimnúť aj na displejoch, ktoré sa zlepšujú neuveriteľnou rýchlosťou. MacBook Air 13″ (2020) sa môže pochváliť Retina displejom s rozlíšením perfektných 2560 x 1600 px. OKrem toho ponúka taktiež o 48 % viac farieb ako jeho predchodca. Vďaka tomu si svoj seriál alebo film môžete užívať v tej najlepšej kvalite.

Samozrejmosťou displeja je aj True Tone, ktorú používatelia iPhone či iPadov určite poznajú. True Tone automaticky upravuje jas a farby displeja na základe farebnej teploty prostredia. Sledovanie obrazovky je tak pre oči omnoho menej namáhavé.

Ako sme už vyššie spomenuli, displej je potiahnutý do strán. Čaká vás teda veľmi podobná veľkosť ako pri MacBook Air z roku 2017, s tým rozdielom, že okolo displeja nie sú príliš široké rámy. Očakávať môžete ten najlepší zážitok z pozerania filmov, seriálov alebo videí.

Výkon

Na to. aby sa vám na notebooku či počítači dobre pracovalo, musí poskytovať vysoký výkon. Ten sa často odvíja od počtu jadier, veľkosti RAM a kapacity pevného disku. Na chod má taktiež vplyv čip a typ procesora.

MacBook Air 13″ (2020) sa svojím výkonom vyrovnáva množstvu herným a iným notebookom. Pri práci sa stretnete s plynulým výkonom, ktorý vám zjednodušuje načítanie stránok a umožňuje tak rýchlu prácu. Píšte jeden dokument za druhý, surfujte po webe, pozerajte filmy či dokonca hrajte hry. Nenechajte sa ničím obmedzovať.

Pamäť RAM činí pri tomto modeli skvelých 8 GB. Pri kapacite pevného disku sa stretnete s viacerými veľkosťami a to 256 GB a 512 GB. Je na vás, po ktorom siahnete. Plus, srdce MacBooku Air 13″ (2020) tvorí INTEL Core i5, ktorý sa stará, aby pracoval plynule a čo najrýchlejšie.

Funkcie

Každý notebook má nejaké funkcie, pomocou ktorých sa odlišuje od ostatných modelov. Niektoré ich majú viac, iné menej. Spravidla sa to odvíja od toho, v akej cenovej kategórii sa počítač nachádza. Ako je na tom MacBook Air 13″ (2020)?

MacBook Air 13″ (2020) disponuje klávesnicou s názvom Magic Keyboard, ktorá je naozaj magická. Využíva vylepšený nožnicový mechanizmus s 1 mm zdvihom pre krásne a tiché písanie. Samozrejmosťou je aj presná odozva. Čo to znamená pre vás?

Pri písaní na Magic Keyboard budete prstami prechádzať po jednotlivých klávesoch omnoho svižnejšie. Pri písaní taktiež nebudete rušiť ľudí okolo vás. Pokojne pracujte aj počas noci alebo v kaviarni. Počas noci je klávesnica osvetlená.

Touchpad je dôležitou súčasťou každých notebookov. V rámci tohto modelu MacBooku sa stretnete s touchpadom, ktorý je o 20 % väčší. Práca na MacBooku je tak jednoduchá, rýchla a plynulá. Pokojne prechádzajte z okna do okna.

Pre tých, ktorí už doma niekedy mali iPhone, nebude ďalšie funkcia vôbec novinkou. Touch ID bolo v minulosti obľúbeným spôsobom uzamykania mobilných telefónov od značky Apple. Tentokrát ich nahradil technológiou Face ID. Do MacBook Air 13″ (2020) sa však technológia Touch ID dostala. Odomykajte svoj notebook pomocou váľho jedinečného podpisu – odtlačku prsta.

Každý rok sa okrem displeja a ďalších technológii, snaží Apple zlepšiť kvalitu zvuku. V prípade MacBook Air 13″ (2020) sa môžete tešiť na zvýšenie hlasitosti o 25 %. Zvuk je taktiež čistý a sýty. Rozhodne vás pohltí.

Okrem kvalitného zvuku sa môžete tešiť aj na webkameru s názvom FaceTime kamera. Tá vám umožňuje volať nielen cez službu FaceTime, ale aj cez Skype, Zoom a množstvo iných aplikácii. Kamera má vysoké rozlíšenie a pri telefonovaní využívate trojicu mikrofónov.

Konektivita

Jednotlivé vstupy, ktoré nájdete v počítači, sú dôležité najmä pre pripojenie externého príslušenstva, ako napríklad myš alebo USB. Každý notebook poskytuje iné možnosti. Čím viac ich však je, tým lepšie.

Model MacBook Air 13″ (2020) má na jednej strane konektor Thunderbolt 3, ktorý pracuje ako univerzálny port. Pripojiť tak môžete externé príslušenstvo ako telefón, tablet, myš či USB.

Najnovší MacBook nemá príliš vysokú konektivitu. Dôvodom je dômyselný a štýlový dizajn. Nehovoriac o tenkom prevedení, do ktorého sa porty jednoducho nezmestia. V prípade, že by vám vstupy chýbali, si jednoducho dokúpte príslušenstvo na rozšírenie.

Operačný systém

Operačný systém je základom každého počítača a notebooku. Bez neho by ste ho nemohli využívať. Kým vo väčšine notebookov sa nachádza Windows, stretnúť sa môžete aj s Linuxom či obľúbeným macOS, ktorý sa nachádza v prístrojoch značky Apple.

MacBook Air 13″ (2020) pracuje s operačným systémom macOS. Pri kúpe v ňom nájdete nainštalovanú verziu s názvom Catalina. V septembri 2020 bola však predstavená nová verzia s názvom Big Sur, ktorú si môžete aktualizovať hneď po pripojení na Wi-Fi.

Batéria

Každý notebook má batériu, vďaka ktorej môže pracovať aj bez toho, aby bol napojený do elektrickej siete. Niektoré majú batériu výkonnejšiu a poskytujú vám tak dlhé hodiny nerušeného pozerania filmov či pracovania. Iné musíte nabíjať častejšie.

Výrobky značky Apple sa môžu pochváliť výkonnou batériou s dlhou životnosťou. A síce spoločnosť nikdy nezverejňuje kapacitu a iné dôležité parametre, MacBooky sú charakteristické výdržou až 12 – 13 hodín. Rovnako je na tom aj tento model.

O značke

Apple je americká spoločnosť, ktorá bola založená v roku 1976. Preslávila sa najmä počítačmi a mobilmi, nazývanými aj ako iPhone. Rokmi sa do portfólia dostali aj ďalšie produkty ako iPad, iMac či Apple Watch. Vyberte si jeden produkt zo širokej ponuky aj vy a uvidíte, že neoľutujete.