V poslednej recenzií, ktorú ste si mohli prečítať, sme písali o najnovšom mobile, ktorý vydala spoločnosť Apple. Takisto ako každý september, aj tento patril jednej veľkej udalosti vo svete technológií. Americká značka Apple totižto každý rok v septembri koná jednu veľkú Apple Konferenciu, na ktorej predstavuje svoje novinky. Táto konferencia je pre mnohých milovníkov značky Apple veľmi významným dňom, kedy zasadnú k svojim notebookom alebo počítačom a so zatajeným dychom čakajú na novinky, ktoré prídu. Niektorí šťastlivci majú aj možnosť dostaviť sa do Apple parku, presnejšie do Steve Jobs Theater, kde na vlastné oči môžu vidieť, aké novinky rok priniesol. Rok 2018 priniesol nie jeden a takisto ani dva, ale rovno tri nové mobilné telefóny a jedny Apple Watch štvrtej generácie, ktoré majú o niekoľko milimetrov väčší displej pri zachovaní pôvodnej veľkosti. Nemusíte sa tak báť, že by vám na zápästí hodinky zavadzali. Okrem veľkosti však prišli aj iné, nové funkcie, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. O hodinkách Apple Watch vám však onedlho prinesieme samostatnú recenziu. Ak ste si však doteraz neprečítali žiadnu recenziu alebo ste si nezistili novinky ohľadom nového iPhone Xr, ktorý je stredne veľkým modelom, uvedeným tento rok, určite si prečítajte našu recenziu, v ktorej zistíte všetky dôležité informácie, ktoré by ste mali vedieť,  ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa, či je tento mobil pre vás vhodný, alebo by ste si mali vybrať iný.

Dva mobily, ktoré vyšli, iPhone Xs a Xs Max sú teoreticky úplne rovnaké mobilné telefóny, ktoré sa odlišujú len v jednej veci a tou je veľkosť. Ak si teda prečítate nejaké články o Xs Max, môžete to rovno aplikovať aj na model Xs. Rovnaký fotoaparát, procesor, systém, ktorý v ňom funguje a mnohé ďalšie veci sú úplne rovnaké. Jediná vec, ktorá je zmenená je veľkosť. Tá je rovnaká ako pri predchodcovi iPhone X, ktorý prišiel minulý rok a spravil naozaj veľký rozruch. Model Xr je však v mnohých smeroch iný, a preto sme si pre vás pripravili aj samostatnú recenziu.

Ak ste si všimli, Apple poprvýkrát spravil väčšiu zmenu v dizajne pri mobilnom telefóne iPhone 6 a 6 Plus, ktoré sa od modelov 5, 5S či 5C odlišovali nielen vo veľkostiach, ale aj v tom, že mobily neboli už také hranaté a boli ponúkané v mnohých iných farebných variantoch. Niekoľko rokov, presnejšie tri generácie iPhonov vyzerali stále rovnako. Generácia 6, 7 a aj 8 bola stále veľmi podobná, a preto, keď prišiel mobilný telefón iPhone X, všetci boli nadšení a zároveň prekvapení. Kde zmizlo Touch ID? Ako sa mobil ovláda? Niektorí zvolili model 8 alebo 8 Plus, pretože ešte neboli pripravení na zmenu, iní sa hneď dali na novú vlnu iPhonov, ktoré priniesol Apple. Teraz si môžeme byť istí, že pár rokov dizajn ostane a následne sa znova zmení.

Asi neexistuje človek, ktorý by nepoznal značku Apple. Tá sa vyznačuje najmä kvalitnými výrobkami, ktoré predáva za celkom vysoké ceny. Tieto ceny sú však v porovnaní s kvalitou na dobrej úrovni, vďaka čomu sa nemusíte báť do nich investovať. Všetky výrobky sú krásne, minimalistické a jednoduché, vďaka čomu sa páčia väčšine ľudí. Okrem veľkého jablka v strede nenájdete iné logo či nejaké iné vzory na výrobkoch, čo je omnoho výhodnejšie a lepšie, ako si možno myslíte. Ľahkosť a elegancia, ktorú ukazuje Apple je niečo, čo iné značky nemajú a vďaka čomu sa od nich odlišuje. Aj napriek vysokým cenám si čoraz viac ľudí kupuje práve. mobily,  notebooky, mobily či tablety od Apple. Sú nielen štýlové, ale takisto aj výkonné a kvalitné, čo len podporuje celý predaj a miesto číslo jedna na trhu. Dnes máme pre vás recenziu na iPhone Xr.

Poďme sa teda porozprávať o novom modeli, ktorý sa nazýva aj ako prémiový smartfón od Apple za menej peňazí. Inak povedané, model Xr je mobilom, ktorý si môže dovoliť omnoho viac ľudí ako v prípade modelu Xs Max, ktorého cena začína na neuveriteľných 1249 eurách. Rozdiel v mobiloch je najmä vo veľkosti, no takisto aj v dátume uvedenia na trh. Kým modely Xs a Xs Max si môžete predobjednať už 21. septembra a ich predaj sa spúšťa 27. septembra, na model Xr si budete musieť počkať až do októbra. Jeho predaj sa totižto spustí až 26. októbra.

Začnime dizajnom. Tak ako dva drahšie modely, tak aj iPhone Xr vychádza z dizajnu staršieho predchodcu, iPhonu X. Na prednej strane tak máte úplne celý displej s názvom Liquid Retina. Veľkosť displeju je 6,1 palca. Tu sa zastavíme. Aj napriek tomu, že je mobil menší ako napríklad iPhone 8 Plus, jeho displej je stále väčší (rovnako ako pri modeli X). Model Xr ponúka LCD displej, vďaka čomu je aj lacnejší. Jeho dvaja drahší “bratia” majú totižto OLED displej, čo takisto navyšuje sumu. Ponúka vám o niečo menšie rozlíšenie, 1792×828 pixelov, čo je stále omnoho viac, ako mobily iných značiek a takisto používa technológiu IPS, ktorú však spoločnosť Apple používa už dlhšie. Nechýba ani funkcia Face ID, ktorá je však v najnovších modeloch rýchlejšia, viac bezpečná a viac vylepšená ako to bolo pri modeli X.

Zaujímavosťou v dizajne sú farby. Naposledy prišla značka Apple s takýmito farebnými prevedeniami pri modeloch 5C, čo je už naozaj dávnejšie. V ponuke budete mať farby biela, čierna, modrá, žltá, červená, PRODUCT RED (špeciálna edícia, pri ktorej je každý nákup takéhoto produktu príspevkom do Globálneho fondu a posun k svetu bez AIDS) a nakoniec farbu coral, ktorá bude zmesou oranžovej a ružovej, známa u nás aj pod názvom lososová farba.

Výkon je ovplyvnený výbavou, ktorá sa nachádza hlboko vo vnútri. iPhone Xr je poháňaný úplne rovnakým čipom, aký sa nachádza aj v modeloch Xs a Xs Max. Ide o čip Apple A12 Bionic. Samozrejme, operačný systém je iOS 12.

Rozdiel medzi novými modelmi je aj vo veľkostiach. Kým model Xr prichádza vo veľkostiach na aké sme zvyknutí, čiže 64 GB, 128 GB a 256 GB, modely Xs a Xs Max prídu aj vo veľkosti 512 GB pričom vynechajú veľkosť 128 GB.

Aj tento model bude odolný voči vode a poliatiu rôznymi kvapalinami ako napríklad čaj, pivo, káva a mnohé iné nápoje. Apple na konferencií sám zdôraznil, že mobily boli vystavené viacerým druhom tekutín.

Netradične, fotoaparát modelu Xr má v dnešnej dobe iba jednu širokouhlú optiku. Senzor má rozlíšenie 12 Mpx, čo majú aj dva drahšie modely a clonu f/1.8. Apple zapracoval na veľkosti senzora, ktorý prinesie väčšie miesto pre pixely a tým pádom aj kvalitnejšie a ostrejšie fotografie s lepším podaním farieb. Telefón takisto ponúka aj bezdrôtové nabíjanie, ktoré tu bolo už minulý rok, rýchlo nabíjanie, na ktoré si však budete potrebovať dokúpiť špeciálnu, rýchlo nabíjačku, a podporu Dual SIM, ktorá však bude fungovať trošku inak, ako sme boli doteraz zvyknutí. Apple totižto využíva nový eSIM štandard, ktorý bohužiaľ, u nás žiadny operátor neponúka. Funkcia funguje na takom systéme, že vy vložíte jednu SIM kartu do telefónu a druhé číslo si pridáte pomocou funkcie eSIM. Vo vnútri mobilu však bude len jedna SIM karta. Ako sme však spomenuli, táto funkcia u nás nie je podporovaná a budeme si musieť vystačiť stále s jednou SIM kartou a takisto aj jedným telefónnym číslom.

Čo sa týka výdrže batérie, Apple prezradil, že nový model Xr by mal vydržať o hodinu a pol dlhšie ako jeho veľký predchodca iPhone 8 Plus. To je naozaj dobrá správa.

Ako sme spomenuli už vyššie, model iPhone Xr bude v predaji až od 26. októbra a jeho cena by sa mala pohybovať od 749 amerických dolárov vyššie.